jännittäminen työhaastattelussa

jännittynyt

Tänään lävin taas haastattelutilaisuudessa. En usko saavani paikkaa, kun kysyttiin kysymyksiä vastasin jälleen sekavasti ja jälkeen päin mietin senkin olisi voinut kertoa mutta jännitys iskee haastattelussa. Osaan kirjoittaa ja kertoa selkeästi hakemuksisssa itsestäni ja toiveistani ja kokemuksista. Mutta haastattelussa kaikki menee pieleen, kun jännitän. Tiedän että asiaa voi kerrata mielessä ennen haastatteluun menoa mutta harmittaa kun aina tulee annettua kuva itsestä epävarmana,ujona ja taidottomanakin joka ei varmaan pärjää tehtävissä. =( Miten olette ratkaisseet ongelman? Onko sattunut pahoja mokia ja harmittanut jälkikäteen??

8

4382

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin tilanne

      jos haastattelutilanne hieman jännittää, niin kokemus & kiinnostus ehkei kohdillaan.

      • Tillix

        Ei kyllä pidä paikkaansa ainakaan mulla. Itse ainakin jännitän enemmän sellaista haastattelua, jossa on kyse työstä, jonka todella haluaisin. Silloinhan on suuremmat paineet antaa itsestä hyvä kuva. Toisaalta hieman yhdentekevämpiin paikkoihin voi suhtautua rennommalla asenteella myös haastattelussa.

        Olin juuri viime viikolla haastattelussa ja tällä kertaa kyseessä oli kaikkea muuta kuin yhdentekevä työ. Tiesin, että tilanne tulee olemaan todella jännittävä, mutta kuinkas kävikään. Haastattelu meni todella hyvin ja pääsin jopa jatkoon. Tällä kertaa päätin siis todellakin harjoitella haastattelua etukäteen kunnolla. Kävin läpi yleisempiä kysymyksiä ja pohdin niihin vastauksia. Harjoittelin jopa ääneen, koska se on ihan erilaista kuin käydä läpi asioita mielessään.

        Tämä auttoi todella paljon ainakin minulla. Olo oli paljon varmempi, kun menin haastatteluun hyvin valmistautuneena. Jos työpaikka ei tästä vielä aukene, niin aion kyllä jatkossakin panostaa hyvään valmistautumiseen.


    • Uustyötön

      siihen on erilaisia tekniikoita, joista löytyy varmaan tietoa vaikka kirjastosta.

      Kun valmistaudut hyvin, mietit asioita valmiiksi, harjoittelet ehkä ystävien kanssa haastattelutilanteessa eteen tulevia kysymyksiä, olet lähtenyt hyvissä ajoin liikkeelle, muistat pysähtyä hetkeksi, hengität syvään ja rauhallisesti, katsot rohkeasti silmiin ja keskityt, tilanne saattaa muuttua ainakin hieman hallitummaksi. - Toimi hieman hitaammin ja rauhallisemmin, jos olet puheissasi normaalisti kovin nopea. Jos tilanteessa voi kertoa olevansa jännittynyt, sekin voi helpottaa.

      Juuri ennen haastatteluun "astumista" voisit ehkä pyöräyttää olkapäitäsi muutaman kerran ja tarkistaa, että hengitys kulkee syvään ja rauhallisesti. Tarkista, ettei hengitys muutu pinnalliseksi, eivätkä olkapäät jännity. Pidä hyvä ryhti. Fyysiset tuntemukset vaikuttavat enemmän kuin uskotkaan.

      Onnea matkaan, useimmat muutkin jännittävät ja haastattelijat tietävät sen.

    • Strontium90

      1. Revolverihaastattelu (3 henkilöä - mm. minkä arvosanan annat itsellesi ruotsissa ja englannissa suullisessa taidossa). Välittömästi alkoivat sillä kielellä haastattelemaan.

      2. Ajatusansat -
      a) k: mitä hyviä puolia sulla on v: no hyvä muisti k: onko sulla valokuvamuisti? v: no ei.
      b) k: mitä osaat hyvin? v: no Exceliä k: osaat sä iteroida? v: en

      3. Kerran kävin 11. kerroksessa haastattelussa. Haastattelija tokaisi 10 minuutin jälkeen; minä haluan yhteiskuntatieteilijän. (Eihän tässä mitään, mutta minulla on kahdelta yhteiskunnalliselta alalta tutkinto, joskaa en ole yhteiskuntat. maisteri). En hoksannut sanoa vastaan.

      En jaksa muistella enempää.

      • jännittäjä

        Tsemppiä sinulle ; ) ja muillekin jännittäjille. Itse mokaan aina haastatteluissa vaikka kuinka monessa olen käynytkin ja harjoitellut ja vaikka mitä mielikuvaharjoitteita luonut..Yleensä jännitys vähän laukeaa kun kysytään huonoja puolia ja kerron jännittäväni haastatteluja. Pieni tilanteeseen sopiva huumori myös rentouttaa tilannetta. Mutta silti yleensä unohdan puolet siitä mitä pitikään sanoa ja miten...Olisi hyvä jos haastattelijat näkisivät ihmisen eivätkä hakisi jotain Idols esiintyjää, joka voi olla työntekijänä sitten myös keskittynyt vain siihen esiintymiseen ja sosiaaliseen elämään enemmän kuin johonkin tositteiden naputteluun...


    • apua..

      Jos kerta toisen jälkeen työpaikka kariutuu tuon jännittämisen takia, niin hakisin sinuna siihen jotakin apua. Ei tarvitse olla huonompi kuin toiset, jos hakee apua vaivaan, mikä vaikeuttaa koko elämää.

      Itse olen koko pikkuikäni ollut jännittäjä ja olen siihen hakenut terapian kautta "hoitoa". Eikä sinun tarvitse edes välttämättä mennä niin pitkälle, vaan hae lääkäriltä Propral -nimistä lääkettä, niin johan helpottaa. Tuo on aika vaivaton lääke ja siihen ei tule edes riippuvuutta, mutta se auttaa vaikeimpien tilanteiden kanssa huomattavasti. Aika moni jopa näyttelijöistä ja esittelyiden pitäjistä käyttää propralia ramppikuumeen poistoon.

      Lääke on reseptillä saatavaa ja eikä maksa muutamaa euroa enempää. Itsellä se on ollut toimiva apua ja sen kautta olen pystynyt elämään, ilman jatkuvaa pelkoa ja ahdistusta.

    • Anonyymi

      Olen kova jännittäjä ja huono puhumaan. En oo ikinä ollut työhaastattelussa ja pelkään just että meen ihan lukkoon enkä osaa vastata mitään.

      Oon koittanut harjoitella vastauksia netin kautta mutta mulla on vielä niin huono muisti että en opi niitä mun vastauksia ulkoa. Kun multa kysytään kysymyksiä ni tarvitsisin aikaa niiden miettimiseen kauan ni pelkään että työhaastattelussa sanon vaa useeseen otteeseen että 'en tiiä' tai sitten meen ihan hiljadeks. Kärsin kaiken lisäks vielä sosiaalisten tilanteiden pelosta ja mulla on psykoosi sairauden jälkeen puhetaidot köyhtyneet että esim mun puhe on tosi sekavaa ja epäloogista ja vastaan yleensä vaan muutamalla sanalla enkä osaa jäsentää ajatuksiani kun puhe vaan pomppii aiheesta toiseen. Kun multa kysytään jotain NI ei vaan aivot osaa enää muodostaa järkevää puhetta.

      Tää asia masentaa mua ihan hirveesti ja pelkään että en tuu ikinä saamaan töitä ku oon nii muistivammainen, tuppisuinen, kompelöpuheinen, sosiaalisesti estynyt jännittäjä.

      • Anonyymi

        siinäpä se on. Ulkoa ei tulekaan opetella jotain "oikeita" mallivastauksia. Ei se niin mene. Enempikin niitä omia kommentteja sen mukaan mitä haastattelija kysyy. Ei se haittaa vaikka vähän puhuu lööperiäkin. Peilin edessä puhumisen harjoittelu on hyvästä. Haastattelu on otettava iloisena asiana. Hyräilee mielessänsä laulun sanoja kun kävelee haastatteluun. Iskee silmää puussa kököttelevälle varikselle. Elämänfilosofia päivä kerrallansa vie pitkälle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      246
      3342
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      364
      2992
    3. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      20
      2008
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      82
      1861
    5. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      65
      1788
    6. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      59
      1662
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1553
    8. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      125
      1512
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      485
      1429
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1414
    Aihe