määräaikainen vai toistaiseksi voimassa

asde_

Työskentelen erään kunnan palveluksessa asentajana. Ensimmäinen minulle tehty asentajan määräaikainen työsopimus ajalle 08/2004 - 07/2005(määräaikaisuuden peruste, työntekijän ja työnantajan yhteisellä sopimuksella) ja toinen asentajan määräaikainen työsopimus 07/2005 - 07/2006(määräaikaisuuden peruste, työntekijän ja työnantajan yhteisellä sopimuksella) Ensimmäiseen työsopimukseen päästiin yleisen haun(työministeriö, paikallislehti) kautta. Toisesta työsopimuksesta pidettiin yhteinen palaveri, jossa pyysin toistaiseksi voimassa olevaa työsopimusta, mutta tämä 'pikkupomo' sanoi, ettei 'isopomo' allekirjoita toistaiseksi voimassa olevaa sopimusta hänen pyynnöstä, koska hän on ollut niin vähän aikaa virassa. Päädyin tekemään tämän määräaikaisen työsopimuksen nr2!

Siten Matti Meikäläinen palkataan asentajaksi töihin samaan paikkaan, samaan työhön, määräaikainen työsopimus 06/2005 - 08/2005 ja toinen 09/2005 - 08/2006 Syyksi tämän Matti Meikäläisen palkkaamiseksi minulle kerrottiin ns. kiireavuksi! Nyt tähän asentajan työhön ollaan siirtämässä toisesta yksiköstä työtä vaille jäänyttä työntekijää minun paikalleni!

Aikaisemmin tähän asentajan työhön on tehty vain yhden vuoden mittaisia määräaikaisia sopimuksia ainakin kahdelle eri henkilölle, joita ennen työtä on hoitanut vakinainen asentaja!

Ns. kiireavun käyttö asentajan töissä, toisesta yksiköstä vakinaisen työntekijän siirto asentajan työhön ja aikaisempien asentajien työsopimukset kertovat siitä, että työvoiman tarve on ollut ja tulee olemaan tässä 'virassa' pysyvä!

Olenkin saanut ymmärtää, ettei työsopimuksia enää minun osaltani tehdä. Minun mielestäni työnantaja on kiertänyt näin menettelemällä työntekijän(minun) irtisanomissuojaa. Ensinnäkin työvoiman tarve on ollut ensimmäisestä työsopimuksesta lähtien pysyvä, joten määräaikaista työsopimusta ei voida pitää perusteltuna. Toiseksi olen pyytänyt toistaiseksi voimassa olevaa työsopimusta, johon annettiin ymmärtää, että ota tai jätä määräaikainen sopimus, muuta ei tehdä. Ei voi olla laillinen peruste toistaiseksi voimassa olevan työsopimuksen tekemättä jättämiselle päällikön lyhyt virkasuhde! Kolmanneksi ensimmäiseen työsopimukseen tulin julkisen haun kautta, mikä tarkoittaa että työsopimus on tehty työnantajan aloitteesta! Lakihan sääntelee tiukasti työnantajan aloitteesta tehtävien määräaikaisten työsopimusten käyttöä. Laillisia perusteita voivat olla mm. työn luonne, sijaisuus ja harjoittelu tai muu näihin rinnastettava syy sekä muu yrityksen toimintaan tai suoritettavaan työhön liittyvä peruste. Nämä perusteet eivät täyty kummassakaan minun kanssani solmituissa määräaikaisissa työsopimuksissa!

Määräaikaisesta työstä voidaan tehdä määräaikainen, pysyvästä työstä toistaiseksi voimassa oleva työsopimus, PISTE!

Olenko oikeassa??!

3

640

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olet

      mutta minkäs teet... itse olen myös kunnalla (päiväkoti) ja työntarve on ollut jo vuosia pysyvä. Valittaa ei kannata, näin neuvoivat jopa liitosta. Että silleen. Mut ole sä rohkea ja aja oikeuksiamme:)

      • asde_

        Ja todellakin olen rohkea, vaikka sitten huonosti kävisikin. Jos kaikilla olisi tarpeeksi asennetta eivät tämän kaltaiset työsopimukset olisi ongelma.


      • vplm
        asde_ kirjoitti:

        Ja todellakin olen rohkea, vaikka sitten huonosti kävisikin. Jos kaikilla olisi tarpeeksi asennetta eivät tämän kaltaiset työsopimukset olisi ongelma.

        Minun tulkintani mukaan jo ensimmäinen sopimuksesi olisi pitänyt olla koeajan jälkeen toistaiseksi voimassa oleva. Määräaikaisuuden peruste ei ole työnantajan ja työntekijän yhteinen sopimus eikä käsittääkseni myöskään työntekijän pyyntö, jollaisia meillä käytetään. Mikäli käy huonosti, kannatta selvittää liitosta olisiko riitautus mahdollinen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      3091
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3067
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2417
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      2016
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1893
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1759
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1606
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      82
      1360
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1280
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1110
    Aihe