Olisikohan kellään kokemuksia/tietoa noista postin entisistä jakeluautoista...tdi2.5 vm-99 automaatti ja ohjaus oikealla.Hinnat ovat ainaskin kohallaan, mutta väri on kyllä hirveä.Kestääkö volkkarin automaatti ym???
transporter automaatti
Minsku
51767
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Postin autojen laatikot on yleensä rempattu ~120tkm paikkeilla. Osaan vaihdettu koko laatikko osaan sisukalut.
Lienee kuitenin rankinta käyttöä tuo kapunkipyöritys, joten maantieajossa kestänee jo paljon enemmän.
2,5 tdi:stä on tosin sanottu, että automattilaatkko olisi lujemmalla kuin 2,4:ssa.
Vaikka VW:n automaatti ei olekkaan niitä lujimpia niin on se ainakin mukava ajettava. Etenkin tuo yhdistelmä oikean puoleinen ohjaus ja automatti on hyvä. Ohjaukseen tottuu todella nopeasti.
Ja yleensä postiautojen laatikkoremontista on vasta niin vähän aikaa, että km seuraavaan remonttiin voi hyvinkin olla vielä 100-150tkm.
Hyvä vaihtoehto on pakuksi, jos ei kiinosta maksaa 3 kertaista hintaa samanlaisesta tavallisesta (jos edes löydät vähän ajettua).
Itsellä kokemus vm. 2000 2,5 tdi:n automaatista ja se ei ole todellakaan mairittelevaa vw:lle. Ensimmäinen laatikko meni kun autolla oli ajettu 65000 km.Meni kylläkin takuuseen vähän yli vuoden vanhana. Toinen laatikko kesti taas n. 75000 km. Kiitos maahantuojan ja jälleenmyyjän jäi itsellen maksuun kolmasosa. Uusi laatikko maksaa lähes 5000 eur. Auto on ollut lähes koko ajan pitkässä ajossa, ei juuri kaupunkipyöritystä. Transporter automaattina ei tosiaan ole "köyhän miehen" auto. Automaatti lisää kulutusta n. 1 ltr/100 km. Tehohäviö on myös aika huomattava. Sitä ei saa kuin 102 hv. autoon. T 5 mallista ei itsellä ole kokemusta, saaneeko edes automaattina.
Myyn yhden transun pois ,kun ostan uudemman.
Autolla ajettu n. 140 t.
Väri on vihreä.Niin ja moottori 1,9 td.
Malli on pitkä ja kohtuullinen hinta 14t euroa veroineen.
Jakohihna on 100 välein ja vesipumppukin yleensä samalla.Ne on tehty.
Tänätalvena uusitiin hehkutulpat joten auto on ajoa vaille.
Autoa on vain yksi kappale.. joten hetki on pohdinta-aikaa ja sitten se on mennyt.
[email protected]
Leo Hiltunen
040-754 09 55
Noilla km ja ton ikäsisiä tai uudempia postin autoja saa 4000-6000e riippuen onko 2,4D vaikko 2,5 tdi. Autot ovat lisäksi hyvin huollettuja ja km pitävät paikkansa.
Jos pakua tarvitsee, eikä innosta siihen sijoittaa omaisuuksia niin miksi makaa 2-4 kertaisia hintoja.
Samat ajot ajaa yhtä mukavasti oikealtakin puolelta samanlaisella autolla.
Automaatin kestoon vaikuttaa merkittävästi myös öljynvaihto, joka on hyvä tehdä kerran vuodessa, tai 40tkm välein, kumpi raja ensin saavutetaan.
Postijakelu on raskasta vaihteistolle, mutta painot ovat pieniä, taksikäyttö on vielä rankempaa. Kevyt kaasujalka säästää kaikin puolin.