Työskentelen erään kunnan palveluksessa asentajana. Ensimmäinen minulle tehty asentajan määräaikainen työsopimus ajalle 08/2004 - 07/2005(määräaikaisuuden peruste, työntekijän ja työnantajan yhteisellä sopimuksella) ja toinen asentajan määräaikainen työsopimus 07/2005 - 07/2006(määräaikaisuuden peruste, työntekijän ja työnantajan yhteisellä sopimuksella) Ensimmäiseen työsopimukseen päästiin yleisen haun(työministeriö, paikallislehti) kautta. Toisesta työsopimuksesta pidettiin yhteinen palaveri, jossa pyysin toistaiseksi voimassa olevaa työsopimusta, mutta tämä 'pikkupomo' sanoi, ettei 'isopomo' allekirjoita toistaiseksi voimassa olevaa sopimusta hänen pyynnöstä, koska hän on ollut niin vähän aikaa virassa. Päädyin tekemään tämän määräaikaisen työsopimuksen nr2!
Siten Matti Meikäläinen palkataan asentajaksi töihin samaan paikkaan, samaan työhön, määräaikainen työsopimus 06/2005 - 08/2005 ja toinen 09/2005 - 08/2006 Syyksi tämän Matti Meikäläisen palkkaamiseksi minulle kerrottiin ns. kiireavuksi! Nyt tähän asentajan työhön ollaan siirtämässä toisesta yksiköstä työtä vaille jäänyttä työntekijää minun paikalleni!
Aikaisemmin tähän asentajan työhön on tehty vain yhden vuoden mittaisia määräaikaisia sopimuksia ainakin kahdelle eri henkilölle, joita ennen työtä on hoitanut vakinainen asentaja!
Ns. kiireavun käyttö asentajan töissä, toisesta yksiköstä vakinaisen työntekijän siirto asentajan työhön ja aikaisempien asentajien työsopimukset kertovat siitä, että työvoiman tarve on ollut ja tulee olemaan tässä 'virassa' pysyvä!
Olenkin saanut ymmärtää, ettei työsopimuksia enää minun osaltani tehdä. Minun mielestäni työnantaja on kiertänyt näin menettelemällä työntekijän(minun) irtisanomissuojaa. Ensinnäkin työvoiman tarve on ollut ensimmäisestä työsopimuksesta lähtien pysyvä, joten määräaikaista työsopimusta ei voida pitää perusteltuna. Toiseksi olen pyytänyt toistaiseksi voimassa olevaa työsopimusta, johon annettiin ymmärtää, että ota tai jätä määräaikainen sopimus, muuta ei tehdä. Ei voi olla laillinen peruste toistaiseksi voimassa olevan työsopimuksen tekemättä jättämiselle päällikön lyhyt virkasuhde! Kolmanneksi ensimmäiseen työsopimukseen tulin julkisen haun kautta, mikä tarkoittaa että työsopimus on tehty työnantajan aloitteesta! Lakihan sääntelee tiukasti työnantajan aloitteesta tehtävien määräaikaisten työsopimusten käyttöä. Laillisia perusteita voivat olla mm. työn luonne, sijaisuus ja harjoittelu tai muu näihin rinnastettava syy sekä muu yrityksen toimintaan tai suoritettavaan työhön liittyvä peruste. Nämä perusteet eivät täyty kummassakaan minun kanssani solmituissa määräaikaisissa työsopimuksissa!
Määräaikaisesta työstä voidaan tehdä määräaikainen, pysyvästä työstä toistaiseksi voimassa oleva työsopimus, PISTE!
Olenko oikeassa??!
määräaikainen vai toistaiseksi voimassa
3
635
Vastaukset
- olet
mutta minkäs teet... itse olen myös kunnalla (päiväkoti) ja työntarve on ollut jo vuosia pysyvä. Valittaa ei kannata, näin neuvoivat jopa liitosta. Että silleen. Mut ole sä rohkea ja aja oikeuksiamme:)
- asde_
Ja todellakin olen rohkea, vaikka sitten huonosti kävisikin. Jos kaikilla olisi tarpeeksi asennetta eivät tämän kaltaiset työsopimukset olisi ongelma.
- vplm
asde_ kirjoitti:
Ja todellakin olen rohkea, vaikka sitten huonosti kävisikin. Jos kaikilla olisi tarpeeksi asennetta eivät tämän kaltaiset työsopimukset olisi ongelma.
Minun tulkintani mukaan jo ensimmäinen sopimuksesi olisi pitänyt olla koeajan jälkeen toistaiseksi voimassa oleva. Määräaikaisuuden peruste ei ole työnantajan ja työntekijän yhteinen sopimus eikä käsittääkseni myöskään työntekijän pyyntö, jollaisia meillä käytetään. Mikäli käy huonosti, kannatta selvittää liitosta olisiko riitautus mahdollinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236819Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää401221Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271032- 75891
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal47824Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a61817Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93784Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38781Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14726- 43723