Olin viime vuonna koko Jouluviikon (kirjotetaankohan toi Joulu nykyään isolla? -no kumminkin) töissä; siis aatonaaton aatosta tonne 28:nteen päivään, no tänä vuonna sattuu taas Jouluiset työvuorot meikäläisen kohdalle. No, kohtuullista korvausta vastaan saattaisin siihen vielä jotenkuten suostua, mutta kun palkka ei korotu kuin 100%:n mukaan vaikka perättäisiä juhlapyhiä aatto mukaan lukien on sentään kolme. Käyttämästäni "Temput ja selitykset"-kirjasta alkaa olla sivut loppu, elikkäs en tiedä miten asian kohteliaasti työnantajalleni selittäisin; nimittäin että pikkurahalla en perkele enää Joulunpyhiä tee, vaan vietän Joulunpyhät itselleni rakkaimpien ihmisten eli lasteni kanssa.
Jouluna töihin? -Vittu en mee!
Alma-täti
8419
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
jos ne on sinua pakottamassa duuniin jouluksi
niin mee ja täräytä sarista siinähän pomosi saa miettimisen aihetta ja sinä saat viettää kunnon joulun lasten kanssa ;)
Vietä iloinen Joulu työpaikallasi,ehkäpä työnantajasi rupeaa Pukiksi,lahjoistakaan ei tarvitse maksaa!
pikkujoulusta konttaamalla.
Tässä asiassa voit helposti vedota työnantajaa velvoittavaan "tasapuolisuus-sääntöön",jonka perusteella kaikkia työntekijöitä on kohdeltava tasapuolisesti.Elikkä viime vuonna olit juhlapyhät töissä,nyt on jonkun muun vuoro.Mikäli pomo on eri mieltä,voit soittaa liittoon,vaikket olisi edes jäsen.
Voiko siihen tasapuolisuus-sääntöön vedota, vaikka työvuorot ja vapaat muodostuisivat aina tietyn periodin mukaan, eli aina tietty määrä työpäiviä jonka jälkeen on aina tietty määrä vapaita ja juuri tämän Joulun kohdalla minulla nyt vaan sattuu sen verran huono säkä taas, että Joulu ei osu vapaapäivieni kohdalle.
Kyllä voi,sillä joulupyhillä on tietty erikoispiirre ja näinollen sitä ei voida käsitellä normaalina viikonloppuna.Elikkä pomo ei voi kuitata asiaa sanomalla,että"kävipäs sulla taas paska flaksi".On työnantajan velvollisuus huolehtia siitä,että työntekijät saavat tasapuolisesti nauttia juhlapyhävapaista.Pomosi vain taitaa olla helvetin laiska näissä asioissa,tai sitten totaalisen tietämätön.Ei ole iso asia järjestää vuoroja tasapuolisesti.
Miten olisi sairasloma???
Vatsatauti/flunssa yms......
vai on sivut loppu kirjasta.
No keksitään lisää, esim, miten olisi RELU PELI että ne jotka ei ollut viime jouluna töissä olis nyt TAI :- kuule possi, ihan etsi nyt omat tonttus täksi jouluksi meikä tyyppi lähti nyt. Tai sit tää on aika järeä ja riippuu aikapaljon koulutuksesta : vedä kuule homo vittu päähäs ja pakene EES joulun ajaksi vuorille, mä inhoon sua ja sun tyhmiä juttujas, ihmisenä olet TÄYSIN epäonnistunut nilkki jolla ei todennäköisesti edes seiso ( miehillä) ja naisilla ihmisenä olet täysin epäonnistunut nilkki joka ei todennäköisesti saa EDES hiusetenkuivaajaa puhaltamaan..vaikka nyt sitten korvaan,,,,.
MUISTA kuitenkin että älä kokeile tätä kotona, nää on huuhaa eli kaikenmaailman ihmehiipppareiden neuvoja...eli ei paljon kannata perustaa..