Hammaskivestä eroon..?

itselleni tulee hammaskiveä tosi helposti, vaikka pesen hampaat 2krt/pv, en syö kauheasti makeaa... Sen lisäksi se tulee aikas nopeasti takaisin sen jälkeen kun hammaslääkäri sen poistaa.
Eli onko olemassa mitään turvallisia tapoja poistaa hammaskiveä kotikonstein?
kiitoksia jo etukäteen!
1472
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Hammasvälien puhdistus,koska sinne se ham.kivi yleensä tulee.Harjaamalla puhdistat suustasi n.puolet eli ne välit on se toinen puoli eli eihän kukaan pese kasvojaankaan puoliksi..miksi siis hampaat??

Kaksi kohtaa mihin hamkiveä kertyy nopeasti ovat yläposkihampaiden kohdalle ja ala etualueelle, koska poskessa ja kielen alla on sylkirauhaset.Syljen mineraalit kovettavat plakin ham.kiveksi eli plakin poistaminen on ainoa keino ehkäistä ham.kiven muodostusta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ertip kirjoitti:

itselleni tulee hammaskiveä tosi helposti, vaikka pesen hampaat 2krt/pv, en syö kauheasti makeaa... Sen lisäksi se tulee aikas nopeasti takaisin sen jälkeen kun hammaslääkäri sen poistaa.
Eli onko olemassa mitään turvallisia tapoja poistaa hammaskiveä kotikonstein?
kiitoksia jo etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu