Onpa hauska nähdä kun paperimiehetkin pääsevät harjoittelemaan todellisuuden kanssa, kun nepotismin kautta ei pääsekään enää hommiin :)
Vahingonilo voittaa jouluilon
Ei sukua paperitehtailla
141308
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
kun elektroniikka ja metalliala muuttaa Suomesta, mahdoit riemuita silloin kun vaate ja tekstiiliala lähti...
90-luvun alun lamavuosina muistattko kuinka paljon sympatiaa ja solidaarisuutta saatiin paperiliitolta? Sadat tuhanneet saivat potkut, mutta paperi vaati vaan tylysti lisää palkkaa. Oli siinä solidaarisuutta kerrakseen!
että "ahneella on ..."
Turha kääntää juttuja muille aloille.
Miltäköhän tuntuu omistaa velkatalo jossain jumalan selän takana paperipuolen amiskoulutuksella tässä tilanteessa?
työpaikat jos nyt kateuden ja katkeruuden sumentamilla aivoillasi viitsisit "muisteloida" .Uusia työehtosopimuksiahan aina tehdään eikä niissä kovin usein ainakaan pyritä tuntuviin palkan alennuksiin,oiskohan sulla jäänyt joku putki päälle sieltä 90-luvun alusta.Itse sain lopputilin 1991 työtä rupesi löytymään vasta 1994 vakituinen työpaikka 1997 ,eipä siinä kaunaisuus auttanut ja muitten kadehdinta vaan oma yrittäminen niin että voimia sulle.
tai elektroniikkaalan yritys johdoillekin, että turha kääntää juttua muille aloille, silloin kun ensimmäinen jysäys tulee..
Just uutisoitiin Nokian uuden Intian tehtaan avajaisista, samoin niitä paperitehtaita on rustattu ympäri maailmaa...ei ne tehtaat siellä tyhjänä ole, niissä pahuksissa alkaa myös tuotannot...
kyllähän noissa UPM:n irtisanomisissa on muustakin kyse kuin työläisten palkoista, nimittäin Suomi kun on tehnyt yhdessä EU:n kanssa ,suomalaisille kalliiksi käyvän Kiaton päästökauppa sopimuksen ja kun päälle pistetään joustamaton eurovaluutta niin, ei ole mikään ihme että tehtaat nostavat kykintä. Työläisten palkalla spekulointi on vain silmänlumetta ,kun asioista ei voida/uskalleta puhua niiden oikeilla termeillä, EK. on oivasti yhdessä median kanssa saaneet työtätekevät ihmiset kateellisi toisilleen,kaiken huvittavinta tässä on se että, he ovat onnistuneet siinä erinomaisesti,meinaan moini työtätekevä luulee itsekkin että heidän palkkansa on todellinen ,rasite heidän työnantajalleen, mutta vällisine kuluineen niin voipi olla, tämäkin on alakohtaista ja kun puhutaan isosta metsäteollisuusjätistä jonka palkkakustannukset ovat 8-9% luokkaa siihen lasketaan niin herrojen kuin narrien palkat.Sitä paitsi tämän siitä saa kun ollaan lähdetty, kaikki on kaupan linjalle ja myyty/annettu osa kansallisesta omaisuudesta säälimättömälle pörssikeinottelulle !
ei paperimiesten tarvitse velaks ostaa mitään
puolet teollisuudesta 50 000:sta 26 000:een. Ja silloin sovittiin työnantajan kanssa reaaliansioiden säilymisestä. Jos muut liitot ei ole sitä vaatineet niin se on muiden häpeä.
Haukut taasen väärää puuta.
ei nokialla tälläkän hetkellä ole suomessa valmistusta paljon paskaakaan. Nokialla on suomessa suunnittelutyötä, ei aivotonta duunarityötä
Joillakin aloilla se kiristäminen on vaikeampaa kuin käsi miljarditehtaan pääkatkaisijalla.
paljon ne on ostaneet.
Jos olisi tienneet, niin vuokralla olis asuneet eikä velkatalossa. Mutta elämässä pitää tehdä ratkaisuja eikä tä nyt mikään maailmanloppu ole.
olleet ajantasalla 90-luvulla. Paperilaiset tekivät sopimukset sellaisiksi, että silloin, kun nousukausi alkaa niin palkkojakin maksetaan kunnolla. Muut alat sopivat vain heikennyksistä, eivät nähneet tulevaisuuteen ja rämpivät vieläkin samassa suossa.
on...
"muut alat sopivat vain heikennyksistä, eivät nähneet tulevaisuuteen ja rämpivät vieläkin samassa suossa"
Voi vittu, toivottavasti päädyt voikkaan essolle pitsaa leipoon...
Perkeleen tollo.
metsäteollisuus...
>Työministeriössä pelätään UPM:n mittavien vähennysten olevan vasta alkua metsäteollisuudessa. Lisää henkilöstön supistamisia lienee tiedossa myös elektroniikka- ja metalliteollisuudessa.>
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2006/03/431095