tehokas liikunta.

Auttaako kävely laihtumiseen? koko kesän kävin 2 kertaa päivässä pitkällä lenkillä mutta laihtunut en yhtään,niin pisti vaan miettimään että kannattaako sitä sittenkään aloittaa uudestaan.
6564
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

aina hyväksi laihdutit tai et.
Jos et laihtunut niin katsoitko ollenkaan mitä söit tuona kesänä?

Se on tärkeämpää, mitä syö kuin se miten paljon liikkuu. No tämä oli vain mielipiteeni.

Äänestä

Jos käyt kävelyllä ja haluat tuloksia, sun täytyy kävellä reippaammin, niin että hiki virtaa. Sauvat mukaan ja tulos on noin kolme kertaa tehokkaampaa. Hanki sykemittari ja seuraa pulssia. Hidas kävely ei auta, vaan melkein niinkuin kevyt hölkkä on parempi.

Äänestä
  • Sauvat lisäävät kalorin kulutusta aivan älyttömän vähän! Tekevät hartioille hyvää, mutta ovat kalorinkulutuksen suhteen hyödyttömät. Jos et usko, kysy lääkäriltä tai ravintoterapeutilta.

    Äänestä

  • Sandy kirjoitti:

    Sauvat lisäävät kalorin kulutusta aivan älyttömän vähän! Tekevät hartioille hyvää, mutta ovat kalorinkulutuksen suhteen hyödyttömät. Jos et usko, kysy lääkäriltä tai ravintoterapeutilta.

    Sauvakävely oikeaoppisesti taatusti on tehokkaampaa kuin pelkkä kävely. Jos normaali reipas kävely polttaa puolessa tunnissa n 70 kg naiselta noin 170 kcal, niin oikeaoppinen sauvakävely antaa kalorikulutuksen varmasti enemmän. Kun käytät sauvoja oikein, saa kaikki lihakset varmasti oman hyötynsä. Ravitsemusterapeutit auttavat kun haluat tietoa oikeasta ruokavaliosta ja lääkärit ihan apua muissa asioissa, ellei ole urheilulääkäri kyseessä.

    Äänestä

on tosi tosi tehokasta ja kaikenlisäks haaskoo =)

Äänestä

Ihmisen paino 85 kg
Suorituksen kesto 60 min
Vauhti molemmissa 6 km/h (melko reipas siis)

Sauvakävelyssä kulutus 499,8 kcal
Kävelyssä kulutus 419,4 kcal

Lisänä rikka rokassa, käytän sauvoja. Myös siksi että vauhti kasvaa ainakin minulla sauvojen kanssa huomattavasti ja on helpompi kävellä tuota 6 km/h vauhtia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Peeäm kirjoitti:

Auttaako kävely laihtumiseen? koko kesän kävin 2 kertaa päivässä pitkällä lenkillä mutta laihtunut en yhtään,niin pisti vaan miettimään että kannattaako sitä sittenkään aloittaa uudestaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu