Minkä ammattiryhmän edustajien kanssa

Oletteko miehet ja naiset huomanneet eroa siinä, keiden kanssa parhaiten/huonoiten kemiat toimii? Ja mistähän se voisi johtua? Itse olen ollut huomaavinani, että hammaslääkärit ovat mukavia ihmisiä, joiden kanssa on helppo kommunikoida.
222132
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Rakennusmies ja sairaahoitaja, mielettömän hyvä combo.

Äänestä
  • Tietäjänaisen näkemykseen. Pitää jostain syystä paikkansa.

    Äänestä

synkkaa lääkäreiden kanssa, ja tämän olen todennut usein. Samoin mieheni serkku on fyysikko, ja meille tulee aina kovin kiivaita keskusteluja kaikesta.

Mutta toisaalta teknisellä alalla olevien miesten kanssa tulen oikein hyvin toimeen, varsinkin jos he ovat kaksosia horoskooppimerkiltään. Vaikka en uskokaan horoskooppeihin;))

Naisista ei oikein osaa sanoa, opettajien kanssa ei jotenkin näppää aina.

Äänestä
  • on aika tiukkapipoja joukossa, mutta näihin ammatteihin valikoituukin sellaisia, joille kuri ja järjestys ovat elämän ykkösasia.

    Äänestä

  • lastentarhanopettajissa kirjoitti:

    on aika tiukkapipoja joukossa, mutta näihin ammatteihin valikoituukin sellaisia, joille kuri ja järjestys ovat elämän ykkösasia.

    helpotti! Syy ei siis olekaan minussa ja kaoottisessa elämäntyylissäni ja ajatuksenjuoksussani.

    Äänestä

kirjastotätien kanssa... Ne vaatii aina jotain maksuja eivätkä ymmärrä näsäviisasta huumoria! Hammaslääkärit taas on suoraan saatanasta, luulis omatunto kolkuttavan kun sorkkivat ihmisten hampaita päivät pitkin! Kiinteistönvälittäjätkin on mukavampia.

Rennoimpia on varmaan poliisit - eivät oo kertaakaan sakottaneet, vaikka aihetta ois ollu useasti!

Äänestä
  • kirjastotädeistä. Eräässä kirjastossa oli pelko henkilökunnan vähentämisestä, josta syystä houkuttelivat lapsia satutunneille. Kun pelko työttömäksi joutumisesta oli ohi, sai useampikin lapsi potkut satutunnilta "huonon käytöksen takia". Kieroa toimintaa!

    Äänestä

Minä en tule toimeen puutarhureiden kanssa!! Ovat aika erikoisia ihmisiä..;D

Äänestä

tulla erittäin hyvin toimeen jonkun naispuolisen lääkärin kanssa :-) No joo,siis oikeesti mä en tule toimeen ekonomien yms. ura / raha / usko / perhe / jeesus / isänmaa normi-ihanne ihmisten kanssa joiden täydellisen pikku elämän kohokohtia ovat uus auto tai uus bleiseri / jakkupuku.Samat tyypit jeesustelevat ja paheksuvat mm. juoppoja / narkkareita vaikka oma elämä on yhtä tarkoituksetonta taapertamista kuin ns. roskasakillakin,me roskaväki sentään uskalletaan myöntää ja käyttää hoitona asianmukaista lääkitystä (eli taju kankaalle kerran tai 2 viikossa :-)

Äänestä

insinöörejen kanssa ne on sellasia yleensä poika tyttöjä...

Äänestä

ja nimenomaan kitaristien.

Äänestä

mä tykkään insinööreistä, tykkään siitä kun ne esittelee jotai uusinta laitehankintaansa tai keksintöään ja on siitä niin kovin innoissaan. Ja sellanen tietty pohtiminen ja halu saada joku juttu toimimaan on wau. Niiden huumorikin toimii. Yleissivistyneet muutkin teknisen alan taitajat ovat kuumaa tavaraa (olen itse nainen) :)

Fyysikkopuolen yksioikoisuus (niin naisissa kuin miehissä) on välillä rasittavaa, opet on hiukka tarmokkaita (yleensä kuitenkin ok), markkinointiorientoituneet vähän turhan pinnallisia/materialisteja. Perus-amisduunarit ovat usein liian mustavalkoisia ajattelussaan ja ottavat herkästi itseensä abstraktin keskustelun herättämät ristiriidat, vaikkei niillä ole mitään henkilökohtaista tarkoitettukaan. Mutta tästä huolimatta monen duunarin kanssa tulee myös hyvin toimeen, kun arvostan kädentaitoja.

Tässä joitan stereotypisiä ajatuksia ihmissuhteistani.

Äänestä
  • Ooh!! Minä taas en voi kestää insinöörejä! Jostain syystä niitä (miehiä) sattuu aina tielleni, enkä voi kestää niiden lapsellisuutta, kuivaa huumoria, Aku Ankkamaisuutta.

    Yleensä viihdyn parhaiten jotain normaalia työtä tekevien kanssa (lue: duunarit), koska heillä on yleensä tietoa useammalta alalta kuin hilavitkutinalalta, ja kiinnostusta keskustella myös elämästä ja ihmissuhteista.

    Äänestä

Ylipäätään luovilla aloilla työskentelevät kollegat - samalle taajuudelle pääsee yleensä nanosekunnissa.

Moneen mukavaan insinööriinkin on matkan varrella tullut tutustuttua :)

Kampaajissa on myös paljon mukavia tyyppejä, aina riittää juttua kun siinä tuolissa sen tunnin, pari istuksii. Sama pätee hierojiin, jalkahoitajiin ja kosmetologeihin. Helppo tulla ja mennä ja lähtiessä jää aina hyvä olo kaupan päälle.

Hammaslääkäristä en osaa sanoa kun yleensä kuorsaan koko toimituksen ajan.

Äänestä
  • Silloin kun minua hierotaan, hiuksiani pestään tai varpaankynsiäni lakataan, olisin varmaan ystävällinen vaikka minkä alan edustajalle;))

    Olisikohan sillä ennemmin tekemistä tilanteen kanssa..?

    Äänestä

  • pikku.nainen kirjoitti:

    Silloin kun minua hierotaan, hiuksiani pestään tai varpaankynsiäni lakataan, olisin varmaan ystävällinen vaikka minkä alan edustajalle;))

    Olisikohan sillä ennemmin tekemistä tilanteen kanssa..?

    Voi tietysti olla näinkin. Tosin tuntuu että ko.aloille hakeutuu usein aika rentoja tyyppejä joita on helppo lähestyä ja puhutella.

    Nyt olisi kyllä kokovartalohieronta paikallaan :)

    Äänestä

myyntityötä tekevien kanssa..

Tai sit olenkin vain osunut kampanjan kohderyhmään?? Kääk, tämähän selittääkin kaiken! *raapiii päätään*

Äänestä

Kunnon duunari kun livauttaa kuuman kivikovan peräaukkoon niin vot, kyllä jaksaa taas kirjoitella suomi24 palstoille.

Äänestä

Olen samaa mieltä.

Äänestä

halutessani toimeen kaikkien kanssa, olivat sitten rikollisia tai pappeja tai mitä tahansa siltä väliltä.

Kemiat toimii erityisen hyvin vain harvojen kanssa.. Ammatit vaihtelee, joukossa työttömiäkin.

Äänestä

Ennen olin pakosta paljon tekemisissä kirjailijoiden ja runoilijoiden tai ehkä enemmänkin sellaisiksi haluavien kanssa.
Suurin osa heistä oli itseään täynnä, mistään tavallisesta ei voinut puhua vaan kirjallisuudesta mukatietäväisesti ja jos joku uskalsi myöntää lukeneensa "taviskirjan" niin hän sai osakseen halveksivia katseita ja supinaa.
Lisäksi he olivat pihejä, baarissa miettivät puoli tuntia minkä sortin teetä juodaan tai olivat ilman. Mahtoi baarinpitäjät tykätä näistä taiteilijoista jotka kuitenkin koko illan istuvat tilaa vieden maksavilta asiakkailta.

Niin, nykyisin olen ottanut hajuraon tähän porukkaan ja huomannut viihtyväni kaikista parhaiten ihan tavallisten ihmisten kanssa, osa on duunareita, osa keskiluokkaa. Ovat jotenkin helpompia ihmisiä.

Äänestä

No en halua kertoa ainakaan mitään "profiilia" siitä, että minkätyyppisten ihmisten kanssa mulla parhaiten kemiat toimii, sori...

Aika kaikentyyppisten ihmisten kanssa tulen juttuun, ts. itse asiassa tosi monenlaisten kanssa. Ystävissäni on monenlaisia ihmisiä. Huonoiten tulen toimeen kylläkin usein ehkäpä tiettyjen fanaattisia poliittisia näkemyksiä omaavien kanssa tai sillä tapaa alhaisen sivistyksen tason omaavien kanssa, ettei ole mahdollista löytää yhteisymmärrystä edes tavanomaisia puheessani käyttämiäni käsitteitä käyttäen tai sitten ihmisten kanssa, jotka ovat äärimmäisesti jollakin tapaa hyvin erityyppisiä, kuin itse olen. Esimerkiksi tyyliin ihmiset: "olen lukenut elämässäni yhden kirjan", ovat verraten useinkin sellaisia, joille on pakko kääntää selkänsä, koskei todennäköisesti olisi mitään yhteistä puhuttavaa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tulet parhaiten toimeen? kirjoitti:

Oletteko miehet ja naiset huomanneet eroa siinä, keiden kanssa parhaiten/huonoiten kemiat toimii? Ja mistähän se voisi johtua? Itse olen ollut huomaavinani, että hammaslääkärit ovat mukavia ihmisiä, joiden kanssa on helppo kommunikoida.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu