Näin menestyt!

Suostu minimi palkkaan.
Älä välitä työstäsi paskan vertaa, kunhan näytät muka tekeväsi jotain.
Nuoleskele pomoja mutta tee sutta ja sekundaa.
Ole seksikäs ja nuori.
Auta kaikkia.
Suostu kaikkeen.
Oo kone.
Kokemuksen ääni, tämä toimii!
Meilläkin tuli irtisanomisia ja kaikki tunnolliset työntekijät sai lopputilin, mutta tuntikausia juoruilevat lusmut sai jäädä!
Joten, ole sosiaalinen, työ on tosiseikka.
51642
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Meillä tärkein oli, ettei sano vastaan.
Toiseksi osaa liperrellä pomoille, vaikka ei niistä todellisuudessa pitäisikään.
Usein pomot eivät huomaa totuutta.

Äänestä
  • Lörpöttele vielä työaikana takaperin työtovereittesi kanssa kaikista asioista maan ja taivaan väliltä. Niin menestyksesi on taattu ja selustasi turvattu. Työ ei ole tärkein vaan hauska seuran pito.

    Äänestä

Olen juuri kuvailemasi tapaus. Tein kaikkia noita ja paljon enemmän. Sosiaalinen verkosto on kattava, elän huumorista ja hauskanpidosta. Nauroin ääneen työpaikalla, työnteko oli kivaa, nautin siitä että myös muilla oli kivaa minun kustannuksellani. Lusmuilin, viihdytin ja hallitsin... käytin tilannetta törkeästi hyväkseni ja lähdin menestymään... mutta näivettyneet ja työilonsa menettäneet kateelliset panettelijat tappoivat minut! Eivät kestäneet sitä että elämästä voi nauttia... enää ei naurata ja vitsit on vähissä. Menestymiseen tarvitaan valitettavasti sosiaalisia taitoja ja kykyä johdatella asioita haluamaansa suuntaan. Älä syytä omasta arkuudestasi menestymiseen niitä joilla on rohkeutta.

Äänestä
  • Ei lusmuilu sovi yhteisurakkaan. Toiset painavat niskalimana töitä ja sinä vaan pidät hauskaa työläisten kustannuksella. Minä en pitäisi päivääkään sinunkaltaisia lusmuja.

    Äänestä

  • ulos siitä kirjoitti:

    Ei lusmuilu sovi yhteisurakkaan. Toiset painavat niskalimana töitä ja sinä vaan pidät hauskaa työläisten kustannuksella. Minä en pitäisi päivääkään sinunkaltaisia lusmuja.

    Kun tanssit "kolmella jalalla" pyramiditanssia esimiestesi ja luottamusmiestesi edessä ja nuoskelet heitä mielin määrin.
    Käytät turparustinkia sohwin pitoon ja mustamaalaat työtoverisi laiskaksi ja mitään tekemättömäksi niin johan olet suosittu.
    Levitä vielä mustamaalatuista työtovereistasi perättömiä juttuja niin kyllä sun kelpaa pällistellä suojatussa työpaikassa.
    Saat pitää työpaikkasi. Saat kenties vielä ylennyksen ja palkankorotuksen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ole lusmu kirjoitti:

Suostu minimi palkkaan.
Älä välitä työstäsi paskan vertaa, kunhan näytät muka tekeväsi jotain.
Nuoleskele pomoja mutta tee sutta ja sekundaa.
Ole seksikäs ja nuori.
Auta kaikkia.
Suostu kaikkeen.
Oo kone.
Kokemuksen ääni, tämä toimii!
Meilläkin tuli irtisanomisia ja kaikki tunnolliset työntekijät sai lopputilin, mutta tuntikausia juoruilevat lusmut sai jäädä!
Joten, ole sosiaalinen, työ on tosiseikka.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu