Olen ostamassa autoa, ja eräs potentiaalinen vaihtoehto olisi Ford Mondeo STW vm. 02, V6 padalla. Kyseessä on mulle suurehko invesointi, joten mielellään tekisin turvalliset ja hyvät kaupat.
Voiko autoliikkeen autoa käyttää autotohtorilla? Tuleeko liike mukaan kustannuksiin?
Edellisen kärryn ostin 4 vuotta sitten yksityiseltä, ja käytin sen tohtorilla. Oli mukava tehdä kaupat kun kuuli, että pirssi on kunnossa.
Voiko autoliikkeen autoa käyttää autotohtorilla? Tuleeko liike mukaan kustannuksiin?
Edellisen kärryn ostin 4 vuotta sitten yksityiseltä, ja käytin sen tohtorilla. Oli mukava tehdä kaupat kun kuuli, että pirssi on kunnossa.
Vastaukset 3
Vanhimmat
mutta maksaa tarttee ihan itse. Tosin sen voi ottaa sitten piruuttaan mukaansa, jos liike ei osallistu. Siis jos ei tuu kauppoja.
kannattaa tarkastaa ovien alareunat. Uudemmissa ollut paljon mätää mutta hyvin ovat kuulemma vastanneet vioista. Autoliike ei maksa tarkastusta mutta kannattaa viedä ja kysyä insseiltä tyyppiviat niin pääsee vähemmillä murheilla.
Ovien ja luukkujen alareunat ruostuvat tuollaisissa herkästi ja vetonivelten suojakumit on huonosti kiinnitetyt (eivät pidä rasvoja sisällä ja paskaa ulkona) - vetonivelet hajoilevat.
Autotohtorin tarkastusmaksun joudut todnäk maksamaan itse, jos et osta autoa. Jos kaupat syntyvät, niin liike saattaa tulla mukaan. Saattaa tosin olla, että saat juuri tuon määrän verran vähemmän tingattua auton hinnasta. Kannattaa silti, jos ei siitä muuta saa, niin ainakin mielenrauhan. Ja voi välttyä pommilta.