suku hylkii

ulkopuolinen?!

Olen seurustellut poikaystäväni kanssa 1,5v. Tapasin hänen vanhempansa ekan kerran 4kk seurustelun jälkeen kun menin heidän kyydillään armeijaan katsomaan poikaystäväni valaa..Sen jälkeen en ole kertaakaan saanut kutsua heille..Poikaystäni äiti ei myöskään tullut 3kk sitten sitten lakkiaisiini.Poikaystäväni käy usein siskonsa kanssa keikoilla ja käy itse viikottain kotona.. en vaan itse mitenkää tule osaksi sukua..viimeisin todistus tuli kun olemme muuttaneet yhteen ei pojan vanhemmat ole kertaakaan käyneet meillä.. eivätkä luvanneet tulla 2kk asumisen jälkeen tupareihinkaan..muita sukulasia en ole oikeestaan nähnytkään, paitsi poikaystäväni serkun joka on aina ympärikännissä ja munasillaan ku olemme siellä vierailleet..

7

1296

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyläillä

      Voipi olla, että poikaystäväsi vanhemmat eivät käy kylässä ylipäätään tai että he eivät osaa käydä poikansa luona kylässä. Ehkä he odottavat,että te käytte kylässä heillä. Se on kyllä kumma, että ei tullut lakkiaisiisi, jos heidät oli kutsuttu. Saitko vastausta siihen, miksi kutsuasi ei otettu vastaan? Tietääkö poikaystäväsi, että pahoitit mielesi, kun vanhempansa eivät tulleet juhlaasi?

    • kutsunut?

      soita heille ja pyydä käymään. jos eivät lupaa, kertonevat edes syyn.

    • Ihanko pöhkö

      Meillä mieheni vanhemmat ovat käyneet tosi harvoin. Aluksi kun asuimme kauempana, he eivät käyneet ensimmäisen viiden vuoden aikana kuin yhden kerran. Nyt kun olemme muuttaneet lähemmäksi käyvät he useammin, mutta harvoin silti. Olemme paljon keskustelleet mieheni kanssa asiasta ja emme oikein ymmärrä, miksi he eivät pyytelyistä huolimatta kyläile luonamme. Aina on olemassa muuta tekemista tai syitä, miksi ei voi tulla. Olenkin miettinyt, että syy on varmaan minussa. He eivät ilmeisesti vain hyväksy minua niin kuin pitäisi. Tätä pohdintaa olen käynyt myös muiden tapahtuneiden asioiden vuoksi. Miestäni tämä asia vaivaa paljonkin, ovathan he hänen vanhempansa.

    • Marja

      Aivan turhaan miniät miettivät, että olisiko syy heissä, jos appivanhemmat eivät käy kylässä. Jos ne ei vaan käy kyläilemässä lastensa luona. Syy voi olla vain tuo, eikä sitä kannata psykologisoida. Jos eivät käy, niin eivät sitten käy. Käykää te heidän luonaan, niin ei tartte ihmetellä.

      • se vähän

        kumma jos muualla käydään, mutta ei pojan perhettä katsomassa ja kun pyydetään niin syitä tulematta jättämiseen löytyy vaikka mitä. Eihän ketään voi kyläilemään pakottaa, mutta ihmetyttää silti mistä moinen vastentahtoisuus johtuu. Kyllä kunnioitusta pitäisi löytyä puolin ja toisin. Itsekin käyn tasaisin väliajoin kyläilemässä, vaikka en anoppilassa viihdykään. Tällaisessa tilanteessa ei voi muuta miettiä, kuin että vika on miniässä. Mutta jokainen tietenkin tekee omat valintansa missä kyläilee ja koska.


    • Anonyymi

      Mua ei pyydetä ikinä mihinkään sukujuhliinkaan niin en itsekään oo hirveesti tekemisissä. Sen verran viestivät,että tietävät oonko elossa vai en🤣

      • Anonyymi

        En tiedä kuka hautajaiseni sitten joskus järjestää ,mutta eipä se silloin enää ole mun ongelma 🤣🤣


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      139
      2403
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      71
      2319
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      68
      1985
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      88
      1705
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      110
      1597
    6. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      102
      1508
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      120
      1422
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      32
      1284
    9. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1191
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      81
      1154
    Aihe