Kauanko on kestänyt päätöksen saanti

Itse vein (hölmöyttäni vissiin) Porvoon tulliin autoveroilmoituksen 25.9. Meni kuulemma viidenneksi pinoon. Vieläkään ei ole päätöstä!

Kauanko olette Helsingistä päätöksiänne odottaneet?
7901
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tuli minulle samana päivänä koska olin jättänyt paperit aamulla.

Äänestä

Kävin viikko sitten 30.9 Vaasan tullis ja vielä ei lappua ole näkynyt postilootas.
Mikä auto sulla on? Onko vaikea määrittää markkinahintaa? Mulla tullattu auto MB E220.

Äänestä
  • Soitin tänään tulliin ja kertoivat nyt olevan kahdeksantena jonos. Viikko sitten oli kai noin 60 edellä. Ymmärrän että vie oman aikansa per auto mutta jos muutamakin henkilö näitä käsittelee niin ei montaa ole per päivä.
    Ja kun ottavat kuitenkin nämä markkinahinnat Autodatalta. Ihmeteltävä on, no olemmehan hallintoalamaisia kaikki tyystin ja valtio saa kirstuun hitaammin rahhoo. Mäkin maksan enemmän kuin moni uuden ostaja. Ei paljon naarata.

    Äänestä

  • ppp kirjoitti:

    Soitin tänään tulliin ja kertoivat nyt olevan kahdeksantena jonos. Viikko sitten oli kai noin 60 edellä. Ymmärrän että vie oman aikansa per auto mutta jos muutamakin henkilö näitä käsittelee niin ei montaa ole per päivä.
    Ja kun ottavat kuitenkin nämä markkinahinnat Autodatalta. Ihmeteltävä on, no olemmehan hallintoalamaisia kaikki tyystin ja valtio saa kirstuun hitaammin rahhoo. Mäkin maksan enemmän kuin moni uuden ostaja. Ei paljon naarata.

    Sinulle on oikein kerrottu monentenako olet?! Minä olen kysynyt asiani etenemistä kerran viikossa (nyt 3 kertaa) ja joka kerta on vastattu vain että "ei niitä papereita nyt täältä löydy, se tarkoittaa yleensä että ne on jollain käsittelijällä". Ei mitään arviota edes siitä milloin päätös voisi tulla vaikka olen kauniisti pyytänyt. Tai no tulihan se: "kyllä siinä voi vielä kauan mennä".

    Ei ole häävit järjestelmät tullilla. Minä en kolmesta kyselystäni huolimatta edes tiedä onko minun paperini kenties pudonneet pöydän taakse vai onko asian käsittely vireillä jossain. Äkkipikaisempi mies hermostuisi. Ei se minullakaan kaukana ole.

    Äänestä

  • ja huomenna yritän saada rekisteriin.

    Äänestä

Minä vein omani 25.9. aamulla avaamisaikaan Turun tulliin. Päätöstä odotellaan yhä...

Ajattelin mennä tänään ehdottamaan että antavat nyt jonkun maksulapun (täytyyhän se nyt ainakin 10.000 euron tarkkuudella olla arvioitavissa) niin minä maksan jotta saan auton liikenteeseen. Turha sitä päätöstä on tullissa niin kauaa miettiä kun siitä valitetaan kuitenkin.

Äänestä

Tampereella kuulemma kahden viikon jono.
Ja jos ei täysin vastaavaa löydy kannoista, niin tullaus siirretään Helsinkiin. On sairas instanssi ei voi muuta sanoa.!
Muutaman auton päivävauhti. Kaiken järjen mukaan hommaan ei voi mennä kuin 5-10 min. per auto ja päälle laskun tulostus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysyjä kirjoitti:

Itse vein (hölmöyttäni vissiin) Porvoon tulliin autoveroilmoituksen 25.9. Meni kuulemma viidenneksi pinoon. Vieläkään ei ole päätöstä!

Kauanko olette Helsingistä päätöksiänne odottaneet?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu