Politiikot siis päättivät luopua ympäristöverosta tuonti-autojen kohdalla koska epäilivät EU:N puuttuvan siihen syrjinnän vuoksi.
Siis hetkonen?
Ei tutkittu asiaa siltä pohjalta että mikä on oikein ja tasapuolista vaan luovuttiin kansalaisten kurmottamisesta verolla EU:n rangaistuksen pelossa.
Kertoo kyllä melkoisesti politiikkojen suoraselkäisyydestä tämmöinen....
Nyt pitäisi saada selville,ennen vaaleja, ketkä ovat mitenkin asiassa toimineet,ja palkita asianmukaisesti toimineet äänillä.
Siis hetkonen?
Ei tutkittu asiaa siltä pohjalta että mikä on oikein ja tasapuolista vaan luovuttiin kansalaisten kurmottamisesta verolla EU:n rangaistuksen pelossa.
Kertoo kyllä melkoisesti politiikkojen suoraselkäisyydestä tämmöinen....
Nyt pitäisi saada selville,ennen vaaleja, ketkä ovat mitenkin asiassa toimineet,ja palkita asianmukaisesti toimineet äänillä.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Juuri tuota he sillä päätöksellään hakivatkin. Se ei ollut mitään muuta, kuin äänten kalastelua. Älkää hyvät ihmiset menkö tuohon halpaan. Nimittäin samat sällit luultavasti heti vaalien jälkeen kääntävät takkinsa ja säätävät ympäristöverot.
On aivan selvää, että autoverotus kokonaisuudessaan tulee jatkossa nimenomaan muuttumaan siten, että ympäristötekijä on jotenkin otettu huomioon verotuksessa. Tämähän on koko EU:n linjaus ja myös aivan kannatettava suuntaus. Tällä hetkellähän ympäristötekijä on Suomessa huomioitu autoverotuksessa negatiivisesti eli vanhalla autolla (usein ei KAT)on pienempi käyttömaksu kuin uudella. Muutoksia siis tulossa - aika näyttää minkälainen tulee olemaan kokonaisuus.
EU ei siis mitenkään pidä ympäristöveroa sinänsä syrjivänä, nyt ongelmana vaan oli tämän ympäristöveron langettaminen myös jo Suomessa käytössä oleviin autoihin. Näiden jättäminen ympäristöveron ulkopuolelle olisi voinut olla EU:n tarkoittamaa syrjintää.
tässä ajatuksenani....ympäristöverot olkoot ja tulkoot mutta kohtuudella ja oikein kohdistetuina.
Nyt oltiin valmiita säätämään ympäristövero vailla perusteita,vain syynä se että kansalaiset saavat parempaa kulkukalustoa halvemmalla.
Verosta ei luovuttu siksi etteikö sitä olisi voitu pistää maksuun kansalaisille vaan siksi että siitä olisi seurannut sanktioita EU:n taholta.
Eli rangaistuksen pelossa jätettiin tekemättä "väärin",ei siksi ettei ympäristövero olisi kohdellut kaikkia tasapuolisesti.
Törkeää.
luovuttiin tässä vaiheessa, koska ongelman muodostivat jo Suomessa rekisteröidyt autot.
1) Jos nämä jo Suomessa rekisteröidyt autot olisi jätetty ulkopuolle, se olisi saattanut olla EU:n päätöksen mukaan syrjivää
2) Jos nämä jo Suomessa rekisteröidyt autot olisi tuontiautojen ja uusina Suomessa rekisteröitävien mukaan laitettu ympäristöverolle, niin: Suomen nykyisellä vanhalla autokalustolla ajava olisi pian huomannut maksavansa käyttömaksua autonsa markkinahinnan verran. Tämä olisi ehkä jo ollut aika radikaalia kuitenkin, koska rekisteröintihetkellä auto on täyttänyt kaikki vaadittavat normit. Kyseessä olisi siten ollut tavallaan taannehtivaa lainsäädäntöä Suomessa jo rekisteröityjä autoja kohtaan. Ja ei siten kovin oikeudenmukaista.
Nämä kaksi ongelmaa estivät ympäristöveron tässä vaiheessa. Mutta jotenkin se on tulossa, ei vaan ole aivan yksinkertaisesti ja nopeasti väännettävissä.