milloin?

Milloin on hyvä aika harrastaa ensimmäisen kerran seksiä parisuhteessa? ettei vaikuta kumminkaan "pihtarilta" mutta ei päästä liian helpollakaan. Kiitos etukäteen:)
8894
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Sitten kun molemmista tuntuu siltä, että haluaa sen tehdä. Toiset tekee sen melkein heti kun tapaavat, toiset tarvitsevat huomattavasti enemmän aikaa tutustumiseen ja haluavat tuntea olonsa turvalliseksi ennen kuin heittäytyvät niin intiimiin ja herkkään yhteispeliin.
Yksilöllistä siis.

Äänestä
  • mutta kestääkö se suhde silloin pitkään jos heti hyppää seksiin?

    Äänestä

  • Sitä se on tosiaan, eikä leikisti.

    Äänestä

  • saara kirjoitti:

    mutta kestääkö se suhde silloin pitkään jos heti hyppää seksiin?

    Ei se ole siitä kiinni. Mulla on ollut vuosien suhteita, jotka ovat alkaneet seksillä. Toisaalta taas mulla on ollut myös yhdenillan juttuja. Pitkään olen ollut myös joskus pelkkä kaveri, ennen kun suhde on alkanut. Joko synkkaa tai sitten ei.

    Äänestä

  • Minä ainakin tarvitsen tunteen. Yhden illan tuttavuus ei tuo sellaista. En ole vielä koskaan saanut orgasmia yhdenillanhoidoissa. Turhaa hommaa!

    Nythän mulla on hassu tilanne. Olen "tuntenut" monia viikkoja nettimiehen. Hänen kanssaan olemme päässeet sellaiselle tunnepohjalle, että saattaisin hypätä sänkyyn ensimmäisellä kerralla. Olen hyväksynyt tämän tilanteen. Uskoisin jopa nauttivani seksistä ja läheisyydestä hänen kanssaan. Tunne on aika vahva.

    Äänestä

  • Annastiina kirjoitti:

    Minä ainakin tarvitsen tunteen. Yhden illan tuttavuus ei tuo sellaista. En ole vielä koskaan saanut orgasmia yhdenillanhoidoissa. Turhaa hommaa!

    Nythän mulla on hassu tilanne. Olen "tuntenut" monia viikkoja nettimiehen. Hänen kanssaan olemme päässeet sellaiselle tunnepohjalle, että saattaisin hypätä sänkyyn ensimmäisellä kerralla. Olen hyväksynyt tämän tilanteen. Uskoisin jopa nauttivani seksistä ja läheisyydestä hänen kanssaan. Tunne on aika vahva.

    Olen saanut henkisen yhteyden ja yhteenkuuluvaisuuden tunteen erään nettimiehen kanssa. Olen haaveillut hänestä eroottisesti jo useamman kerran.Hänkin minusta. Tuntuu hyvälle.

    Äänestä

  • saara kirjoitti:

    mutta kestääkö se suhde silloin pitkään jos heti hyppää seksiin?

    Useita vuosina aikanani sinkkuna viettäneenä ja miestä etsineenä opin viimein että missään tapauksessa ei kannata mennä sänkyyn ensimmäisen tapaamisen yhteydessä. Silloin siitä tulee yhdenyön juttu ja mies kävelee aamulla ellei jo yöllä pihalle, lupaa soittaa muttei koskaan soita. Jostain syystä mies ajattelee ilmeisesti että tuleva seurustelukumppani ei harrasta yhdenyön juttuja.

    Jos taas maltat mielesi ekalla tapaamiskerralla (esim raflaillan jlk), pysyt sitkeästi kannassasi mennä yksin kotiin, olit kuinka humalassa tahansa, niin paljon suuremmalla todennäköisyydellä mies soittaa jo seuraavana päivänä. Sen jälkeen voit mennä jo sänkyyn tai olla menemättä vielä muutamaan kertaan, mutta sanotaan että viimeistään neljännellä kerralla kannattaisi jo mennä koska muuten mies alkaa luovuttaa, pitää sinua pelkästään kaverina. Itse en ole huomannut suhteen jatkumisen kannalta merkittävänä että menetkö tokalla kerralla sänkyyn vai et, siinä vaiheessa mies ei kuitenkaan pidä juttua enää yhden yön juttuna. Kuitenkaan ei kannata mielestäni aloittaa mitään kissahiiri-leikkiäkään, sekin vähentää suhteen jatkumistodennäköisyyttä kokemani perusteella.

    Tämä oma kantani. En sano sitä etteikö homma voisi lähteä liikkeelle vaikka ekallakin tapaamiskerralla menisi sänkyyn mutta lukuisten empiiristen tutkimusten perusteella uskallan väittää että se joka tapauksessa pienentää mahdollisuuksia huomattavasti. Jos itse olisin vielä sinkkuna ja kiinnostunut miehestä, en menisi ekalla kerralla sänkyyn. Seksi on hyvä valtti joka pitää miehen mielenkiinnon yllä. Tämä miltei iästä riippumatta.

    Ei siis fiilispohjalta, pelkästään. Tietenkään ei kannata mennä sänkyyn ennen kuin itse sitä haluaa.

    Äänestä

  • kirjoittelijja kirjoitti:

    Olen saanut henkisen yhteyden ja yhteenkuuluvaisuuden tunteen erään nettimiehen kanssa. Olen haaveillut hänestä eroottisesti jo useamman kerran.Hänkin minusta. Tuntuu hyvälle.

    pornoa... paljon parempaa kuin yksikään nettimies!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Saara kirjoitti:

Milloin on hyvä aika harrastaa ensimmäisen kerran seksiä parisuhteessa? ettei vaikuta kumminkaan "pihtarilta" mutta ei päästä liian helpollakaan. Kiitos etukäteen:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu