Olin liitossa vielä viime viiolla mutta erosin.
Nyt ajelen ylityönä niin paljon kuin pystyn vaikka lakko vahdit näyttää keskaria mulle. Arvatkaa vitut***ko?
Ei yhtään, vaan usvaa putkeen.
Pyörät pitää olla pyörimässä.
Nyt ajelen ylityönä niin paljon kuin pystyn vaikka lakko vahdit näyttää keskaria mulle. Arvatkaa vitut***ko?
Ei yhtään, vaan usvaa putkeen.
Pyörät pitää olla pyörimässä.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Etpä oo tietoinen kuinka rikkuria kohdellaan esim.lakon jälkeen.Toivo ettet tee töitä missään isossa firmassa. On meinaan ku historiaa katot taakse päin, ni rikkurit istuttu pois. Mitä luulet jos vaikka 20 istuu niin kauvan ku 5 rikkuria saa lopputilin. Eihän rikkurilla oo ees liiton antamaa lakisuojaa. Joten syyn ei tartte olla kummoinenkaan kun oot lakon jälkeen työtön. HÖLMÖ!!
Vai ei ole työntekijällä lainsuojaa isoissa firmoissa.Kyse olisi työpaikkakiusaamisesta.
Painostuksen kohteeksi joutunut tai joutuneet voivat tehdä asiasta välittömästi kanteen esim. käräjäoikeuteen tai työtuomioistuimeen.
Voin vakuuttaa etukäteen että painostajat joutuvat tässä maksumiehiksi henkilökohtaisesti ja maksamaan korvauksia painostamilleen henkilöille sekä työnantajalle aiheuttamisttan tappioista.
Työnantaja taas on vastuussa valvonnasta että mitää työpaikkakiusaamista, joksi tämä selvästi luokiteltaisiin,ei työpaikalla tapahdu.
Työnantajalla on oikeus erottaa työpaikkakiusaamiseen osallistuneet.
Kyseessä olisi laiton lakko.
Tuomioista löytyy myös ennakkotapauksia.
jos olet alalla, ettei monikaan meistä enää ymmärrä AKT:n hulluja vaatimuksia.
Ei ne elä liiton johdossa 2000 lukua. Ei tosiaan.
Ovat vain hakeneet jonkun syyn että pääsevät näyttämään kovuutensa ennen kesän vaaleja
Eräällä suurella linja-autoyhtiöllä ei ole ainuttakaan osa-aikaista mutta silti ollaan siellä lakossa.
Tämä lakko on 100% poliittinen lakko jonka ainut
tarkoitus on herättää vasemmistolaishenkeä tuleviin vaaleihin.
Kaikki kansalaiset ja varsinkin kuljetusliikkeet ovat tämänkin puoluetuen maksumiehinä.
Nimittäin sitten onkin kyse jo laittomuudesta. Suomessa kun edelleen on lakiin perustuva järjestäytymisVAPAUS. Ei järjestäytymisPAKKO.
Saadaan lisää noita "rikkureita" töihin kun uusia paikkoja vapautuu.
Kirjoituksessasi loistavasti osoitat kuka todellisuudessa tätä yhteiskuntaa pyörittää. Rikkurit pitää pyörät pyörimässä, AY-jyrät politikoinnillaan tekee kaikkensa sen estääkseen.
Eikun pidät sen perseesi vaan penkissä jatkossakin. Näyttää sitten seuraavaa duunipaikkaa hakiessasi hyvältä tuo irtisanomisen syy.
Kannattaa muuten tehdä ihan sairaasti ylitöitä nyt kun voit.
Kun viet asian työtuomioistuimeen tms. omakustanteisella lakimiehelläsi niin ei ihan pienet ylityömäärät auta. Saattaa olla että takkiin tuli pahasti kun vertaat siihen kuinka paljon olet säästänyt liiton jäsen maksuissa. Varaudu myös talosi tai kämppäsi (oletan että olet kaiken sen säästön sijoittanut viisaasti)myyntiin pilkkahinnalla (tulee kiire myydä kun lakimies laskuttaa)kun todennäköisesti häviät jutun koska sinulla ei ole näyttöä mistään kiusaamisesta, vain sinun sanasi muita vastaan.
..pelle provoilee eri nickillä.Joku työtön hanttimies...