suku hylkii

ulkopuolinen?!

Olen seurustellut poikaystäväni kanssa 1,5v. Tapasin hänen vanhempansa ekan kerran 4kk seurustelun jälkeen kun menin heidän kyydillään armeijaan katsomaan poikaystäväni valaa..Sen jälkeen en ole kertaakaan saanut kutsua heille..Poikaystäni äiti ei myöskään tullut 3kk sitten sitten lakkiaisiini.Poikaystäväni käy usein siskonsa kanssa keikoilla ja käy itse viikottain kotona.. en vaan itse mitenkää tule osaksi sukua..viimeisin todistus tuli kun olemme muuttaneet yhteen ei pojan vanhemmat ole kertaakaan käyneet meillä.. eivätkä luvanneet tulla 2kk asumisen jälkeen tupareihinkaan..muita sukulasia en ole oikeestaan nähnytkään, paitsi poikaystäväni serkun joka on aina ympärikännissä ja munasillaan ku olemme siellä vierailleet..

7

1280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyläillä

      Voipi olla, että poikaystäväsi vanhemmat eivät käy kylässä ylipäätään tai että he eivät osaa käydä poikansa luona kylässä. Ehkä he odottavat,että te käytte kylässä heillä. Se on kyllä kumma, että ei tullut lakkiaisiisi, jos heidät oli kutsuttu. Saitko vastausta siihen, miksi kutsuasi ei otettu vastaan? Tietääkö poikaystäväsi, että pahoitit mielesi, kun vanhempansa eivät tulleet juhlaasi?

    • kutsunut?

      soita heille ja pyydä käymään. jos eivät lupaa, kertonevat edes syyn.

    • Ihanko pöhkö

      Meillä mieheni vanhemmat ovat käyneet tosi harvoin. Aluksi kun asuimme kauempana, he eivät käyneet ensimmäisen viiden vuoden aikana kuin yhden kerran. Nyt kun olemme muuttaneet lähemmäksi käyvät he useammin, mutta harvoin silti. Olemme paljon keskustelleet mieheni kanssa asiasta ja emme oikein ymmärrä, miksi he eivät pyytelyistä huolimatta kyläile luonamme. Aina on olemassa muuta tekemista tai syitä, miksi ei voi tulla. Olenkin miettinyt, että syy on varmaan minussa. He eivät ilmeisesti vain hyväksy minua niin kuin pitäisi. Tätä pohdintaa olen käynyt myös muiden tapahtuneiden asioiden vuoksi. Miestäni tämä asia vaivaa paljonkin, ovathan he hänen vanhempansa.

    • Marja

      Aivan turhaan miniät miettivät, että olisiko syy heissä, jos appivanhemmat eivät käy kylässä. Jos ne ei vaan käy kyläilemässä lastensa luona. Syy voi olla vain tuo, eikä sitä kannata psykologisoida. Jos eivät käy, niin eivät sitten käy. Käykää te heidän luonaan, niin ei tartte ihmetellä.

      • se vähän

        kumma jos muualla käydään, mutta ei pojan perhettä katsomassa ja kun pyydetään niin syitä tulematta jättämiseen löytyy vaikka mitä. Eihän ketään voi kyläilemään pakottaa, mutta ihmetyttää silti mistä moinen vastentahtoisuus johtuu. Kyllä kunnioitusta pitäisi löytyä puolin ja toisin. Itsekin käyn tasaisin väliajoin kyläilemässä, vaikka en anoppilassa viihdykään. Tällaisessa tilanteessa ei voi muuta miettiä, kuin että vika on miniässä. Mutta jokainen tietenkin tekee omat valintansa missä kyläilee ja koska.


    • Anonyymi

      Mua ei pyydetä ikinä mihinkään sukujuhliinkaan niin en itsekään oo hirveesti tekemisissä. Sen verran viestivät,että tietävät oonko elossa vai en🤣

      • Anonyymi

        En tiedä kuka hautajaiseni sitten joskus järjestää ,mutta eipä se silloin enää ole mun ongelma 🤣🤣


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      238
      3286
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      359
      2946
    3. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      16
      1970
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      78
      1836
    5. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      62
      1759
    6. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      59
      1642
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1503
    8. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1456
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      0
      1380
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      468
      1374
    Aihe