Komeet omakotitalot!

UPM-läisillä!

On niillä ainaski fyffee tullu korvistakin, on jokaisella komeet omakotitalot, että kateeks käy! Tiedettyhän on, että "paperiväki" on nostanut huippuliksaa vuosikausia Suomessa!

5

578

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voit

      ostaa hienon omakotitalon halvalla, meinaan asuntojen hinnat ainakin voikkaalla lähteen jyrkkään laskuun.

    • perätöntä

      Ei läheskään kaikilla ole komeita omakotitaloja. Moni asuu yhtiöltä ostamissa kasarmeissa mitkä ei suinkaan olleet kalliita tai tavallisessa vaatimattomammassa talossa.
      Maajussit ovat aina valittaneet köyhyyttään mutta kun katselee maaseutuja niin onhan sielläkin komeita taloja, mutta myös toisenlaisia.
      Kyllä toi kateus on kamala asia. Sitähän pitäisi toisen työläisen olla mielissään jos toinen työläinen on pystynyt järjestämään asiansa hyvin ja jos joku liitto on ollut hyvin työläisten asialla.
      Kyllä tästä vielä paperimiehet nousevat!
      Isäni oli 40 vuottaa voikkaan tehtaalla työssä ja on nyt jo kuollut mutta ei olisi hän varmasti koskaan voinut uskoa että voikkaan tehdas loppuu!
      Tällä nykyisellä sukupolvellahan on muutenkin varallisuutta enemmän millä rakennella taloja kun ovat perineet ja uskaltavat ottaa lainaa, ovat sitten millä alalla ovat ja usein myös molemmat puolisot ovat työelämässä mukana.
      Ohan meidän naapurissa tosi hulppea omakotitalo ja uudet autot pihassa ja molemmat ovat hoitoalalla missä tunnetustikaan ei palkat päätä huimaa.

      • nilkka omaan...

        Kateus on kamala asia, ja nyt kalahti pahasti paperimiesten omaan nilkkaan! Ainakin täällä Jämsän seudulla jossa pari UPM:n tehdasta jyllää, ovat paperimiehet kateellisinta sakkia päällä maan. Toisten tekemisiä seurataan todella tarkkaan. Tehtaalla on verokalenteri seinällä ja siitä on korostustussilla viivattu kaikkien tuttujen tulot, ja sitten syljeskellään ja halveksitaan työpaikalla niitä, jotka ovat rehellisellä työllä omaisuutensa ansainneet.

        Nykypäivän paperimiehet on yhteiskunnan pohjasakkaa, ne on sitä todellista pullamössösukupolvea!


      • se on sinunkin
        nilkka omaan... kirjoitti:

        Kateus on kamala asia, ja nyt kalahti pahasti paperimiesten omaan nilkkaan! Ainakin täällä Jämsän seudulla jossa pari UPM:n tehdasta jyllää, ovat paperimiehet kateellisinta sakkia päällä maan. Toisten tekemisiä seurataan todella tarkkaan. Tehtaalla on verokalenteri seinällä ja siitä on korostustussilla viivattu kaikkien tuttujen tulot, ja sitten syljeskellään ja halveksitaan työpaikalla niitä, jotka ovat rehellisellä työllä omaisuutensa ansainneet.

        Nykypäivän paperimiehet on yhteiskunnan pohjasakkaa, ne on sitä todellista pullamössösukupolvea!

        ei ne paperimiehet ole san enempää kateellisia kuin keskivertosuomalaiset yleensäkään.
        itse olen paperityöläisperheestä kotoisin ja elänyt siinä yhteisössä lapsuuteni ja nuoruuteni ja olen ylpeä taustastani.
        Nyt asun maalaiskunnassa ja täällä se kateus kukkii jos missä!


    • Anonyymi

      kannettu vesi ei kaivossa pysy
      ja vääryydellä hankitun omaisuuden arvo romahtaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      162
      4133
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      37
      2443
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      155
      2141
    4. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1699
    5. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      80
      1292
    6. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1250
    7. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      31
      1139
    8. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      144
      1102
    9. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      100
      908
    10. Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi

      Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannan­hoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.
      Lieksa
      115
      840
    Aihe