Kävin tänään laitattamassa huulikorun ja nyt pitäs puhistella niin hyvin ku mahollista ettei tuu tulehuksia. Minkälaisilla "hyvillä" keinoilla tätä voi puhistaa että siitä puhistamisesta ois oikeestikkin hyötyä?
huulikoru
sjtry
4359
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Suosittelen lukemaan noita aiempia keskusteluita. (myös muille)
Suihkuttelet sitä suihkussa juoksevalla vedellä ja putsailet suolaliuoksella. Myös keitetty (ja tietty jäähdytetty) vesi on myös hyväksi havaittu lävistysten puhdistamisessa. Älä käytä mitään desinfiointi aineita, sillä ne kuivattavat ihan liikaa ja hidastavat parantumista.
Ja ruokailun jälkeen olis varmaan hyvä purskutella suu puhtaaksi vedellä, ettei lävistykseen jää mitään ruuan tähteitä.
Maalaisjärjellä selviää näissä asioissa.
Itse paransin huulilävistyksen täysin normaalilla suuhygienialla (hampaiden pesu aamuin ja illoin) ja sitten aina hampaiden pesun jälkeen purskuttelin corsodylillä. Ja sitten joskus päivällä tolla corsodylillä. Mutta uskon että minulla tuon suuveden olisi voinut jättää pois mutta halusin. Älä käytä mitään suolaliuoksia tai septidinejä ellei lävistyksesi ole ärtynyt. Se vaan kuivattaa jatkuvassa käytössä. Ja puhdistushan tapahtuu aina vasta huolellisesti saippualla pestyillä käsillä.
Septidinillä voi putsata, ei kuivata lävistystä liikaa. Sitä saa apteekista. Kastelet vaan pumpulipuikon tuolla tökötillä ja putsaat.
Myös hampaiden pesun yhteydessä ja ruokailun jälkeen on hyvä purskutella suu vedellä tai suuvedellä, ettei jää esim. ruokaa tai bakteereja.
Itse olen myös käyttänyt 2 ensimmäistä viikkoa huulilävistyksen oton jälkeen Septidiniä, kylläkin laimennettuna, sillä mulla se olisi "raakana" kuivattanut liikaa. Eli pumpulipuikolla vaan varovasti puhdistin lävistyksen tuolla laimennetulla lioksella. Laimennettu Septidin on myös siitä hyvä että sillä voi purskutella suuta.