Apua!

Haluaisin laihtua kesäksi n.20kg, eli siinä kesäkuun-heinäkuun alkuun viimeistään. Onko mahdollista? Olen valmis tekemään mitä vain. Neuvoja kiitos!
5649
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Laitatko vielä pituutes ja lähtöpainon?

Äänestä
  • ja painan 83kg.

    Äänestä

Periaatteessa mahdollista, 5kg/kk on mahdollinen vauhti, mutta vaatii paljon. Eri asia on, saatko kilot pysyvästi pois tuolla vauhdilla, ja miten iho pysyy mukana. Yleisesti suositeltava vauhti on 0,5kg/vko eli 2kg/kk. Eli realistisempi tavoite sinullakin olisi esim. 10kg kesään mennessä..:) Tätäkin palstaa taaksepäin selaamalla löydät paljon vinkkejä ja terveellisen laihtumisen perusperiaatteet, mutta tässä lyhyesti vinkkejä:

-Ruokavalio: syö 3-4h välein, aamupala, lounas, välipala, päivällinen ja iltapala. Jompikumpi lämmin ateria salaatti tai keitto. Tarkasta ateriakoot, vähennä pastan&perunan ja kastikkeiden määriä, aina vähintään puolet lautasesta salaattia/kasviksia tms, vaihda vaalea leipä tummaan/näkkileipään. Unohda pullat, jäätelöt, alkoholi, hampurilaiset, karkit. Juo tarpeeksi vettä, itsellä vihreä tee auttaa herkutteluhimoon. Muista kuitenkin syödä _tarpeeksi_, laihduttaessa saa syödä yllättävän paljon kun syö oikein.

-Liikunta: Ilman liikuntaakin pystyy laihtumaan, mutta liikunta tukee laihdutusta ja tekee paremman mielen. Ja jos haluat laihduttaa noin nopeasti, on sinun oikeastaan pakko liikkua runsaasti. Pienikin liikunta on kuitenkin hyväksi, älä mene kuntosalille ellet nimenomaan halua, liikkua voi monella tavalla. Kävele, ui, tanssi kotona televisiota katsoessa. www.kutri.net liikuntaosuudessa oli ihan hauskoja arkiliikuntaesimerkkejä. Myös www.mammadieetti.net on ihan kivaa luettavaa, rennolla asenteella. :)

Tsemppiä kuitenkin sinulle, toivottavasti tästä oli jotain hyötyä! Varmaan unohdin monia tärkeitä pointteja, mutta lisätä saa:)

Äänestä
  • noista neuvoista! :) Yritän nyt noitten avulla laihduttaa. Se on hirveää kun motivaatio puuttuu vaikka haluan laihtua.. :( Mutta nyt on saatava itseään jotenkin niskasta kiinni.

    Äänestä

  • sulle kirjoitti:

    noista neuvoista! :) Yritän nyt noitten avulla laihduttaa. Se on hirveää kun motivaatio puuttuu vaikka haluan laihtua.. :( Mutta nyt on saatava itseään jotenkin niskasta kiinni.

    kalorilaskuri...Sai ainakin itseni havahtumaan, miten syön liikaa ja väärällä tavalla. Tsemppiä :).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kesäkuntoon? kirjoitti:

Haluaisin laihtua kesäksi n.20kg, eli siinä kesäkuun-heinäkuun alkuun viimeistään. Onko mahdollista? Olen valmis tekemään mitä vain. Neuvoja kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu