Haloo, ihmiset, euroviisuihin pitäisi lähettää (hyvältä)MUSIIKILTA kuulostavaa kamaa, siis vaikka haluaakin protestoida humppa-tango-linjaa vastaan.
Kilpi olisi ollut jotain muuta kuin lapsellinen alaikäisten Lordi; olisi kelvannut suurimmalle osalle Suomea.
Kilpi olisi ollut jotain muuta kuin lapsellinen alaikäisten Lordi; olisi kelvannut suurimmalle osalle Suomea.
Vastaukset 15
Vanhimmat
olisi kilven porukka pitänyt laittaa!? Tuo manowar plagio kun laulaa suomeksi....
Melko ontuvaa verrata Kilpeä Manowariin. Kilven biisit ovat usein yhteiskuntakriittisiä, kun taas Manowar paasaa torso paljaana sodista ja väkivallasta. Ennemmin Teräsbetoni kuin Kilpi ansaitsee tuon Manowar-varjon ylleen.
Mistä tuon Manowarin repäisit? Aika lailla eri musaa. Niitten biisithän on jotain keski-aikaisia miekkailubiisejä. Gods made heavy metal, Fighting the world ja joku puolen tunnin kappale Hector nimisestä soturista, muistan kun teininä sitä kuuntelin kuulokkeet päässä. Täytyy muuten kaivaa vanhat Manowarin levyt naftaliinista ja hakea kassi olutta. Kiitos vinkistä!
Kilpi on hyvä bändi, mutta viisujen kappale oli huono.
mahdollista että sekoitan nuo kaksi! Kumman biisi on tuo "taivas lyö tulta"
Itsekkin tulin kaivaneeksi vanhoja manowarin biisejä ja kylmät väreet seikkailee pitkin selkääni. "Wheels a fire burn in the night"
Since The Dawn Of Time
I've Rolled Across The Earth
Spinning In The Dust
Long Before Your Birth
Eatin' Tar And Gasoline
Every Light I See Is Green
Open Pipes, My Machine's
Triple-Plated Chrome
Spirit Of The Wheel
Wheels Of Fire Burn The Night
Ride Across The Sky
Wheels Of Fire Burning Bright
We Live To Ride
Motors Running
Now You're Gonna Learn
Waiting On The Line
Make Your Tires Burn
Fast, Faster, Faster, Faster
Speeding Always Kills
Nothing Else Takes Us To Get These Thrills
Spirit Of The Wheel
Wheels Of Fire Burn The Night
Ride Across The Sky
Wheels Of Fire Burning Bright
We Live To Ride
Blood And Thunder On The Road
My Heart Is Pounding
My Blood Is Nitroglycerin
I'm Fire
Burning, Burning, Burning, Burning
Ready To Explode
Don't Want Nothing Left Of Me To Scrape Off The Road
Spirit Of The Wheel
Wheels Of Fire Burn The Night
Ride Across The Sky
Wheels Of Fire Burning Bright
We Live To Ride
Clouds Of Smoke
Tires Screaming
Fire In My Hair
Blown Into A Thousand Pieces
Scattered Everywhere
Fast, Burn, Burning, Faster
Wanna Take A Ride
Spirit Of The Wheel
Wheels Of Fires Ride
Spirit Of The Wheel
Wheels Of Fire Burn The Night
Ride Across The Sky
Wheels Of Fire Burning Bright
We Live To Ride
Kyllä se on teräsbetonin:)
vedän syytökseni takaisin....
Manowar rupesi todella janottamaan. 13 kalja menossa, no onneksi töistä tämä viikko vapaata...
Kai se baariin ajaa.
Siirsin Manowarin levyni tietsikalle. Hyllystä löytyi.
-Battle Hymns
-Into Glory Ride
-Sign Of The Hammer
-Fighting The World
-Kings Of Metal
-Triumph Of Steel
ja Hell On Wheels-Live
on ehdottomasti paras....
Suomenkielellä ei pärjää euroviisuissa, ei istu muiden maiden kansalaisten korviin, siksi en esim. itse äänestänyt Kilpeä. Ja Kilven biisi oli huono. Muuten kyllä pidän Kilvestä, hyvä ääni laulajalla. Mut Lordi vei voiton tällä kertaa. Ja kyllähän tuo Lordikin kelpasi suurimmalle osalle suomea, senhän todistaa jo äänestystulos..;D
jos jokaisen murroikäisen sisko ja vanhemmat äänestivät Lordia, se tarkoittaa että aika moni suomalainen talous EI äänestänyt.
Lordi osaa 3 sanaa englantia, sillä on paha pärjätä
Kilpi on hyvä bändi ja kuuntelen sitä enemmän kuin lordia, mutta lordin esitys oli näyttävämpi ja äänestin sitä ehdokkaaksi vaikka alunperin ajattelin äänestää suosikkiani, iki-ihanaa kilpeä.
Taagella on mahtava ääni, mutta tämä biisi oli huono. En muutenkaan ole mikään erityinen kilpi-fani, mutta biisi kuulosti jotenkin naivilta... sielun sirpaleet jne.
Siis Kilven biisi oli tosi paska ja tylsä.
"Kerään sieluni sirpaleet lallallaa.."
kyllä olis ollu zero points