Kun Jumala loi kuutena päivänä taivaan ja maan ja kaikki mitä niissä oli, lepäsi hän seitsemäntenä päivänä ja pyhitti sen. Näin kerrotaan.
Koska Jumala lepäsi, niin oliko hän väsynyt?
Missä ja miten hän lepäsi?
Miten hän pyhitti seitsemännen päivän: ainakaan hän ei antanut Adamille mitään neuvoa seitsemännen päivän levon tai pyhityksen suhteen. SAinoa neuvo, minkaä Adam Jumalalta sai oli olla kuoleman uhalla syömättä Hyvän ja pahantiedon puusta - siis ettei hän tulisi kykeneväksi erottamaan hyvää ja pahaa, ts. tulemaan moraalisen tietoisuuden tilaan.
Koska Jumala lepäsi, niin oliko hän väsynyt?
Missä ja miten hän lepäsi?
Miten hän pyhitti seitsemännen päivän: ainakaan hän ei antanut Adamille mitään neuvoa seitsemännen päivän levon tai pyhityksen suhteen. SAinoa neuvo, minkaä Adam Jumalalta sai oli olla kuoleman uhalla syömättä Hyvän ja pahantiedon puusta - siis ettei hän tulisi kykeneväksi erottamaan hyvää ja pahaa, ts. tulemaan moraalisen tietoisuuden tilaan.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Niimpä- missä käsky sapatin pyhittämisestä Adamille?
Adventistit veuhkaavat "oikeasta" päivästä, mutta vaikenevat pyhittämisTAVASTA.
Nyt 5- päiväisen työviikon vallitessa 2 päivää levätään.
Kun advestisti ylittää päivämäärärajan, niin sapatti tiettynä päivänä menee heti sekasin.
Sapatti jää väliin taikka sapatteja on kaksi perättäin, riippuen siitä mihin suuntaan kuljetaan.
Seitsenjako meni sekasin jo ns. Joosuan pitkän päivän aikana kun vuorokasi oli tuplasti pitkä -sappattihan siirtyi siksi sunnuntaiksi jos seitsenjaosta pidetään kiinni.
"SYNNIN VOIMA ON LAKI" - sanoo Raamattu- adventistit tyrkyttävät kovasti synnin voimaa ihmisille.
Adventistien lakiuskon päämäärä on todistaa heidän Sapatinviettonsa puolesta.
Muuten he kyllä tietävät, että jokainen pyrkii yhtä hyvin kuin hekin elämään lain mukaisesti.
Koska laki on kokonaisuus ,he puhuvat koko laista vaikka tahtovat osoittaa Sapattia.
Jeesus kertakaikkiaan huolehti Jumalanpalvelusosasta ja jätti meille meidän keskinäiset välimme hoidettavaksi laillisesti oikein keskenämme.
Siitä on osoituksen kaikki vuorisaarna ja "Isä meidän" rukous.
Adventistien puuttuminen muiden uskonsuuntien asioihin on myös erkoinen piirre.
Sillä he saavat itselleen vain huonoja ystäviä.
Ihmettelen siksi heidän toisaalla ehdottamia pyrkimyksiä yhteistyöhön.
Sellaiseen ei tuolkllaisella adventistiasenteella ole todellisia mahdollisuuksia.
Juopa on liian suuri.
Jos olen tietämätön tässäkin asiassa,eikö ole sinun joka tiedät, velvollisuus kertoa minullekin,eikös JEESUS käskenyt viedä evankeljumia eteenpäin.Sanot myös,että adventistit saavat muista uskonsuunnista vain huonoja ystäviä,eikös Jeesus käskenyt rakastaa lähimmäistämme?Tunnetko todellakaan yhtään adventistia henkilökohtaisesti,vai ovatko väitteesi pelkkiä luuloja?TERVETULOA ADVENTTIKIRKKOON,TUTUSTUMAAN MEIHIN JA SANOMAAMME.Siunausta sinulle veljeni Herrassa.
Puheen jälkeen saarnaaja tuli keskustelemaan ystävällisen näköisesti.
Hämmästyin sanattomaksi kun hän melkein ensi sanoikseen kysyi että mitä mieltä olen adventisteista.
Onko adventistien saarnan tarkoitus antaa tietoa heistä itsestään?
Eikö Kristuksesta ja Evankeliumista?
Olen käynyt monta kertaa adventistien kokouksissa eikä asia siellä näytä yhtään paremmalle kuin täälläkään.
Tarkoitin myös että neuvoisit minua miten suhtatua Jumalan lakiin ,sinulle se näytti olevan täysin selvä asia.Minä en voi kerskua viisaudellani,enkä uskalla tuomita edes adventisteja.Mielestäni yksin Jumala on oikeudenmukainen tuomari