Saksassa dieselauton pito tulee veroista ja vakuutuksista johtuen vähän ajavalle kalliiksi. Tarkka Fritz kyllä tietää mitä auton pito maksaa ja diesel ei ole vähäiseen ajoon hankittava peli. Minnekkähän ne kaikki edustajaautot joutuvat, joilla pöhäytetään 140000 km/vuosi. Kokemuksesta tiedän ainakin Tdi mallien päätyvän mittarihuoltoon. Lukekaa Saksalaisia autolehtiä, joissa melkein kaikissa pörssilehdissä löytyy rivi-ilmoituksia mittarin ruuvaamiseen. Ei muuten ole edes kallista puuhaa. Pyytäkää fiksamaan oman tuontiautonne lukemat isommaksi, niin säästätte veroissa. Mitä väliä niilä ajetuilla kilometreillä on, viilataanhan niitä Suomessakin ja tärkeintähän tässä autohommassa on saada naapuri kateelliseksi.
Vähän ajettujako?
saksalaiset kilometrit
5868
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
http://www.tacho.net/engl.html
Miten voi olla tuon hintaista??? Irtomittarin käsittely...aikaa menee korkeintaan vartti, osia ei ollenkaan. Aivan toisenlaisista summista olen kuullut juttuja, ja samaan hintaan irrottavat ja kiinnittävät autoon sen.
No joo, kaikkiin digimittarisiin "irtomittarin käsittelyä" ei tarvita lainkaan.
Piuha kiinni huoltopistokkeeseen ja kannettavalla tietsikalla "huolto- ja parametrointiohjelmalla" kilometrilukema haluttuun lukemaan. Siitä oli taannoin Saksan TV:ssä oikein ohjelmakin.
Mainittakoon vielä, että kilometrien muuttaminen oman ajokin mittariin ei Saksassa ole rikos, vasta väärän kilometrilukeman ilmoittaminen on sitä.
Olet varmasti oikeassa. Missähän saisi ruuvautettua lukeman takaisin sen jälkeen kun auto on tullattu?
Sulan alueella on varmasti firma / firmoja jotka suorittavat mittarin ruuvauspalveluja. Tekevätkö he sitä myös yksityisille vai ainoastaan Sulan autoliikkeeille? Paljonkohan maksaa?
Näin tässä saksan tv:stä jutun, jossa näytettiin että kytkemällä läppäri kiinni boxiin saadaan helposti mikä tahansa luku myös digitaali mittarriin... Ainut tae on oikeasti ostaa uudempi auto, täsmällisellä huoltokirjalla. Tietysti siitäkin on voitu ottaa joka välissä kilometreja pois.. ei ...kele mitähän sitä uskaltaa enää tehdä?