Keskeytysvakuutus

Pocce

Nordean myyjä soitti ja myi kalliit vakuutukset kaskoineen. Sitten hän ehdotti keskeytysvakuutusta ja selitti että siten on aina auto käytössä vaikka auto olisikin korjaamolla. Otin sen myös.

Pari viikkoa myöhemmin autosta meni moottori rikki ja tilasin hinurin. Hinaus meni vakuutukseen, mutta kun aloin kysellä sen vuokra-auton käyttöönottoa, vakuutusyhtiö kielsi olevansa korvausvelvollinen. Kuulemma ei korvaa kuin kolaritilanteissa. Eli huijasi myyjä hienosi tuonkin.

Onko olemassa vakuutusyhtiötä joka antaisi sen mitä lupaa? Mikä yhtiö korvaa keskeytysvakuutuksella myös moottorivahingon sattuessa auton käyttöön? Onko sellaisia?

2

2699

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      ...yhtiö korvaa sellaista. Eihän siinä olisi mitään mieltä. Mietihän nyt uudelleen. Maksaisit esimerkiksi 300 euroa vuodessa kaskosta. Sitten auto olisi vuoden aikana ihan normaalisti pienten vikojen/huoltojen takia korjaamolla vaikkapa 4 päivää korjaamolla ja saisit keskeytyskorvausta vaikka 50e päivältä. Jokainen kaskon maksanut autoilija saisi takaisin parisataa vuodessa ilman mitään kolaria tai vastaavaa.

      Ja jäljelle jäävällä rahalla eli satasella per autoilija (tai vähemmän jos huollot veisivät pari päivää kauemmin), pitäisi kustantaa kaikki mällit ja lunastukset.

      Et ole tainnut ymmärtää vakuutuksen ideaa.

    • tasskerran

      Vakuutusyhtiössä myyjät toimivat pelkällä provisio palkalla. Ja nehän puhuu, kun leipä on siittä kiinni. Nordea on tunnettu aggressiivisesta tyylistä, vakuutuksethan on ostettu jostain UK:sta vai mistä lie, eivätkä ehdot noudata suomalaista vakuutuskäytäntöä. Myyjät eivät tiedä mitä myyvät/eivät halua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      301
      7624
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      85
      5969
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      167
      3538
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      32
      1987
    5. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      192
      1875
    6. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      19
      1678
    7. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      36
      1559
    8. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      44
      1484
    9. Miksi haluat alentaa muita?

      Luulin sinua niin erilaiseksi, poikkeavan hyväksi, olin väärässä.
      Ikävä
      22
      1431
    10. Heih! Vieläkö ehtii laittaa auringonkukat kasvamaan?

      Kerkeekö auringonkukat kukkimaan, kun upottaa auringonkukan siemenet kävelyreittien varrella multiin? Vai onko jo ihan
      Maailman menoa
      65
      1398
    Aihe