Eli omistan iPod minin 4Gt.
Tällä hetkellä tilaa on käytettynä yhteensä 3,92 gt. Yritin juuri lisätä paria biisiä, mutta eivät mene millään ilveellä, vaikka näyttäisi, että tilaa vie. Missä ihmeessä vika voi olla?
Tällä hetkellä tilaa on käytettynä yhteensä 3,92 gt. Yritin juuri lisätä paria biisiä, mutta eivät mene millään ilveellä, vaikka näyttäisi, että tilaa vie. Missä ihmeessä vika voi olla?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sulla on todennäköisesti ne väärässä formaatissa ja iPodi ei ymmärrä niitä biiseiksi. Koita muokata ne ensin ja sitten siirtää.
Se on täynnä. Sinne ei mahdu 4 gigaa, vaan vähän vaille. Mulla 3.74 ja täynnä.
Epäilen, että tämä Ipodin tila on amerikkalaisen standardin mukaisesti nimetty 4 gigabittiä, ei siis gigatavujen mukaan.
...mitään amerikkalaista standardia erikseen, vaan Gb ja Gt on yksi ja sama asia kun se byte meinaa myös tavua. Jos kyse olisi oikeasti tuosta, niin ero olisi paljon suurempi. Nuo tiedostokoot eivät yleensäkään mene ihan yksi yhteen vaan esim neljä gigatavua on pyöristys kun yksi kilotavuhan on 1024 tavua. Jos tila on loppunut iPodissasi kesken on kyse todennäköisesti siitä, että iPodin käyttöjärjestelmä vaatii myös oman tilansa joka vähentää sitä muistin kapasiteettia. Tämä nyt tällainen villi arvaus.
byte ja tavu on sama asia. byte/tavu on 8 bittiä. byte ja bitti merkitään B-kirjaimella.