tiedän että on ihmisiä jotka heti ajattelevat ettei missään nimessä saa tehdä töitä ilman verokorttia. totuus on kuitenkin että aina tulee olemaan pimeetä työvoimaa..
olisi kysymys: kaverillani on 1 lapsi n.vuoden vanha. ja hän pyysi minua töihin toukokuuhun saakka. palkan hän maksaisi pimeenä.
minulla ei ole aavistustakaan että mitä tälläisissa tilanteissa on maksettu yleensä "palkkaa" ?
työ olisi 5pvä/viikossa ja kokopäivästä.
olisi kysymys: kaverillani on 1 lapsi n.vuoden vanha. ja hän pyysi minua töihin toukokuuhun saakka. palkan hän maksaisi pimeenä.
minulla ei ole aavistustakaan että mitä tälläisissa tilanteissa on maksettu yleensä "palkkaa" ?
työ olisi 5pvä/viikossa ja kokopäivästä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Itse olen hoitanut lapsia silloin tällöin, ja palkka on tullut aina pimeenä. Itse en ole ollut pitkää aikaa töissä, vain päiviä silloin tällöin.
Itse olen palkkaa saanut 7 euroa/tunti, mutta lapset ovat olleet vanhempia. Kun lapsi on 1-vuotias, niin kyllä se olisi 10 euroa / tunti. Sen ikäisen lapsen kanssa on kyllä niin raskasta.
Mukavan työn olet saanut. :)
Saat tehdä aika paljon töitä kymmenen euron tuntipalkalla, että verovirastoa alkaa kiinostamaan maksatko sinä siitä veroa vai et. Tuskin ne siellä mitään sanoo jos tienaat sen verran että siitä ettei siitä edes joudu vielä maksamaan veroja (n. alle 2000).
Täytyy sanoa että jos 10 euroa saa lapsenvahti palkkaa, niin on kyllä aika hyvin..pikaisella päässälaskutaidolla se tekisi 80 euroa päivässä ja jos olisi vaikka 5 pvä viikossa kuukauden ajan...se tekisi 1600 euroa kuussa, taidanpa vaihtaa alaa..ja hoitaa vaikka kahta tai kolmea ipanaa...
Ihan en tarkoittanut sitä, että saisit jokaisesta äidin pikku pallerosta 10 euroa tunti, kun ei ammattilaisetkaan taida saada lähellekään, mutta tässä olisi pikku vinkki sellaiselle, joka kaipaa "pientä" lisätuloa:
Otetaanpa yksi kappale isukki ja äityli. Heidän tekisi kovasti mieli mennä ulos kahdestaan, mutta kun se "meidän" pikku Pertti pitäisi saada hoitoon.
Entäpä, jos sattuisi olemaan esim. viikonloppuisin pentuparkki, joka toimisi jonkun kotona. (sopivan iso paikka). Sinne voisi ennalta sopien tuoda pikku mortit ja vertit ja liisat ja leenat hoitoon. Jos olisi esim. 4-5 pienokaista, jotka tulisivat hyvin keskenään toimeen ja kustakin saisi 5 euroa tunti, niin 5:stä pienokaisesta se olisi 25 euroa. No, jos on yökylässä, niin ei ehkä noin paljoa kannata veloittaa, mutta kannattaa nukkua hyvin herkästi ja käydä usein katsomassa lapsia.
Isukki ja äityli voisi jättää lapsosensa sinne hoitoon ja sopia, että lapsi haetaan aamulla. Se voisi poikia lisää asiakkaita muutaman kuukauden päästä, kun vanhemmat olisi kerrankin kahden. ;-)
Lasten kanssa voisi illalla leikkiä ja näytää vaikka kivoja lasten videoita (pysyvätpähän hiljaa vähän aikaa) ja antaa myöhemmin jotain iltapalaa ja sitten pistää lapset nukkumaan. Aamulla pikkasen puuroa tai muuta aamupalaa.
Vanhemmat tulisivat sitten puoleen päivään mennessä hakemaan pienen hirviönsä, eikun lapsensa. ;-)
Uskoisin, että tuollaiselle voisi olla tilausta. Tosin kannattaa varmistaa, että koti on äänieristetty, ettei naapurit rupee ihmettelemään.
Jos yhdestä pienokaisesta saisi esim. 50 euroa, niin 5 pienokaista olisi 250 euroa ja uskoisin, että suhtkoht puhtaana käteen. Kahtena iltana viikossa se olisi 500 euroa ja 4 viikkoa kuussa, 2.000 euroa.
Jos joku nikottelee hinnasta, niin hänhän voi pyytää jonkun mummon tulemaan yöksi katsomaan ja vanhemmat voi mennä vaikka hotelliin. Varmasti tulee kalliimmaksi. ;-)
Kustannukset ei olisi kovat, vuokra, iltapalaa, aamiaista, viikottain uusi DVD, jonka voi tilata kirjastostakin tms. Mieluiten ostaisi uuden.
Kun lapsi opetettaisiin kyseiseen paikkaa pienestä pitäen, niin vanhemmiten lapsi ei vierastaisi niin paljoa uusia paikkoja. Luulisin.
sitten omantunnon kanssa. Ilmoittaako se mitään.
tulonsa verottomina? Eli ei kait tossa palkkaamisessa mitään niin kauheata ole jos ei määrät ylity. Ainut mitä jää tilittämättä ni työnanataja jne. maksut.