kielikorukyssäri

otin kielikorun noin 3 kuukautta sitten. siitä lähtien kielen pintaan on ilmestynyt paksu kerros valkoista töhnää..varmaan juuri samanlaista kuin hampaisiin tulee..se johtuu mahdollisesti maitotuotteista.. onko kenelläkään käsitystä milloin tuo ongelma loppuu tai miten sen saa loppumaan??
5830
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tämä valkoinen töhnä voi olla myös suussa oleva hiivatulehdus tai kieleen tulevaa sammasta. Enpäs osaa neuvoa, jos asia vaivaa niin kysy vaikka koulun terkkarilta mistä voisi johtua, tai jos et ole koulussa, soita terveyskeskukseen.

Purskuttele suutasi suuvedellä ja pese hampaat pari kertaa päivässä. Mikäli ei auta, kannattaa mennä lääkäriin.

Äänestä

Itselläni on hammaslääkäri todennut ns. karstakielen eli minulla kieleen ilmestyy tuota valkoista töhnää (joskus laikkuina, joskus tasaisena pintana). En tiedä onko sinulla juuri tämä ongelma kyseessä, mutta jos on niin sen ei pitäisi johtua mitenkään kielikorustasi. Karstakieli ei ole vaarallinen. Pitää vaan hampaiden pesun yhteydessä harjata kielikin puhtaaksi plakista :D Mutta jos olet epävarma asiasta käänny vaikka terkkarin tai hammaslääkärin puoleen.

Äänestä

oman kielilävärin kanssa että tuota valkoista sammasta tai mitä nyt onkaan, tuli eniten aina suuvedellä huuhtelun jälkeen. kai suun oma bakteerikanta kärsi? Sitten ryyppäsin yhden illan ja kännissä unohdin käyttää suuvettä niin aamulla kieli oli taas terveen värinen, ei ollut enää "kuiva" vaan terveen limanen. Totesin että liika suuvesi aiheutti kyseisen ilmiön.

Äänestä
  • sama homma, ei kannata käyttää liikaa suunhoitotuotteita, mä vaan pesen hampat ja kielen mut en kuitenkaa käytä suuvettä niin kieli näyttää tas normaalilta... :)

    Äänestä

itselläni ollut kielikoru jtn pari kuukautta, ja kyl mullaki tuli aluks sitä mömmöö kielee :D mut käsittääkseni se ei oo vaarallist, kyl se sit ajan kanssa lähtee :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


o-ou kirjoitti:

otin kielikorun noin 3 kuukautta sitten. siitä lähtien kielen pintaan on ilmestynyt paksu kerros valkoista töhnää..varmaan juuri samanlaista kuin hampaisiin tulee..se johtuu mahdollisesti maitotuotteista.. onko kenelläkään käsitystä milloin tuo ongelma loppuu tai miten sen saa loppumaan??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu