3-vuodenajan vaunut!

Olen ajatellut hankkin 4 henkiselle perheelleni ns. kolmen vuodenajan asuntovaunu.

Eli, sillä pärjää pienillä pakkasilla mutta pääkäyttö kevät-kesä-syksy.

Tärkeää on mm. mahd. tilava ja valoisa sisustus. Vaaleat värit siis valttia. Sägyt oltava kelvolliset. Kokonaispaino saa olla korkeintaan 1600kg. Vedetävä ja asuttava.
Siis kyse uuden vaunun hankinnasta, tai tod. vähän käytetystä.

Tyyppi ja merkkiehdotuksia, kiitos?
linkkiehdokkaita?
3727
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

netticaravan.fi sivuilta, sieltä löytyy runsaasti hyviä käytettyjä ja uusia vaunuja. Adria tai Hobby (pärjää myös talvella), kummastakin löytyy valinnanvaraa.

Äänestä

Niin, ati ainakin lähelle täydellistä, toiveittesi mukaista vaunua voisi edustaa Belgialainen Home-Car joka kuuluu samaan Tirus-Groupiin, kuin mm. CABBY. H-C:lla on parikin lapsiperhe-mallia tuossa alle 1600kg:n painoluokassa. Vaunut ovat mukavan avaria ja valoisia, niissä on riittävä varustus ja malleissa on paljon säilytystilaa, mikä on eduksi lasten kanssa matkatessa. Myös hinnoittelu on mielestäni maltillista. Merkkiä ei kannata pelästyä. Kehnommin englantia taitavat saa kyllä nimestä väännettyä vaikka mitä. H-C:a voi katsastella vaikka os. netticaravan.fi. Zemppiä vaunun hakuun!

Äänestä
  • Katteles www.mobile.de esimerkiksi. Hain itselleni eka vaunun, LMC 560:n Truma 5002:lla, siis kaasulämppäri 5 kW:n teholla. Tarkenee -10 mainiosti, miksei kovemmallakin pakkasella. Kerrossängyt takana, keskellä istuinryhmä ja parittelupunkka edessä. Kunnon vessa ja jopa suihku, jos vesi riittää. Noin 5000 eukkua halvempi, mitä jotkut ilkee pyytää Suomessa. Vaan eihän se hullu oo, joka pyytää...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hankintaa harkitseva kirjoitti:

Olen ajatellut hankkin 4 henkiselle perheelleni ns. kolmen vuodenajan asuntovaunu.

Eli, sillä pärjää pienillä pakkasilla mutta pääkäyttö kevät-kesä-syksy.

Tärkeää on mm. mahd. tilava ja valoisa sisustus. Vaaleat värit siis valttia. Sägyt oltava kelvolliset. Kokonaispaino saa olla korkeintaan 1600kg. Vedetävä ja asuttava.
Siis kyse uuden vaunun hankinnasta, tai tod. vähän käytetystä.

Tyyppi ja merkkiehdotuksia, kiitos?
linkkiehdokkaita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu