Kertokaa !

riseristo

Voisitteko te kertoa jotakin disco biisejä mulle !!!!! ????

4

555

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tatu Pääkkönen

      Terve! Pistän tähän pikaesittelyt muutamasta soul-puolen perusartistista, joilta on saatavana Best of-kokoelmia postimyyntifirmojen kautta.

      Barry White: Barryn mörinä ja sinfoniset orkesterisovitukset ovat varmaan sinulle tuttuja You´re My First, My Last, My Everything-hitistä. Barryn kohdalla näkyy soittolistaradioiden järkevyys: mies teki musiikkia vuosikaudet samalla kaavalla eivätkä radioasemat suostu soittamaan kuin vain tätä yhtä ainutta biisiä. Muita tanssihittejä: Can´t Get Enough, Let the Music Play, You See the Trouble With Me, Your Sweetness Is My Weakness, Don´t Make Me Wait Too Long.

      The Real Thing: Yhtyeen vanhemmilla hiteillä You to Me Are Everything ja Whenever You Want My Love on hyvin paljon samanlaiset sovitukset kuin Barry Whitella. The Real Thing-poikien musiikki on melodista ja orkesteroitua, ja liikkuu popin ja soulin välimaastossa. Uudemmat hitit Can You Feel the Force, Boogie Down ja Let´s Go Disco ovat vanhaa tuotantoa aggressiivisempiä ja tanssittavampia jyskeitä.

      Tavares: Tämä taitavasti harmonisoiva veljesviisikko esitti Saturday Night Fever-elokuvan More than a Woman-biisin. Myös Tavaresin diskoilut ovat melodisia ja orkesteroituja. Diskohittejä: Don´t Take away the Music, It Only Takes a Minute, Ghost of Love, Heaven Must Be Missing an Angel.

      Shalamar: Tämä kahden miehen ja yhden naisen muodostama yhtye teki sekin popahtavaa soulia, jossa melodiat olivat erittäin iskevää hittitavaraa ja taustat persoonallisilla syntetisaattorisoundeilla väritettyjä. Joillakin hittibiiseillä rytmit olivat aika verkkaisia diskokäyttöön. Hittejä: Right in the Socket, I Owe You One, Friends, Take That to the Bank, Make That Move.

      KC & the Sunshine Band: Perusdiskoyhtye, jonka musiikki ei sovi melodisen diskoilun ystäville, sillä melodiat olivat alkeellisia ja laulupuoli heikkoa. Yhtyeen menestys perustui soulin ja funkin sekoittamiseen: erittäin lennokkaaseen rytmikitaralla ja rummuilla luotuun biittiin. Hittejä: That´s the Way I Like It, Keep It Comin´ Love, Get down Tonight, Shake Shake Shake, Do You Feel Alright, It´s the Same Old Song.

      Chic: Chicin musiikin perustana oli rytmikitaran ja basson luoma rehevä groove. Melodiat olivat yksinkertaisia ja laulettiin tylyn coolisti. Kun yhtyeen Everybody Dance-single soitettiin ensimmäisen kerran eräässä New Yorkkilaisessa diskossa, tanssijoiden vaatimuksesta singleä piti soittaa tunnin ajan non-stoppina. Muita hittejä: Le Freak, I Want Your Love, Good Times, My Feet Keep Dancing, My Forbidden Lover, Dance Dance Dance.

    • janzu

      Aiemmissa n. sadassa keskustelussa sivuttu tätä aihetta.

      • NotBot

        Ja entä sitten, vaikka onkin sivuttu? Ei tuo sinunkaan kommentointi ylen originelli ole. Kaiken voi aina väheksymällä lytätä, ja siten väläyttää omaa häikäisevää älyään.


    • Tatu Pääkkönen

      Hei! Katselin vielä lisää postimyyntifirmojen tarjontaa ja tässä lyhyitä CD-arvioita.

      THE BEST OF DYNASTY

      Dynastyn levyltä kuulee, että se on saman Solar-tallin yhtye kuin Shalamar, mutta yhtyeen miessolistin laulanta on jonkin verran räväkämpää kuin Shalamarilla. Dynasty sai erinomaista sävellysmateriaalia levytettäväkseen. Parhaita diskobiisejä: I´ve just begun to love you, Do me right, Love in the fast lane, Check it out, Groove control, Strokin´.

      LINDA CLIFFORD: IF MY FRIENDS COULD SEE ME NOW

      Lindalla on komean kuuloinen alttoääni, joka on diskolaulajalle sopivan silkkinen ja kauniisti värisevä, ja taustalla auttelee Jones Girls-tyttöyhtye. Chicagossa v. 1978 levytetyllä albumilla pauhaavat komeat orkesterisoundit. Albumin kolme ensimmäistä raitaa ovat suoranainen knock out: upeasti rullaava nimikappale, yksinkertainen melodia You are, you are, jossa huomio kiinnittyy täysin Lindan tulkintaan sekä tummasoundinen, funkahtava Runaway love.

      ODYSSEY: LEGENDS

      Odysseyn arvostuksesta maassamme kertoo se, että yhtyeen levyjä saa lähes joka divarista yhden euron keskihinnalla. LP:iden keskitaso ei ollut häävi, mutta siitä huolimatta Odyssey kuuluu perusdiskopoppoisiin.Yhtyeen laulupuoli oli monipuolinen lattarityylisten naisvokalistien ja soulahtavan miessolistin ansiosta. Tältä 41:n raidan kokoelmalta löytyy monentyylistä diskoilua joukossaan suuret suosikkini Native New Yorker (kaunis melodia, utuinen orkesterointi), Going back to my roots (vahva rytmi, raastavaa soul-laulantaa) ja Inside out (komeasti jyskivä funk-poljento)

      MELBA MOORE: OTHER SIDE OF THE RAINBOW

      Sopraanoääninen Melba tuli levylaulajaksi teatteripuolelta, joten hänellä on taipumusta teatraalisuuteen ja kiljuntaan. Tällä levyllä on kuusi diskoraitaa, joilla on raskaat läiskebiitit ja bassosyntetisaattoririffit rytmejä ryydittämässä. Parhaita raitoja: How love´s been treating you, Knack for me, Love´s comin´ at ya.

      VARIOUS ARTISTS: BOOGIE NIGHTS (Levy-yhtiö Party People, julkaistu v. 2003)

      Todella hyvä kokoelma. Prelude-levymerkin tummasoundista, tuhdisti orkesteroitua diskorullausta edustavat mm. Sharon Reddin Can you handle it, Gayle Adamsin Love fever ja Unlimited Touchin I hear music in the streets. Solar- soundia parhaimmillaan: Midnight Starin Midas touch ja Lakesiden tuhti funk-mäiske Fantastic voyage. Earth, Wind & Fire-miehet työstivät Emotionsin upeasti vokalisoidun ja tarttuvan Best of my loven. Jocelyn Brownin Somebody else´s guy on gospel-tyylisen vahvasti vokalisoitu persoonallinen rullaus. Coffee-tyttöyhtyeen Casanova on hauraasti vokalisoitu kaunis melodia tyylikkäästi orkesteroituna.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      340
      3976
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3610
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      5
      2322
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      112
      1714
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1658
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1359
    7. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      990
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      102
      989
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      885
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      86
      791
    Aihe