olen tässä ajatellut lisätä proteiini pitoisten tuotteiden syöntiä- ongelma vaan on että tuntuu että kaikki sellaiset on hirveen kalliita. rae juustokin on aika kallista. kertokaa sellasia proteiini pitoisia ruokia tai ruoka aineita mitkä ei olis hirveen kalliita. rahat on sen verta tiukissa..
melko kallista
protsku
101210
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
vhh:lla ei mene toisaalta rahaa niihin extroihin..karkit,limut,snagarit,hetken mieliteot..
ei kai ne kaikki ole kalliita? me käydään tsekkaan tarjoukset ja punaiset laput, esim lähisiwassa..eikä ole kuin yhden ihmisen pienet tulot. mutta ei mee toisaalta lääkkeisiin yhtään enää rahaa ja sen sellaista.
juustoissa on hintaeroja,raejuusto ei näytä olevan ikinä tarjouksessa,mutta se ei paras vaihtoehto olekaan. lihaa samaten on kalliimpaa ja halvempaa. vähän enemmän suunnitteluahan vhh vaatii, mutta kun sen päättää ja sisäistää ja saa tuta positiiviset asiat elämässään,ei siitä luovu. vaan luopuu jostain muusta..
halvinta on soijapavut kilo maksaa pari euroa. proteiinia on 36%.
sitten on muut pavut hinta 3,50e kilolta ja proteiinia 20-25%.
pähkinöissä on myös paljon proteiinia tuo sama 20-25% yleensä mutta ne ovat kalliita paitsi maapähkinät jotka maksaa 2,50e kilo.
Ehrmannin maitorahkavalmiste maksaa muistaakseni n. 0.55 euroa purkki (250g)
Juu juu paska rutinaa! Kaverikin valittaa kun tomaatit 4 € kilo mutta vetää malboroa kaksin käsin. Viitti edes mallun kilohintaa laskea...
Mulla menee ruokaan vähemmän rahaa mitä ennen. En tiedä mitä te muut olette tottuneet syömään, mut tuos mun lähikaupassa kanankoivet 1,69€/kg, Parsakaali 3€kilo tällain talvellakin. Kassleri 3,90 Kilon möntti. Kookosmaito josta hyvät kastikkeet 79c ja 15 L- kokoista kananmunaa 1.49€ Siihen kilo omenoita päälle 1.05€/Kg
Ei oo kallista.
ei ole mitään kokemusta tuosta ja vhh:ta tässä noudatettu
joku linkki tai mitä vaan, mitä siitä kookosmaidosta voi tehdä jne
kiitos
http://www.santamariafoodservice.se/servlet/product?language=fi&a=view&c=4&s=9&id=1024
Kalliiksi tulee ne "halvatkin"ruuat,kun niitä syödessä vaan paisuu kun pullataikina ja näi ollen joutuu ostamaan mm.isompia vaatteita jne.Se vasta kallista on :)
Meillä pieneni ruokalaskut ihan kivasti tämän VHH.n mukana.
Herkut jäi kauppaan ja lihat ym. mahdolliset ostetaan tarjouksesta, sitähän vois lähtee vaikka lomailemaan kohtpuoliin :)
elämä on