Olen syönyt elämäni ensimmäisen laatan. Niin nyt on tyhjennys vuoto meneillään. Tuli mieleen,että tyhjennys vuoto päivien aikana niin voiko tulla raskaaksi`?. Jos vaikka tyhjennys vuoto kestää esim.neljä päivää ja vaikka viidentenä tyhjenysvuoto päivän harrastaa seksiä? Paljonko Mealiane e-pilleri 3kuukauden pakkaus maksaa? Sain tämän ensimmäisen kokeilupakkauksen ilmaiseskisi.
pari kysymystä
Sara
11635
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
pillerit ajallaan ja tarkalleen (et jätä päiviä väliin) et voi tulla tyhjennysvuodon aikana raskaaksi. Miksei terkka selvittänyt sinulle näitä perusjuttuja? Lykkäsikö vain paketin käteen; kokeile tuosta?
Et voi tulla raskaaksi jos olet ottanut pillerit säännöllisesti.
Raskaaksi voi tulla, vaikka kuinka oikein söisi pillereitä. Niiden ehkäistyteho ei ole 100%.
...että luotettavuustutkimuksissa suurin osa raskauksista johtuu juuri siitä ettei käytä ehkäisyä oikein?
samaa mieltä.
1. Taukoviikolla voi harrastaa seksiä ilman lisäehkäisyä (jos on syönyt pillerit oikein edeltävän kierron aikana ja aikoo jatkaa tauon jälkeen niiden syömistä).
2. 26,47e/3kk olen maksanut itse viimeksi.
"Raskaaksi voi tulla, vaikka kuinka oikein söisi pillereitä. Niiden ehkäistyteho ei ole 100%. "
Ensimmäisessä vietissä sanot tätä ja nyt sitten tätä:
"1. Taukoviikolla voi harrastaa seksiä ilman lisäehkäisyä (jos on syönyt pillerit oikein edeltävän kierron aikana ja aikoo jatkaa tauon jälkeen niiden syömistä)."
Yritäs nyt päättää mitä mieltä Jane olet asioista!!!
tietää pillereistä mitään...
Vaikka teho ei ole 100%, voi silti harrastaa turvallisesti seksi ilman ehkäisyä. Minä satun luottamaan siihen, ettei omalla kohdalla tule mitään ongelmia, kun syö pillereitä oikein. Kaikilla näin ole ja siksi on syytä muistuttaa, etteivät ne pillerit kuitenkaan ole 100% tehokkaita.
Omalla kohdallani olen sitä mieltä, että homma toimii, mutta en ota vastuuta siitä jos joku toinen pamahtaa paksuksi saatuaan ohjeita "et voi tulla raskaaksi". Sitä mieltä olen.
tietää minusta mitään... joten olisi parasta, jos jättäisit vittuilut kokonaan pois sieltä minne ne eivät kuulu.
Jos on kysyttävää, kysy, mutta älä auo päätäsi turhaan.
Että kyse oli taukoviikosta. Taukoviikolla ehkäisy on yhtä hyvä, kun muulloinkin eikä lisäehkäisyä siksi tarvita. 100% se ei silti ole koskaan. Ja tällä kaavalla asiaa ajattelin.