saa oikean laisen kalori taulukon? vai onkos nää kaloritaulukot paikkaansa pitäviä mitä netistä löytyy??? ei oo aikaa olla aina netissä laskemassa et paljon on tullu jo syötyä!! =/
mistä
hedelmä
3521
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
http://www.kutri.net/
Kyllä ne pääsääntöisesti pitävät paikkansa. Oikeasti kalorilaskut ei ole niin millintarkkoja, kunhan 100 kcal tarkkuus on (kokonaismäärissä). Ei ihmisen syömä ruokamääräkään pysy staattisen samana päivästä toiseen.
Itselläni on toiminut, että olen opetellut koostamaan päivän ateriat suunnilleen niin, että aamulla syön 200-300, aamupäivällä 100-200, lounaalla 400-600, iltapäivällä 200-300 ja illalla 200-300. Kun tuollaisen rungon opettelee niin pärjää aika pitkälle. Illalla syötän ruuat Virtuaaliravintolaan ja katson, paljonko tuli. Ei tartte olla kaiken aikaa netissä, ja perusrungon opetteluun menee pari viikkoa. Ei paha nakki. Ja nyt kun olen saanut tuntumaa, riittää, kun käyn Virtuaaliravintolassakin aika satunnaisesti.
Ei kaikkea tarvitse osata ulkoa. Riittää, että tuntee ne ruuat, joita käyttää joka viikko. Kutrinetissä on aika hyviä esimerkkejä päivän aterioiksi.
Printtaaminen ei taida onnistua mutta aina kun kone on käytössä www.fineli.fi kertoo kaiken tarpeellisen.
on tosi hyvä apuväline laihdutukseen