jännittäminen työhaastattelussa

jännittynyt

Tänään lävin taas haastattelutilaisuudessa. En usko saavani paikkaa, kun kysyttiin kysymyksiä vastasin jälleen sekavasti ja jälkeen päin mietin senkin olisi voinut kertoa mutta jännitys iskee haastattelussa. Osaan kirjoittaa ja kertoa selkeästi hakemuksisssa itsestäni ja toiveistani ja kokemuksista. Mutta haastattelussa kaikki menee pieleen, kun jännitän. Tiedän että asiaa voi kerrata mielessä ennen haastatteluun menoa mutta harmittaa kun aina tulee annettua kuva itsestä epävarmana,ujona ja taidottomanakin joka ei varmaan pärjää tehtävissä. =( Miten olette ratkaisseet ongelman? Onko sattunut pahoja mokia ja harmittanut jälkikäteen??

8

4507

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin tilanne

      jos haastattelutilanne hieman jännittää, niin kokemus & kiinnostus ehkei kohdillaan.

      • Tillix

        Ei kyllä pidä paikkaansa ainakaan mulla. Itse ainakin jännitän enemmän sellaista haastattelua, jossa on kyse työstä, jonka todella haluaisin. Silloinhan on suuremmat paineet antaa itsestä hyvä kuva. Toisaalta hieman yhdentekevämpiin paikkoihin voi suhtautua rennommalla asenteella myös haastattelussa.

        Olin juuri viime viikolla haastattelussa ja tällä kertaa kyseessä oli kaikkea muuta kuin yhdentekevä työ. Tiesin, että tilanne tulee olemaan todella jännittävä, mutta kuinkas kävikään. Haastattelu meni todella hyvin ja pääsin jopa jatkoon. Tällä kertaa päätin siis todellakin harjoitella haastattelua etukäteen kunnolla. Kävin läpi yleisempiä kysymyksiä ja pohdin niihin vastauksia. Harjoittelin jopa ääneen, koska se on ihan erilaista kuin käydä läpi asioita mielessään.

        Tämä auttoi todella paljon ainakin minulla. Olo oli paljon varmempi, kun menin haastatteluun hyvin valmistautuneena. Jos työpaikka ei tästä vielä aukene, niin aion kyllä jatkossakin panostaa hyvään valmistautumiseen.


    • Uustyötön

      siihen on erilaisia tekniikoita, joista löytyy varmaan tietoa vaikka kirjastosta.

      Kun valmistaudut hyvin, mietit asioita valmiiksi, harjoittelet ehkä ystävien kanssa haastattelutilanteessa eteen tulevia kysymyksiä, olet lähtenyt hyvissä ajoin liikkeelle, muistat pysähtyä hetkeksi, hengität syvään ja rauhallisesti, katsot rohkeasti silmiin ja keskityt, tilanne saattaa muuttua ainakin hieman hallitummaksi. - Toimi hieman hitaammin ja rauhallisemmin, jos olet puheissasi normaalisti kovin nopea. Jos tilanteessa voi kertoa olevansa jännittynyt, sekin voi helpottaa.

      Juuri ennen haastatteluun "astumista" voisit ehkä pyöräyttää olkapäitäsi muutaman kerran ja tarkistaa, että hengitys kulkee syvään ja rauhallisesti. Tarkista, ettei hengitys muutu pinnalliseksi, eivätkä olkapäät jännity. Pidä hyvä ryhti. Fyysiset tuntemukset vaikuttavat enemmän kuin uskotkaan.

      Onnea matkaan, useimmat muutkin jännittävät ja haastattelijat tietävät sen.

    • Strontium90

      1. Revolverihaastattelu (3 henkilöä - mm. minkä arvosanan annat itsellesi ruotsissa ja englannissa suullisessa taidossa). Välittömästi alkoivat sillä kielellä haastattelemaan.

      2. Ajatusansat -
      a) k: mitä hyviä puolia sulla on v: no hyvä muisti k: onko sulla valokuvamuisti? v: no ei.
      b) k: mitä osaat hyvin? v: no Exceliä k: osaat sä iteroida? v: en

      3. Kerran kävin 11. kerroksessa haastattelussa. Haastattelija tokaisi 10 minuutin jälkeen; minä haluan yhteiskuntatieteilijän. (Eihän tässä mitään, mutta minulla on kahdelta yhteiskunnalliselta alalta tutkinto, joskaa en ole yhteiskuntat. maisteri). En hoksannut sanoa vastaan.

      En jaksa muistella enempää.

      • jännittäjä

        Tsemppiä sinulle ; ) ja muillekin jännittäjille. Itse mokaan aina haastatteluissa vaikka kuinka monessa olen käynytkin ja harjoitellut ja vaikka mitä mielikuvaharjoitteita luonut..Yleensä jännitys vähän laukeaa kun kysytään huonoja puolia ja kerron jännittäväni haastatteluja. Pieni tilanteeseen sopiva huumori myös rentouttaa tilannetta. Mutta silti yleensä unohdan puolet siitä mitä pitikään sanoa ja miten...Olisi hyvä jos haastattelijat näkisivät ihmisen eivätkä hakisi jotain Idols esiintyjää, joka voi olla työntekijänä sitten myös keskittynyt vain siihen esiintymiseen ja sosiaaliseen elämään enemmän kuin johonkin tositteiden naputteluun...


    • apua..

      Jos kerta toisen jälkeen työpaikka kariutuu tuon jännittämisen takia, niin hakisin sinuna siihen jotakin apua. Ei tarvitse olla huonompi kuin toiset, jos hakee apua vaivaan, mikä vaikeuttaa koko elämää.

      Itse olen koko pikkuikäni ollut jännittäjä ja olen siihen hakenut terapian kautta "hoitoa". Eikä sinun tarvitse edes välttämättä mennä niin pitkälle, vaan hae lääkäriltä Propral -nimistä lääkettä, niin johan helpottaa. Tuo on aika vaivaton lääke ja siihen ei tule edes riippuvuutta, mutta se auttaa vaikeimpien tilanteiden kanssa huomattavasti. Aika moni jopa näyttelijöistä ja esittelyiden pitäjistä käyttää propralia ramppikuumeen poistoon.

      Lääke on reseptillä saatavaa ja eikä maksa muutamaa euroa enempää. Itsellä se on ollut toimiva apua ja sen kautta olen pystynyt elämään, ilman jatkuvaa pelkoa ja ahdistusta.

    • Anonyymi

      Olen kova jännittäjä ja huono puhumaan. En oo ikinä ollut työhaastattelussa ja pelkään just että meen ihan lukkoon enkä osaa vastata mitään.

      Oon koittanut harjoitella vastauksia netin kautta mutta mulla on vielä niin huono muisti että en opi niitä mun vastauksia ulkoa. Kun multa kysytään kysymyksiä ni tarvitsisin aikaa niiden miettimiseen kauan ni pelkään että työhaastattelussa sanon vaa useeseen otteeseen että 'en tiiä' tai sitten meen ihan hiljadeks. Kärsin kaiken lisäks vielä sosiaalisten tilanteiden pelosta ja mulla on psykoosi sairauden jälkeen puhetaidot köyhtyneet että esim mun puhe on tosi sekavaa ja epäloogista ja vastaan yleensä vaan muutamalla sanalla enkä osaa jäsentää ajatuksiani kun puhe vaan pomppii aiheesta toiseen. Kun multa kysytään jotain NI ei vaan aivot osaa enää muodostaa järkevää puhetta.

      Tää asia masentaa mua ihan hirveesti ja pelkään että en tuu ikinä saamaan töitä ku oon nii muistivammainen, tuppisuinen, kompelöpuheinen, sosiaalisesti estynyt jännittäjä.

      • Anonyymi

        siinäpä se on. Ulkoa ei tulekaan opetella jotain "oikeita" mallivastauksia. Ei se niin mene. Enempikin niitä omia kommentteja sen mukaan mitä haastattelija kysyy. Ei se haittaa vaikka vähän puhuu lööperiäkin. Peilin edessä puhumisen harjoittelu on hyvästä. Haastattelu on otettava iloisena asiana. Hyräilee mielessänsä laulun sanoja kun kävelee haastatteluun. Iskee silmää puussa kököttelevälle varikselle. Elämänfilosofia päivä kerrallansa vie pitkälle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      179
      1702
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      109
      903
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      745
    4. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      97
      666
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      207
      644
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      618
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      566
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      548
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      546
    10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      16
      522
    Aihe