Suolihuuhtelu - kokemuksia?

harkitsevainen33

Olen harkitsemassa suolihuuhtelua. Käsittääkseni se on paksusuolen huuhtelu, jossa erityisesti epäpuhtaudet saavat kyytiä. Onko kenelläkään kokemuksia tästä jutusta? Tuntuuko se samalta kuin peräruiske? Olen pari kertaa joutunut ottamaan tuollaisen ruiskeen sairaalassa, ja ne olivat tosi kurjia kokemuksia. Onko vatsa pitkään sekaisin sen jälkeen? Kuinka luontaishoitoloiden henkilökunta hoitaa tämän tilanteen, ovatko asiallisia vai..?

10

17134

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asiallisia,

      vaan nauravat sun karvasta persettäsi. Kannattaa tosiaan harkita että meneekö.

    • se itse

      Kannattaa kokeilla tehdä itse. Eikös apteekista pitäisi saada välineet. Ei normaalissa suolihuuhtelussa ainaskaan vatsa mene sekaisin, mutta en tiedä kuinka syvältä on tarkoitus huuhdella :)

    • Se on

      kai se sama vempele joka tulee mukana paastopakkauksissa. Siinä tapauksessa minunkin mielestä kannattaa tehdä itse. Makaat vain kyljelläsi ja loput hoituu melkein itsestään.

    • tyttiliina

      Hei
      Toki kannattaa mennä.
      On aivan eri asia kuin peräruiske. Golonik huuhtelussa puhdistuu suoli kuona-aineista ja sellaisistakin poimuista joissa on tavara seisonut pitkään.
      Suoluhuuhtelua ei suositella säänöllisesti eikä painonhallinnan apukeinoksi vaikka toki vatsa onkin litteämpi kuin on puhdas.
      Suolihuuhteluita tekevä hoitaja ei naura kenenkään "perseelle", hän kyllä kertoo vaikutuksista ja ohjaa asiakastaan asiallisesti.
      Soita vaikka hoitolaan jossa huuhteluita tehdään ja tiedustele asiasta. Ps. älä välitä siitä että tällä palstalla on jonkinverran epä asiallisia kommenteja.

    • teppo
    • elisa.

      Mina olen ollut kerran mut nyt myohemmin olen tehnyt sen itse kotonani.Ei mulla maha ole mennyt kertaakaan sekaisin.olo on loistava aina sen jalkeen.Olo on hirvea jos vatsa ei toimi saannollisesti.Tietysti aina kannattaa pyrkia siihen et maha toimii.Ei kannata turhia pelata jos olet paattanyt menna

    • vaati

      kyl mää teen huuhtelun aina ennen seksiä. On
      pakkokin, ku ei haluta et paska haisee ja roiskuu.
      Si

    • Vaikeissa suoliston ongelmissa voidaan käyttää tukihoitona otsoniterapiaa josta olen kuullut todella hyviä kokemuksia esimerkiksi haavaisen paksunsuolen tulehduksen hoidossa http://www.otsoniterapia.net/

      Colonic-hoitojaksoon kannattaa ryhtyä vasta sitten kun siihen jaksaa panostaa ja on aikaa. Hoitosarjat on aika arvokkaita, alussa käydään useampi kerta viikossa ja hoitoja voi olla jopa kymmenen tai enemmänkin.
      Hyvään hoitoon kuuluu myös ruokavaliohoito ja Lääkäri Kaarlo Jaakkolan kirjaan ja kirjoituksiin kannattaa tutustua.

      Itse hoitotapahtuma ei ole kovin rentouttava...mutta en tunne ketään kuka olisi siihen kuollut =)

    • Anonyymi

      On kivuliasta mutta kannattavaa vatsa ei ole kipeä jälkeenpäin

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      221
      2917
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      8
      1637
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      5
      1337
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      103
      1206
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1161
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      75
      1097
    7. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1025
    8. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1022
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      937
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      922
    Aihe