on toi letterbox ihme firma,jatkuvasti etsivät mainosjakajia mutta eivät vastaa tyttäreni tekemiin työnhaku ilmoituksiin.onko kenelläkään kokemusta kyseisestä firmasta?
letterbox jakajia
minna.
31230
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Systeemi on se, että paikkoja on auki kyseisenkaltaisilla firmoilla käytännössä non-stop. Mutta hakemuksissa jää ns. jonoon, vähän kuin rekisteröitymällä rekrytointifirmojen nettisivuille. (Tosin tässä tietenkin kyse vain yhdestä työstä.)
Porukan vaihtuvuus on aika suurta ja jakaminenkin vaihtelee, joskus laajentuvat huikeasti jakoalueet lyhyessäkin ajassa ja joskus pysyvät ihan samoina ilman suurempia muutoksia. Jos tarvetta tulee niin aina sitten soitellaan "reserviä" läpi onko vielä kiinnostusta töihin. Yleensä hakijat ovat 14-16 vuotiaita pääsääntöisesti joista voi olla huikea jono jotka kaikki samalla viivalla pitkälti. Tällöin kysellään ihan likimain sen mukaan, miten hakemukset jonossa ovat. Yleensä jotenkin hakemuksen lähetysjärjestyksessä...
Joskus jos alue on laaja tai muuten on huomattu, että on järkevintä suosia, niin voi olla että halutaan olevan mopo tai jo auto käytössä. Autolliset monesti ovat sitten kyllä sellaisia, jotka ovat "kasvaneet" firmojen mukana, ei kovin paljoa tule kyllä omien kokemusteni mukaan uusia hakemuksia sen ikäisiltä että jos kortteja löytyy. Usein siksi, että katsotaan nipinnapin bensarahojen tulevan peitetyksi.
Sitten taas kun jaetaan fillarilla kuten yleisesti tehdään, on vaihtuvuus raskauden takia aika suurta. Vähän sesonkiluontoista, kesällä viihdytään hommissa paremmin mutta tosin taas houkuttaa sitten enemmän vapauteen, talvella taas kelit laittavat raskauden puoleen lopetuskynnyksen aika alas. Joskus lopettaa sellaisia määriä yhdellä kertaa, että enemmän ja vähemmän hakeneita soitellaan käymään.
En nyt puhu tästä kyseisestä firmasta vaan yleensä. Tuollatavalla kuitenkin systeemi menee tuonkaltaisessa touhussa. Yleistä on, että jos ilmoituksessa mainitaan jonkin moottoriajoneuvon olemassaoloa, niin tämä on joskus hiukan sama kuin "emme tarvitse tällä hetkellä polkupyöräjakajia...".
Minä hain myös lehdenjakajaksi ja he ottivat yhteyttä että on vapautunut paikka ja lupailivat sit minulle ja sitten he eivät yhtä äkkiä ottaneet yhteyttä vaikka lupasivat :/ törkeää yritin sitten itse ottaa yhteyttä heihin mutta eivät vastanneet
itse toimin kyseisessä firmassa pari vuotta sitten lehdenjakajana. sain yllättävän nopean vastauksen ja aloitin työt pian. alusta saakka homma oli vähän omituista. en nyt tarkkaan muista kaikkia juttuja, mutta vähänväliä sai olla soittelemassa ja ihmettelemässä kun homma ei toiminut niin kuin piti. esimerkkiksi kerran lehdet oli viety väärään paikkaan ja ihmettelin että missä ne lehdet taas on. sitten soitin sinne ja siellä pahoiteltiin asiaa ja sanottiin, ettei mun tarvii sillä viikolla jakaa sit ollenkaan ja lisäksi mulle luvattiin maksaa silti sen kerran palkka. sitten joku oli löytänyt ne lehdet oveltaan ja oli sitten soittanut sinne firmaan. lisäksi oli satanut yön aikana, niin lehdet oli ihan pilalla. no, mä sain siitä sitten syyt niskoilleni, eikä mulle maksettu sitä luvattua palkkaa. en jaksanut sitä hommaa ku 2-3kuukautta, kun joka viikko sai ihmetellä niiden touhuja.