Sanokaa viisaammat, miten öljynpainemittaria voisi hyödyntää, kun tuossa Cherokeen (2.5 TD -98) kojetaulussa sellainen on? Paljonkos sen pitäisi näyttää ja mitä se ei saisi näyttää? Voisiko siitä esimerkiksi päätellä öljyn "väsymisen" ja suodattimen tukkeutumisen tms.? Vai onko se mittari pelkkä turhake?
Mitä öljynvaihtoväliä muuten jeepistit käytätte? Eräs huoltomies väitti, että 7500 km on ehdoton maksimi. Kuulostaa aika lyhyeltä, jos öljy on hyvälaatuista täyssynteettistä laatua. Jos auton huoltoväli on 10 000 km niin kai öljyn pitäisi kestää yhtä kauan. Onhan nykyautoissa 20 000 tai 30 000 huoltoväleja aivan normaalisti.
Mitä öljynvaihtoväliä muuten jeepistit käytätte? Eräs huoltomies väitti, että 7500 km on ehdoton maksimi. Kuulostaa aika lyhyeltä, jos öljy on hyvälaatuista täyssynteettistä laatua. Jos auton huoltoväli on 10 000 km niin kai öljyn pitäisi kestää yhtä kauan. Onhan nykyautoissa 20 000 tai 30 000 huoltoväleja aivan normaalisti.
Vastaukset 3
Vanhimmat
on, että se mittari näyttää jotain. Mielellään yli 2 bar (siis abs.) kuin alle. Öljypumpun tehtävänä on siirtää öljyä voitelukohteisiin ja joskus jäähdytyskohteisiinkin. Väkisin se öljy ei laakeriin mene, mutta tyrkyllä sitä pitää aina olla, joten paineen suuruudella ei yleensä ole niin suurta merkitystä, kunhan sitä vain on.
Ainakin siitä näkee, mitä koneessa tapahtuu. Tosin varoitusvalo on parempi, koska ongelmat tulevat yleensä nopeasti.
Itse aikanaan omistin auton, jossa oli öljynpainemittari. Vaihdoin sitten nuukuuttani moottoriin halvat öljyt. Säikähdys oli melkoinen, kun huomasin paineiden pudonneen koneen lämmettyä. Ilmeisesti halpa öljy oheni liikaa, joten se näkyi paineissa. Hyvä oljy piti paineen maantiellä 2 barissa, huonolla se putosi alle 1 barin, vaikka viskositeettiarvot olivat samat.
Tuon tapahtuman jälkeen pysyin laadukkaissa öljyissä.
Mulla rangessa sama homma. Erään suomalaisen öljyfirman (lue: NESTE) öljyillä rangen paineet oli jossain 1 ja 2 barin välillä. Pistin merkkikorjaamon kehotuksesta laatufirman (castrol) racing-öljyä, yli kaksi kertaa kalliimpaa, niin paineet on 3-4 barin välillä. Kylmänä nesteenkin öljy näytti toimivan. Kyseltyäni tutuilta korjaajilta asiaa, sanoivat että samaa ongelmaa on kaikilla edullisemmilla öljyillä, monilla merkeillä.