Oon kolkytviis vuotias suomalainen mies ja puolivuotta etäsuhteessa, sitoutumiskammosta kärsivään naiseen. Nyt ois tarkoitus muuttaa yhteen asumaan. Tiedän et oon valinnut raskaan saran kynnettäväksi. Yksi asia on alkanut mietityttää, nimittäin se, et kuuluuko sitoutumiskammon "taudin kuvaan" pettäminen ja rinnakkaisten suhteiden pitäminen. En halua kuitenkaan aisan kannattajan rooliin. Mun vaisto sanoo, et muitakin miehiä olisi kuvioissa, mut johtuuko se vaan tosta sitoutumiskammosta, et sitä alkaa epäileen toista? Olis kiva kuulla kommentteja niiltä joilla on kokemusta seurustelusta sitoutumiskammoisen kanssa.
Sitoutumiskammosta
tiedon halluinen
3568
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Olen sitoutumiskammoinen nainen. En halua parisuhdetta ja haluan parisuhdetta. Siinä onkin aikamoinen ristiriita. Sitoutumikammoinen ihminen on uskollinen kumppanilleen kunhan häntä ei painosteta eikä vahdita. Nuo elkeet sinun täytyy unohtaa. Voit luottaa naiseen täysin, sillä sitoutumiskammoinen ihminen haluaa olla ennen kaikkea vapaa sidoksista, ja niihin kuuluisi monimutkaiset suhdekuviot. Tämä sinun naisesi antaa sinun ymmärtää kuviossa olevan toisenkin hänestä kiinnostuneen, mutta hän tekee sen vain saadakseen välimatkaa sinuun. Tuossa jutussa ei sinällään tarvitse olla mitään perää, mutta ei hän voi myöstää olevansa vapaa ja vain sinua varten. Siinä olisi liian haavoittuvainen..
Omakohtaista kokemusta sekä sitoutumiskammosta, että sitoutumiskammoisista.
kanssa. Yhden kerran hän on miettinyt viikon verran haluaako vai eikö halua. Halusi. Mutta ei se tässä vielä ole. Siltikään en usko että pettäminen sinänsä kuuluu kuvioon sen enempää kuin muillakaan tai siis kuuluu samalla tavoin jos on kuuluakseen. Mulla ei ole vaistoa muista naisista ja sitä hän minulle kyllä vakuuttikin koska miettimistaukoa pyytäessä kysyin häneltä suoraan onko kyseessä toinen. Kysyin sitä sen takia etten tajunnut että sellaista sitoutumiskammoa olisi olemassakaan. En kertakaikkiaan ymmärtänyt että voi samalla sekä rakastaa että haluta eroa????? Pelko minun satuttamisestani on hänellä kova. Nyt on taas kuukauden päivät mennyt ihan hyvin se mietintäviikon jälkeen. Kammo kai tuli siitä että niin pitkään olimme liikaa yhdessä. Hän ei jotenkin osannut tai uskaltanut silloin sanoa haluavansa yksityisyyttä. Nyt on sellainen tunne kun omaa aikaa on molemmilla että kun ns. lieka väljenee hän alkaa itse kuroa sitä kiinni ja etsii seuraani. Siksi kai menee paremmin. Toivon ainakin niin.