Voisko joku kertoa painonvartijoista? Maksaako paljon? Oon jotenkin ymmärtänyt että joka punnitus kerta maksaa. Käydäänkö aina kerran viikossa vai harvemmin? Ja onko sellaista ku punnitaan niin koko ryhmän jäsenet näkee ja saa samalla tietää ootko laihtunut vai et? Jotenkin oon saanut tuollaisen käsityksen.
Kiitoksia etukäteen vastauksista.
Kiitoksia etukäteen vastauksista.
Vastaukset 5
Vanhimmat
n. 10 e/kerta. Pitäisi käydä suurinpiirtein joka viikko, ellei ole jotain hyvää estettä.
Ei niitä tuloksia huudeta ääneen, mutta saattaahan joku kuulla siinä jotain. Riippuu vähän ryhmästä, että miten ne on järjestetty. Mutta kaikki on samassa veneessä, niin ei se niin kamalaa ole. Eikä siellä ole pakko puhua mitään. Kaverini luuli, että pitää sanoa "hei, olen se ja se ja olen ylipainoinen" :) Ei sentään.
näkökulman (ei estä silti menemästä), käy katsomassa www.kutri.net (ellet jo ole käynytkin).
kun kerran netissä olet: www.painonvartijat.fi
Turhaa sitä täällä arvuuttelet mitä maksaa, jne..tuolta sen näet.
Itse en aikoinani laihtunut paljon mitään Painonvartijoissa. Syynä oli varmaan lähinnä se, että olen ollut kasvissyöjä jo lapsuudestani (mutsin oppeja) ja söin lähinnä sellaisia ruokia jo valmiiksi, missä Painonvartijoilla on 0-2 pistettä. No eihän nuo ruoat mitään kalorittomia ole ! Joten paino putosi vain jotain 2 kg neljässä kuukaudessa. Nyt olen ollut 1200 kcal/vrk dietillä 8 viikkoa ja pudotusta on tullut jo 10 kg ! Tavvoite on vielä 15 kg päässä...
Mutta siis nuo Painareitten ohjeet onkin varmaan lähinnä suunniteltu ihmisille, joiden kilot on kertyneet makkarasta, pihvistä, rasvasta, jne ja henkilöille jotka eivät pahemmin tiedä muutenkaan ravitsemuksesta. En kylläkään kiellä etteikö Painareiden toiminta olisi tosi tarpeellista edellä mainitemilleni henkilöille, minulle vaan siitä ei ollut hyötyä.
Jokainen punnituskerta maksaa 9,95. Kerran viikossa on joku ohje käydä mutta ei siellä kukaan kysele vaikka joku viikko jäisi väliinkin.
Ainakin siinä ryhmässä missä itse käyn, punnituksen tuloksen näkee vain se ohjaaja, edes itse ei näe sitä ennenkuin sitten kun se merkitään siihen korttiin. Siis se vaa'an näyttö on ohjaajalla vähän kauempana. Eikä sitä painoa "huudella" koskaan muiden kuullen.
Minulla tuo ainakin toimii, neljässä kuukaudessa on 10 kiloa lähtenyt. Jonkun mielestä tuo voi olla todella hidasta mutta haluan myös pitää ne kilot poissa. Siksi ajattelen että tämmöinen melko hidas vauhti sopii itselleni paremmin.
nyt olen ollut n. 5 kk mukana ja painoa on tippunut 21.6 kg