Mistähän johtuu, että kysyttäessä eri kosmetologeilta eri ihonpuhdistusmenetelmistä, jokaisella tuntuu olevan täysin erilainen mielipide siitä, mikä puhdistusmenetelmä on tehokkain ja parhaimman tuloksen antava. Yksi kosmetologi vannoo esim. mekaanisen ihonpuhdistuksen nimeen, ja yksi taas on sitä mieltä että se ei anna ollenkaan hyvää tulosta ja on vain niiden kosmetologien käytössä jotka haluavat päästä mahdollisimman vähällä työllä ja ovat epävarmoja käyttämään muunlaisia menetelmiä. Joku kosmetologi on sitä mieltä, että ultraihonpuhdistus on tehokkain tai happokuorinta, kun taas toinen kosmetologi ei ole happokuorinnasta mahdollisesti edes kuullutkaan, tai jos on, niin ei sitä suosittele kenellekään. Onko siis niin, että jokainen kosmetologi suosittelee asiakkaalleen vain sitä ihonpuhdistusta parhaimpana, jota itse käyttää, ja tyrmää siksi toisten kosmetologien ihonpuhdistusmenetelmät? Vai mistä on kyse? Miten mielipiteet voi mennä näin täysin ristiin eri kosmetologien kohdalla? Olisi kiva tosiaan saada joskus rehellisesti tietää millä ihonpuhdistusmenetelmällä saa parhaimpia tuloksia aikaan. Sen ymmärrän että eri ihmisten iho reagoi puhdistusmenetelmiin mahdollisesti eri lailla, mutta luulisi että on olemassa joku suuntaa antava ja jo kokemuksen pohjalta "parhaimmaksi" ja tehokkaammaksi havaittu ihonpuhdistusmenetelmä, josta kosmetologit olisivat edes joskseenkin samaa mieltä. Sama koskee ihonhoitotuotteita, parhaimmat tuotteet tuntuvat olevan vain ne, jonka sarjaa kosmetologi itse myy. Olisi kiva jos joku kosmetologi voisi vastata, ja onko joku muu huomannut samanlaista käytyään ihonpuhdistuksissa?
Kosmetologit
ihmettelijä
61427
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kysyt "Onko siis niin, että jokainen kosmetologi suosittelee asiakkaalleen vain sitä ihonpuhdistusta parhaimpana, jota itse käyttää, ja tyrmää siksi toisten kosmetologien ihonpuhdistusmenetelmät?" Kyllä se näin valitettavasti on. Kuvittelepa tilanne, että mekaanista ihonpuhdistusta tekevä kosmetologi kehuukin toista menetelmää, eikö herää kysymys miksi hänellä ei sitä ole, "en tulekaan enää sinulle, menen sinne toisaalle" jne., sanoo asiakas ihan varmaan. Ei kukaan sellaista halua.
Ja jokainen kosmetologi valitsee itse tuotesarjan, jota alkaa käyttämään ja myymään omassa hoitolassaan. Hassuahan olisi suositella naapurihoitolan tuotesarjaa, tottakai jokainen kehuu omaansa.
Tässä tulee eteen myös ammattietiikka, pitäisi pystyä olemaan aina asiakkaan puolella. Esim. akneasiakkaat eivät aina saa sitä palvelua joka heille kuuluisi. Minun, huom. minun mielestäni on väärin myydä akneihoselle jotain rasvaisen ihon hoitosarjan tuotteita, siinä on rahastuksen makua. Jokainen kosmetologi valitsee myös suuntauksen mihin haluaa keskittyä. JOs oma tuotesarja ei sisällä kuin rasvaisen ihonhoitosarjantuotteita, ne eivät yleensä riitä akneihoiselle. Silloin pitäisi pystyä ohjaamaan asiakas sellaiselle kosmetologille, joka on suorastaan opiskellut ja keskittynyt myös akneihon hoitoon.
Valitettavasti kaikki oman hoitolan omaavat kosmetologit eivät ole hyviä ja ammattilaisia, se on harmi, heidän vuokseen monet huippuasiantuntijatkin saavat ala-arvoisen maineen.
Ei tässä viidakossa itsekkään oikein tiedä, mikä hyvä mikä huono, on vain otettava jokin sarja ja ruvettava töitä tekemään ja katsottava tuleeko tuloksia. On tieytysti muuta varma sarja joihin voi luottaa, mutta kurssit on käytävä ennenkuin nillä voi töitä tehdä ja jos on olemassa hoitolassa jo oma sarjansa täytyy kai nuo sitten alella myydä, että taas voisi aloittaa uudella sarjalla ja on sitten asiakkaita, ehkä jo useampia jotka ovat ihastuneet kyseiseen tuotteeseen, niin mitä teet sitten kun otatkin uuden sarjan. On tämä meille kosmiksillekkin tosi vaikeaa.
Kun ei niin paljon rahaa, että olisi mahdollisuus ottaa niin monta sarjaa, kuin noilla isoilla kauneusfirmoilla on, niin on vain keskityttävä joihinkin parempiin sarjoihin.Joten luulen että pinillä hoitoloilla on parhaammat sarjat käytössä.
Se on vaan niin, että mihin itse uskoo haluaa sen ihanuuden muillekkin antaa.
Tuo osoittaa, ettei kosmetologeilta kannata mitään kysyä koska heidän "neuvot" on pelkkiä mainospuheita.
Muutenkaan en kyseisen ammattikunnan "asiantuntemusta" oikein jaksa paljon arvostaa, niin monta kallista hutiostosta olen heidän suosituksistaan turhaan ostanut.
Juuri tämänkaltaiset "humpuukimaakarit" käyvät hermoille raskaasti. Ovat sitä sorttia, että "en ole
koskaan juonut maitoa, enkä juo..". Ja sen kyllä huomaa.. Ruokakaupasta et kunnollista voidepurkkia saa, se on fakta. Näen välittömästi ihosta, kuka on satsannut laatuun..