En ymmärrä

Keski-Euroopasta tulleet vieraani ihmettelivät suomalaisten naisten hiusväriä, kaikilla tuntuu olevan oudon pikimusta tai tummanpunainen pehko josta sitten päälaki valkoisena pilkottaa. Hän oli luullut että skandinaavit ovat vaaleahkoja, joista miehet täällä ovatkin hyvä positiivinen esimerkki. Heistä oli outoa että tämmöinen mustatukka-armeija on täällä pohjan perukoilla niin suosittu väri joka kaikenlisäksi näyttää täysin keinotekoiselta ja tökeröltä, kun taas heillä hiukset yritetään vaaleanruskeiksi tai vaaleahkoiksi.
121474
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

hyvä väri. Keskieurooppalaiset harrastivat sitä väriä lipussaan 30-40-luvulla ahkerasti. Tuntuupa typerältä että tulevat nyt arvostelemaan meitä värien käytöstä.

Typerintä on se että kirjoitit asiasta tänne. Olisit mieluummin toivottanut vieraasi suksimaan vittuun täältä, jos ei tukkamuoti miellytä.

Äänestä
  • Siellä, missä on enemmistö luonnollisesti tummia, värjätään tukkaa vaaleammaksi ja toisinpäin. Yhtä hyvin voi mennä sinne ihmettelemään vaaleita keinotekoisesti värjättyjä hiuksia. Mikä ihmeen alemmuuskompleksi joillain ihmisillä on, kun ajattelevat, että ulkomaalainen on aina oikeassa ja kertoo absoluuttisen totuuden?

    Äänestä

Voin kertoa että näytän luonnollisemmalta tummassa hiusvärissä, joka on lähellä oikeaa väriäni kuin blontina ;) Älä sinä niistä vieraidesi marmatuksista noin hermostu. Mautonta tommonen ihmisten ulkonäön arvostelu.

Äänestä

monikulttuurisiin suhteisiin? Ei kait kaikki ulkkisten ihmettelyt tälle palstalle kuulu?

Äänestä

että miten huonoja geenejä saksalaisilla ja eteenkin paikallisilla naisilla on kun kaikki on pitkiä ruipeloita joiden naamakin on kuin kirveellä veistetty. Se on aika outoa nimittäin.

Äänestä

Musta tarkoittaa että nainen on täysi noita. Punainen tukka tarkoittaa taas että antaa helposti.

Äänestä
  • Ikinä en ole pihtaillut blondina niin paljon kuin punapäänä.

    Äänestä

  • mulla kirjoitti:

    Ikinä en ole pihtaillut blondina niin paljon kuin punapäänä.

    Kun blondi värjää tukkaansa niin silloin hankitaan tekoälyä. Poikkeus vahvistaa säännön.

    Äänestä

osoite tiedot tänne että voin seuraavan kerran kun olen kampaajalle menossa konsultoida väristä heidän kanssaan.
Onhan se hirveää että menee koko loma pilalle mauttomien hiusten takia.
Kyllä nyt hävettää.

Äänestä

Hiukset ovat kuin mustaa hämähäkin seittiä ja vaaleanpunainen päälaki paistaa kuin majakka. Onhan se ihan pirskatin naurettavan näköistä. Kaiken lisäksi alahuulessa roikkuu rautakauppa.

Äänestä

Suomihan on täys tekoblondeja. Ja et ole tainnut Keski-Euroopassa käydä. Ei siellä blondata hiuksia läheskään niin paljon kuin Suomessa. Ja Saksalaiset, ranskalaiset ym Keski-Euroopast eivät ole yhtään suomalaisia tummempia.

Vaaleat saksalaiset ovat monet innoissaan brunettimuijista ja naiset tummista miehistä ym... Ja katsoppa ranskalaisia leffoja. Niissä suositaan tummia naisia ja miehiä...

Äänestä

Voivoi.
Värjään hiukseni silti tummiksi/melkein mustiksi vaikka olenkin blondi syntyjäni. Kyllästyin tytöttelyyn viidenkympin kynnyksellä, kun olen lisäksi vielä lyhytkin. Enpä tiedä mahtoiko älykkyyteni nousta tai laskea värin mukana, mutta päähän taputtelu väheni. Sisäkumin saa piiloon värjäämällä ja viihdyn itse nykyvärissäni sen verran hyvin, etten viitsi baby-lookia enää kokeilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ei hyvä kirjoitti:

Keski-Euroopasta tulleet vieraani ihmettelivät suomalaisten naisten hiusväriä, kaikilla tuntuu olevan oudon pikimusta tai tummanpunainen pehko josta sitten päälaki valkoisena pilkottaa. Hän oli luullut että skandinaavit ovat vaaleahkoja, joista miehet täällä ovatkin hyvä positiivinen esimerkki. Heistä oli outoa että tämmöinen mustatukka-armeija on täällä pohjan perukoilla niin suosittu väri joka kaikenlisäksi näyttää täysin keinotekoiselta ja tökeröltä, kun taas heillä hiukset yritetään vaaleanruskeiksi tai vaaleahkoiksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu