Kuinkahan pitkään jodipitoista voidetta kuten Betadine voi käyttää ilman että saa myrkytyksen?
Aine on ainoa joka minulla tehoaa hiivatulehdukseen, ja aina kun lopetan sen, oireet tulevat takaisin. (Hiivalääkkeet eivät enää auta.)
Betadine (jodi)
2
6177
Vastaukset
- nimetön
Jaa no tää ei ole tieteellistä tietoa mutta jos ei ole jodi allerginen niin kyllä Betadinea voi käyttää kunnes hiiva/ihon huono kunto on ohi.
Riippuu missä hiiva on, onko se koko ajan olevaa, jos niin niin kannattaisi varmaan kysellä lääkäriltä miksi se kestää kokoajan/niin kauan.
syötkö antibioottia säännöllisesti/ruokavalio voi auttaa/marevan hoito jonka takia muu hiivalääke ei mahdollinen...
Kyllä olen työssäni käyttänyt melko tiuhaankin betadinea tosin ei ole tutkittu onko jodipitoisuus tai haittavaikutuksia tullut esiin joita silmin ei voi havaita.- Vaivainen
No minullahan on sellainen juttu, että jouduin viime vuonna käyttämään 2 antibioottikuuria ja sen jälkeen iski alapään hiiva. Lukuisista eri lääkkeistä huolimatta se tuli aina viikossa takaisin, ja sitten sain lopulta jo bakteeritulehduksenkin johon tietysti jouduin TAAS syömään antibioottia.
Tämän jälkeen alapääni ei ole hyvää päivää nähnyt, pahimmillaan oli sen näköinen kuin olisi hiivapaketista sivelty hiivaa ylt'ympäri. Kieleenkin on ilmestynyt sammasta.
Pari hiivalääkevoidetta vain kirveltää, ja muitakaan hiivalääkkeitä en enää uskalla käyttää, sillä pelkään että ne tappavat vain "heikoimman" hiivan ja vahvin jää jäljelle. Näinhän lienee jo käynytkin.
Olen jättänyt ruokavaliosta hiilihydraatit pois, syön kaikenlaisia luonnonlääkkeitä (valkosipulia, vitamiineja, kalanmaksaöljyä yms.) - mutta aina vaan alkaa kutina/kirvely/jomotus/särky/vihlonta/pisto/turvotus alapäässä. Ainoa todellinen apu tähän on tullut Betadinesta.
Luulinkin jo olevani parantumassa kun olin sitä 2 viikkoa sivellyt alapäähäni aamuin illoin, mutta sitten tuli menssut ja olin semmoiset 4 - 5 päivää ilman tätä voidetta ja oireilu alkoi taas.
En kertakaikkiaan oikein pysty olemaan ilman Betadinea, joten toivon tosiaan että sitä voi käyttää huoletta limakalvoille vaikka "maailman tappiin asti"...
Olen kuullut että antibiotit voivat allergisoida melkeinpä mille tahansa aineelle, ja epäilen että olen allergisoitunut hiivalle... Eihän sitä tietenkään kuulu olla missään kuin voiveitsellä siveltynä, mutta sen lisäksi että sitä on koko ajan enkä pääse siitä eroon, luulen että sille yliherkistyminen aiheuttaa oireilun jota nimitetään VULVODYNIAKSI.
Olen asiaan viikkokaupalla perehtynyt, ja muuta en tosiaankaan keksi apuja asiaan. Kuten sanottu, hiivalääkkeet ovat minulle jo liian vahvoja (ei paikat kestä), ja olen kuullut ihmisistä jotka ovat puoli vuotta syöneet turhaan hiivalääkkeitä ilman että hiiva on lähtenyt mihinkään.
On se semmoinen että kun se kerran pahenee, milläs sen nujerrat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1222391
Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten4292213Sinun ja kaipaamasi törmääminen
Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?981200Ammuskelua Eliaksenkadulla
Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?141013- 45859
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!16857Olen pahoillani jos kärsit.
Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.34800Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi109796Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.247760Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte167737