Mitä tarkoittaa

jalkavaimo?

entä susipari?
2870
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

jalkavaimo?

rakastajatar


entä susipari? avoliitto eli ilman papin aamenta kuin sudet..
Mitenhän lie nämä nykysekasikiöt homolesbo mitä liekään?

Äänestä

Ennen vanhaan mies sai ottaa vain yhden laillisen vaimon, jonka lapset olivat pariskunnan perijöitä. Lisäksi saattoi ottaa niin monta jalkavaimoa, kuin pystyi elättämään. Eli nämä jalkavaimot asuivat samassa taloudessa, ja usein joku heistä oli se suosikki, ei oikea vaimo, koska oikea vaimo naitiin suvun takia, tai vaimon omaisuuden takia.

Susipari on hiukan uudempi käsite, tarkoitti nykyistä avoparia, eli pariskuntaa, joka suu yhdessä, muttei ole naimisissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


- - - > kirjoitti:

jalkavaimo?

entä susipari?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu