Hei!
Onko kellään tietoa, kuinka lasketaan lääkkeiden puoliintumisaika? Eli miten voi tietää milloin lääkeaine on kokonaan poistunut kehosta?
Esim. Oxepam, Stilnoct, Imovane, Burana ym.
Olisi tärkeää tietää, milloin tulee toimeen omillaan, ettei edellinen lääke ole vaikuttamassa olotilaan?
Kertokaa ystävät, jos tiedätte jotain, tai linkkejä asiasta. En itse ole onnistunut löytämään kovinkaan selkeää tietoa asiasta.
Onko kellään tietoa, kuinka lasketaan lääkkeiden puoliintumisaika? Eli miten voi tietää milloin lääkeaine on kokonaan poistunut kehosta?
Esim. Oxepam, Stilnoct, Imovane, Burana ym.
Olisi tärkeää tietää, milloin tulee toimeen omillaan, ettei edellinen lääke ole vaikuttamassa olotilaan?
Kertokaa ystävät, jos tiedätte jotain, tai linkkejä asiasta. En itse ole onnistunut löytämään kovinkaan selkeää tietoa asiasta.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kullakin lääkeaineella on oma puoliintumisaikansa. Lääkkeen puoliintumisaika ei kuitenkaan aina aivan suoraan korreloi lääkkeen vaikutusaikaan. Lisäksi osalla lääkeaineista on aktiivisia aineenvaihdutatuotteita, joilla on sitten omat puoliintumisaikansa. Lääkkeen puoliintumisaika löytyy ainakin Pharmacasta. Voit siis keskustella omista lääkkeistäsi kera omalääkärin tai apteekissa henkilökunnan kannsa.
Kiitos vastauksestasi.
Kerrot että: "lääkkeen puoliintumisaika löytyy ainakin Pharmacasta", mutta en edelleenkään osaa löytää sieltä tietoa tuosta puoliintumisajasta. :(
Voisitko vielä ystävällisesti kertoa minulle, missä kohtaa siellä olisi ko. informaatiota.
Jos katson esim. Burana, niin eipä siinä tuoteselosteessa mainita mitään puoliintumisajasta.
Odotan, että jaksaisit vielä tarkentaa ohjeistustasi.
Voit olla varma, että Burana ainakin katoo elimistöstä tosi nopeesti. Varmaan jo vuorokaudessa, viimeistään kahessa, et ei sitä tietoo kai mistään tarvi alkaa ettiin. Noista muista en kyllä menis takuuseen, Ne voi näkyä pidempäänki kokeissa.
..siitä näkyykö pitoisuudet missään kokeissa, vaan halusta testata itseäni tulenko toimeen ilman että mikään lääkeaine vaikuttaa elimistössäni.
Puoliintumisaika ja muut farmakokineettiset ominaisuudet löytyvät siis laajasta Pharmaca Fennicasta, maallikkoversioon niitä ei liene tarvettakaan laittaa. Toisaalta tällaisista asioista voi soittaa myös aina apteekkiin, missä viimeisin lääketieto on saatavilla.
Buranan eli ibuprofeenin puoliintumisajaksi kirjallisuus sanoo kaksi tuntia, Pharmaca Fennica sanoo plasman eliminaation puoliintumisajaksi 2-3 tuntia. Kuitenkin sanoisin, ettei näihin puoliintumisaikoihin yleisesti ottaen kannata aivan tavatonta huomioita kiinnittää, vaikka joissakin tilanteissa niiden merkitys korostuukin - näin esimerkiksi pitkän puoliintumisajan bentsodiatsepiinien kumuloituminen iäkkäillä. Laajempien johtopäätösten tekeminen lääkkeen eliminaationopeudesta vaatii kuitenkin usein myös leejempaa asiantuntemusta, mitä en itse koe omaavani.
Lisäksi puoliintumisaika ei todella aina kerro koko totuutta lääkkeen todellisesta vaikutusajasta. Tyypillisenä esimerkkinä voisi esille ottaa vaikka asetyylisalisyylihapon, jonka verihiutaleiden kokkaroitumista estävä vaikutus kestää koko verihiutaleen eliniän, eli useita vuorokausia, vaikka lääke poistuukin elimistöstä paljon tätä aikaisemmin. Myös lääkeaineiden jakautumisella elimistössä eri kudosten välillä on vaikutuksensa.
Mitä nyt tuohon mainitsemaasi Buranaan tulee, kehottaisin jättämään kellon tarkkailun lääkkeen vaikutusajan suhteen. Mitä kauemmin pystyt olemaan ilman, sitä parempi. Kuitenkaan enää esimerkiksi vuorokauden kuluttua ei elimistössäsi ole sellaisia ibuprofeenimääriä, joilla olisi minkäänlaista hoidollista vaikutusta.
Jos asia laajemmin sinua vaivaa, tai jos koet lääkkeen käyttösi ongelmaksi tai määrältään liian suureksi, ota yhteyttä hoitavaan lääkäriisi.
Kiitos Sinulle "fze" paneutumisestasi kysymykseeni :)
Taidanpa soittaakkin heti huomenna sinne apteekkiin ja kysäistä sieltä.
sivun puolessävälin on eri ainepitoisuuksien toteamis aika vuorokausissa.
http://www.ktl.fi/attachments/suomi/julkaisut/lomakkeet/tutkimuspyynto.pdf
tossa linkki josta löytyy lääkkeiden puoliintumisajat
http://www.geocities.com/hupiteekki/paihde03.htm