Kuulkaas kansalaiset. Minulla on ongelma. Olen saanut parin kuukauden sisällä kaksi ns. "kipukohtausta". Eli alle minuutin sisällä alkaa aivan järkyttävä kipu alavatsaan, vähän kuukautiskipujen tyylistä mutta paljon pahempaa! Ei pysty liikkumaan, hengitys tihenee ja alkaa huohottamaan. Seuraavat oireet tästä ovat pahoinvointi, eli oksettaa ja pyörryttää, mikä on sen asteista, että seiniä pitkin pitää kävellä. Kädet ja jalat tärisee ja näkökenttä himmenee. Ei voi pysyä ollenkaan paikoillaan eikä kontrolloimaan oikein itse liikkeitä, vaan heijaa koko ajan edestakaisin esim. jos istuu jossain.
Olen ottanut tällaisen kohtauksen iskiessä särkylääkkeen mutta kovin hitaasti kivu mahasta lähtee.
Alan jo vähän huolestua, mitä tämä voisi olla?
Olen ottanut tällaisen kohtauksen iskiessä särkylääkkeen mutta kovin hitaasti kivu mahasta lähtee.
Alan jo vähän huolestua, mitä tämä voisi olla?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Lisäys:
olen 16 vuotias tyttö
käydä gynekologilla, ainakin ensin.
Turha lähteä arvailemaan.
pyörryttäminen voi olla ihan vaan siitä, että hyperventiloit kun huohotat kehkoihin liikaa happea. ja samasta voi tulla silmissä sumeneminen. Mutta toisaalta taas kamala kipu voi aiheuttaa jopa pyörtymisen ja pahaa oloa myös.
mutta tiedät itse, onko hakeuduttava gynekologille vai tavalliselle lääkärille. mikäli mahakipu on alamahassa, kohtu, munasarjat niin gynekologuille, mikäli hieman ylemänä suoliston kohdalla niin sitten tavalliselle lääkärille.
Itsellä on menkkojen aikaan juuri tuollaiset oireet. Kamala kipu, oksetus, huimaus, kylmä... Vahvempi reseptikipulääke auttanut. Ennen vuotoa (n.1vk) usein saattaa mahassan tuntua puolipäivää terävää nipistelyä. Se voi liittyä kuukautiskiertoon tai sitten ei. Sinuna kysyisin lääkäriltä. Vaihtoehtoja voi olla monia.
Toisella nimellä kutsuvat paniikkihäiriöksi.
Eli se johtui siitä, mitä ajatteli ennen kyseisiä reaktioita.(joku esiintymisen pelkääminen ja semmoset)
Ja sitten , kun alkaa sattumaan pelästyy, että mikä iski ja oireet sitten pahenevet sen myötä.
Pitää hengittää syvään sisään ja laskea samalla 10 ja hengittää ulos ja laskee samalla 10.
auttaa. Ei mitään särkylääkkeitä kannata popsia.