Pillerit pilasivat seksielämäni!

Olkaa ihmeessä varovaisia näiden ehkäisypillereiden kanssa.
Omalla kohdallani kävi niin, että seurusteltiin 3kk, kunnes kondomi hajosi 2 kertaa peräkkäin. Jouduin siis ottamaan katumuspillerit kaksi kertaa saman kierron aikana. Sen jälkeen minulla on ollut jatkuva alavatsan kipu, vaikka tapauksesta on jo yli vuosi.
Pian tämän jälkeen aloin syödä ehkäisypillereitä, jolloin melkein samantien minulta hävisi seksistä niin tunto kuin halut.
Nyt olen ollut jo jonkin aikaa ilman pillereitä, mutta halut eivät ole palanneet, alavatsa sattuu edelleen, enkä uskalla harjoittaa seksiä kumeilla, jos taas tapahtuu jotain ja joudun ottamaan katumuspillerit.
Suhteeni varmaan päättyy näihin ongelmiin, sillä ei kai mies voi montaa vuotta kokonaan ilman seksiä olla? Itseltäni taas on niin henkisesti kuin fyysisesti mennyt ilo seksistä kokonaan, ehkä lopullisesti.
81660
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

elä noin ajattele. mene vaikka lääkärille valittamaan tuosta asiasta, eiköhän asiaan joku ratkaisu löydy.

Äänestä

-varmaankin siinä kumin käytössä on jokin menny hiukan väärin? esim syy voi olla paikalleen laitto siis rullaus et se on menny sylttyyn tai jotain vastaavaa.se et kumit menee rikki on todella harvinaista..ainaskaa meillä ei ole menny 3 vuode aikana ketaakaan rikki tosin pillerit vei meiltäki halut siis totaalisesti!!!!

Äänestä
  • on erittäin omakohtaista pillereiden kanssa että toimiiko ne vaiko eikö. jos menee seksihalut tyystin, niin kannattaa tottakai vaihtaa pillerimerkkiä. minulla sattui ainakin käymään hyvä tuuri sillä syön melianea ja olen syönyt niitä alusta asti eli puolitoista vuotta. ne ainakin toimii minulla tosi hyvin eivätkä ole mitään haluja vieneet päinvastoin.

    jos sulla on jatkuvasti noita alavatsakipuja, mene ihmeessä lääkäriin, saattaahan olla etteivät kyseiset e-pillerit koostumuksensa puolesta sovi sinulle lainkaan. ensimmäisen puolen vuoden aikana meillä hajosi miehen kanssa kondomi kerran. mutta sen jälkeen siirryttiinkin ehkäisyyn mun puolelta.

    Äänestä

  • >tosin pillerit vei meiltäki halut siis
    >totaalisesti!!!!

    ne pillerit on tarkoitettu vain naisille!!! sano sille miehellesi, että käy lääkärissä tai ostaa rintaliivit.

    Äänestä

Mä olen syönyt pillereitä muutaman vuoden (ensin Diane Nova ja nyt Yasmin) ja mulla halukkuus tai tunto ei ole hävinneet minnekään...eli seksi kiinnosta niinkun ennenkin...joskus jopa liikaakin=). Suosittelen sulle merkin vaihtoa...niitä on nykyisin markkinoilla niin paljon, että varmasti jokaiselle löytyy se sopiva. Kerrot vaan suoraan lekurille tuosta ongelmasta. Kaikkea hyvää sulle.

Äänestä

vastauksista.
Tiedoksi vain, että olen kyllä lääkärillä käynyt, en kai muuten täällä valittaisi! Alavatsakipuun ei ole löytynyt syytä, lääkäri arvelee sen johtuvan jälkiehkäisyistä, hän sanoi että joillekin ne voivat aiheuttaa pysyviä oireita! Kiva kun lääkäritkin kertovat tällaiset asiat vasta jälkeenpäin!
Ja silti niitä saa ostaa vapaasti apteekista, eikä kukaan kerro nuorille mitä niistä voi seurata.
Niitä myrkkyjä ei missään nimessä olisi saanut alkaa myydä apteekissa, vaan lääkärin kautta ja lääkärienkin pitäisi kertoa niihin liittyvät riskit paremmin.
Pillerimerkkiä en vaihda ihan vielä, haluan jonkin aikaa olla ilman mitään pillereitä, sillä hormoonitoimintani vaikuttaa olevan ihan sekaisin jo vanhoistakin.. Tätä mieltä oli lääkärikin.
Ja vielä kortsujen irtoamisesta ja rikkoutumisesta, se ei ole ollenkaan tavatonta sillä kyllä useimmille kavereistanikin on tapahtunut vastaavaa!
Tästäkään ei ole missään varoitusta, saisi lukea vaikka kortsupaketin kyljessä.
Jos aikanani olisin osannut varoa, olisin ottanut e-pillerit heti kun aloitimme suhteen, vaikka tietenkin suhteen alussa olisin kuitenkin vaatinut kondomia.
Mutta ei olisi tarvinnut popsia jälkiehkäisypillereitä.
Tuskin voin ikinä saada lastakaan, kun värkit on ihan sekaisin.
Halusin siis vain varoituksena sanoa, kun minua ei kukaan näistä asioista informoinut, enkä aavistanut miten heikkoja kumit on.
Niitä kun mainostetaan joka paikassa "turva-seksinä" muka.

Äänestä
  • Pisti vaan silmääni tuo kun kirjoittelit että "saisivat pistää varoituksen paketin kylkeen"... eikai kukaan suomalainen voi olla niin tyhmä, ettei tajua sitä, että joku 0.1mm paksuinen kumihärpäke VOI jossakin tilanteessa jopa hajota!!! Miettikään aina kahdesti ennenkuin ryhdytte...mihin sitten ikinä ryhdyttekään.

    Äänestä

  • Jälkiehkäisyä tulisi käyttää vain kerran yhden kierron aikana ja se kerrotaan apteekissa, ja se myös lukee katumuspillerien mukana tulevassa selosteessa. Turha jälkeenpäin tässä jossitella, mutta noin pian jo toisen vahingon sattuessa olisi ollut hyvä mennä lääkäriin ja kertoa tilanne. Jos apteekissa olisi tiedetty jo toisesta käyttökerrasta,niin silloin sitä ei olisi tietenkään myyty. Tämä perustuu paljolti asiakkaan rehellisyyteen ja on vain asiakkaan turvallisuuden ajattelemista, eikä kiusantekoa.
    Suosittelen olemaan ilman pillereitä, kyllä se kroppasi siitä varmaan toipuu. Ja luultavasti markkinoillakin on paksumpia kondomeja myytävänä...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nea kirjoitti:

Olkaa ihmeessä varovaisia näiden ehkäisypillereiden kanssa.
Omalla kohdallani kävi niin, että seurusteltiin 3kk, kunnes kondomi hajosi 2 kertaa peräkkäin. Jouduin siis ottamaan katumuspillerit kaksi kertaa saman kierron aikana. Sen jälkeen minulla on ollut jatkuva alavatsan kipu, vaikka tapauksesta on jo yli vuosi.
Pian tämän jälkeen aloin syödä ehkäisypillereitä, jolloin melkein samantien minulta hävisi seksistä niin tunto kuin halut.
Nyt olen ollut jo jonkin aikaa ilman pillereitä, mutta halut eivät ole palanneet, alavatsa sattuu edelleen, enkä uskalla harjoittaa seksiä kumeilla, jos taas tapahtuu jotain ja joudun ottamaan katumuspillerit.
Suhteeni varmaan päättyy näihin ongelmiin, sillä ei kai mies voi montaa vuotta kokonaan ilman seksiä olla? Itseltäni taas on niin henkisesti kuin fyysisesti mennyt ilo seksistä kokonaan, ehkä lopullisesti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu