menee hermot ennen kuukautisia!

eli oon nyt syönyt 4 laattaa Diane Novia aknen hoitoon, ehkäisyyn ja kivuliaiden/runsaiden kuukautisten hoitoon ja se on toiminut tosi hyvin tähän menneessä, iho on paremmassa kunnossa, samoin hiukset ei rasvoitu enää yhtä paljon, kuukautiset on muuttunut kivuttomiksi/niukemmiksi, mutta yksi asia häiritsee, nimittäin ennen kuukautisia esiintyvät oireet on pahentuneet. Eli mulla oli ennen pillereitäkin mielialan vaihteluita ennen kuukautisia, mm. ärtyneisyyttä ja itkuisuutta, itkin säännöllisesti ennen kuukautisia ihan jostain pikku asioista.Nyt pillereiden aikana ennen kuukautisia (3viikon ihan viimeisinä päivinä taukoviikon ensimmäisinä päivinä) hermot on niin kireät että ärsyynnyn jokaisesta pikku asiasta ja tekis mieli huutaa jokaiselle joka hiemankin "ärsyttää". Eli nää PMS oireet selvästi pahentuneet. Toisaalta taukoviikon lopussa rauhotun ja seuraavaan laatan loppuun kaikki on ok. Niin haluaisin tietää että onko tää ohimenevää? Onko muilla ollut vastaavaa? Tää on niin rasittavaa, mut en haluais pillereitä lopettaa kun ne on auttanut parhaiten mun akneen!! Niin oisko mitään toista merkkiä joka auttais akneen vai mitä teen? Vai kannattaako vaan jatkaa syömistä ja katsoa sitten myöhemmin jos vaikka helpottaa? Koska uskon että oon yhtä hermostunut ja itkuinen jos lopetan pillerit, sen takia että finnit palaavat!
4378
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

DN on pillerimerkki, joka ilmeisesti aiheuttaa aika monelle kärttyisyyttä. Jos tätä alkaa esiintymään pitkiäkin aikoja kuukaudessa ja vaikuttaa pahasti parisuhteeseen niin sitten kannattaa kyllä miettiä pillerimerkin vaihtamista. Sinun kannattaa kysyä kumppaniltasi että onko hänen mielestään sinun mielialojen muutos pahentunut aikaisempaan verrattuna.

Monella pillereiden sivuvaikutukset tasaantuvat puolen vuoden jälkeen, eli jos vielä vähän aikaa katsot että miten sinun kohdalla käy.

Itselläni pinna palaa totaalisesti pienistkin asioista yhtenä päivänä kuukaudesta, mutta oloa helpottaa huomattavasti kun älyää että mistä kiukkuisuus johtuu.

Äänestä
  • Miltei 4 vuotta söin diane novia ja parisuhde meni ihan perseelleen minun kärtyisyyden vuoksi. Lopulta mainitsin asista ehkäisyneuvolasssa ja pillereikseni vaihdettiin yasmin merkkiset pilsut...ja voi sitä autuutta! Puolisoni huomasi eron heti ja myös minä huomasin muutoksen. Loppu vaiheessa noita DN napsiessa saatoin esim. alkaa itkemään ihan mitään syytä ja saatoin oikeasti heitellä tavaroita seiniin pikku pikku asioista.

    Nyt pari kk sitten lopetin pillereiden syönnin ja tämä vasta ihanaa onkin..

    Mutta puhu siis ihmeessä asiasta esim. ehkäisyneuvolassa,kyllä ne osaa auttaa.

    Äänestä

  • poikaystäväni jo valitti että oon ollu niin ilkeä viime aikoina :( No oon menossa gynekologille ens viikolla niin kannattaa jutella sen kaa..

    Äänestä

  • Vaihda ihmeessä kirjoitti:

    Miltei 4 vuotta söin diane novia ja parisuhde meni ihan perseelleen minun kärtyisyyden vuoksi. Lopulta mainitsin asista ehkäisyneuvolasssa ja pillereikseni vaihdettiin yasmin merkkiset pilsut...ja voi sitä autuutta! Puolisoni huomasi eron heti ja myös minä huomasin muutoksen. Loppu vaiheessa noita DN napsiessa saatoin esim. alkaa itkemään ihan mitään syytä ja saatoin oikeasti heitellä tavaroita seiniin pikku pikku asioista.

    Nyt pari kk sitten lopetin pillereiden syönnin ja tämä vasta ihanaa onkin..

    Mutta puhu siis ihmeessä asiasta esim. ehkäisyneuvolassa,kyllä ne osaa auttaa.

    niin mäkin nyt välillä heittelen kännykkäni mihin sattuu kun oon jutellu poikaystäväni kanssa, kun on jatkuvasti erimielisyyksiä ja menee hermot. Tää on aika pelottavaa jo :D Söitkö Dianeja myös ihon hoitoon? Jos söit niin oliko ihossa mitään muutoksia sen jälkeen kun vaihdoit Yasminiin? Kun haluan saada tää iho vihdoinkin kuntoon niin jos ne ei autakaan yhtä hyvin kuin Dianet?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Diane Novat kirjoitti:

eli oon nyt syönyt 4 laattaa Diane Novia aknen hoitoon, ehkäisyyn ja kivuliaiden/runsaiden kuukautisten hoitoon ja se on toiminut tosi hyvin tähän menneessä, iho on paremmassa kunnossa, samoin hiukset ei rasvoitu enää yhtä paljon, kuukautiset on muuttunut kivuttomiksi/niukemmiksi, mutta yksi asia häiritsee, nimittäin ennen kuukautisia esiintyvät oireet on pahentuneet. Eli mulla oli ennen pillereitäkin mielialan vaihteluita ennen kuukautisia, mm. ärtyneisyyttä ja itkuisuutta, itkin säännöllisesti ennen kuukautisia ihan jostain pikku asioista.Nyt pillereiden aikana ennen kuukautisia (3viikon ihan viimeisinä päivinä taukoviikon ensimmäisinä päivinä) hermot on niin kireät että ärsyynnyn jokaisesta pikku asiasta ja tekis mieli huutaa jokaiselle joka hiemankin "ärsyttää". Eli nää PMS oireet selvästi pahentuneet. Toisaalta taukoviikon lopussa rauhotun ja seuraavaan laatan loppuun kaikki on ok. Niin haluaisin tietää että onko tää ohimenevää? Onko muilla ollut vastaavaa? Tää on niin rasittavaa, mut en haluais pillereitä lopettaa kun ne on auttanut parhaiten mun akneen!! Niin oisko mitään toista merkkiä joka auttais akneen vai mitä teen? Vai kannattaako vaan jatkaa syömistä ja katsoa sitten myöhemmin jos vaikka helpottaa? Koska uskon että oon yhtä hermostunut ja itkuinen jos lopetan pillerit, sen takia että finnit palaavat!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu