Ystäväni/tuttavani sai potkut (tai siis monen vuoden määräaikaisia sopimuksia ei enää jatkettu), mitään syytä hän ei tiedä. Nyt sama paikka on auki työvoimahallinnon sivuilla. Olisinko ihan k..pää kaveri jos hakisin paikkaa? Tosin voisihan minulle käydä myös samalla lailla ennen pitkää.. Miten tämä on ylipäätään mahdollista että työntekijä voidaan näin vaihtaa? Laillista?
Kiusallinen tilanne
sissi
41464
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ei ole laillista,määräaikaisuus ei ole mikään työsuhteen normaali vaihtoehto vaan siihen täytyy aina olla perusteltu syy miksi työ kestää vain tietyn määräajan.plus vielä määräaikaisia sopimuksia ei voi olla montaa peräkkäin vaan silloin työntekijä katsotaan lainmukaan vakityöntekijäksi.
minun mielestäni. Eri asia on, haluaako pistää päänsä johonkin ikäväksi tietämäänsä rakoon vapaaehtoisesti. Mielessäni heräsi myös kysymys, mahtoiko tuttavasi kertoa sinulle kaiken asiaan liittyvän. Joskus ihminen haluaa pitää itselleen epäedulliset yksityiskohdat omana tietonaan. Onhan hänellä siihen oikeus.
Noinpa ne työnantajat kusettaa työmiestä/-naista.Tietääkseni parin,kolmen määräaikaistyösuhteen jälkeen ihminen on vakinaistettava....siis jos työsuhdetta on siihen mennessä jatkettu aina määräaikaisella sopimuksella! Tai sitten potkut! Minulla oli pari määräaikaista sopimusta samaan paikkaan ja sitten yhdessä vaiheessa sanoin esimiehelle että jos ei ala lähiaikoina tulla sitä vakituista työtä niin tämä jätkä lähtee ettii muita hommia. Meni viikko ja yövuorosta olin lähdössä kotiin, niin työhönottaja tuli ja haki toimistoon ja vakinaisti...nosti vielä palkkaakin 30 senttiä tunnille. Jos olet hyvin työsi tehnyt niin ei ne heti luovu sinusta....ainakaan tällä metallialalla! Luokkahitsareitakaan ei ihan joka paikasta saa revittyä sitten kun niitä tarvii.
Olen ollut valtion leivissä taannoin ja siellä on tavallinen käytäntö että työntekijöitä pidettiin jopa kymmeniä vuosia määräaikaisina. Sopimuksia jatkettiin 2-3 kk:n välein. Itselleni kävi tosi v..sesti sillä olin tuuraajana ja paikka tuli yleiseen hakuun. Tietenkin minä ja sata muuta haimme sitä, mutta yksi oli ylitse muiden..sattui olemaan rekrytoijan vaimo ..
No onneksi pääsin pois tuosta kierteestä..