Auton tuulilasin poraus

Moi,

Napsahti kivi ikkunaan, ja tuli aika pahan näköinen halkeaman alku. Ilmeisesti poraaminen auttaa? Eli missähän sellaisia voi tehdä? ja mitä maksaa? Katsastusasemilla?
31294
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Auton ikkunoita vaihtavat firmat tekevät.

Vajaa kymmenen vuotta sitten korjautin tuulilasin "poraamalla". Porasivat reijän keskelle iskeymää, josta kautta helkeamasta imettiin ilma pois ja tilalle jokin liima. Sitten UV-valolla liima kovetettiin. Oli hyvä! En muista paljonko maksoi.

Joku humalainen sitten hyppäsi konepellille ja tuulilasin päälle, niin että koko lasi meni rikki. Se korjattu kohta pysyi ehjänä. Olikin ainoa ehyt kohta lasissa.

Äänestä
  • Uudellamaalla tekee mm. TLT-Hämäläinen hyvää jälkeä.
    Ja se täyteaine on jotain hartsia, jolla on sama valon taitekerroin kuin lasilla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pääskynen kirjoitti:

Moi,

Napsahti kivi ikkunaan, ja tuli aika pahan näköinen halkeaman alku. Ilmeisesti poraaminen auttaa? Eli missähän sellaisia voi tehdä? ja mitä maksaa? Katsastusasemilla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu