Alkaako pakkiksen loppu lähestyä?

Koska pakkiksella saisin tästä kysymyksestä kickbannia tai vähintäänkin ylläpidon vihat päälleni, kysynkin teiltä arvon S24-ihmiset, alkaako pakkiksen loppu jo häämöttää?

Omia havaintojani, jotka mielestäni enteilevät loppua:
- palvelimet tukehtuvat kävijämäärään ja lagaus on jatkuvaa
- palstan parhaat sisällöntuottajat "katoavat" yksitellen ja hyvätkin viestit hukkuvat ns. teinimassaan
- ylläpidon vaikeudet ottaa kritiikkiä vastaan - jos negatiivisista asioista huomautetaan vastataan siihen usein henkilökohtaisuuksilla tms.
- liian tiukka sensuuri ja mielivaltainen viestiketjujen poistaminen

Mielipiteitä? Olenko täysin hakoteillä ja iso punainen P jatkaa vain kasvuaan? Olisi mukava kuulla myös muiden ex-pakkislaisten näkemyksiä.

Lisään tähän loppuun jo valmiiksi, niin ei tarvitse sitten sotkea tätä ketjua näillä:

"ikkunarunkkari, YHYYY BYÄÄÄÄ, apina, apina, kato vaikka kävijälaskuria jos et usko jne."
402695
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 40

Vanhimmat

Itse alkuajoista lähtien mukana olleena sanoisin että ns. parhaat ajat ovat takana päin. Tähän vahvimmin näkisin syynä nykyään kaupallisuudesta johtuvat seikat. Kaupallisuus sinänsä ei ole lähtökohtaisesti paha asia, vaan se miten se ilmenee.

Mitäänm loppua en silti ole näkemässä. P ja S24 ovat molemmat sellaisia sillisalaatteja. Kävijämääriä kyllä löytyy, mutta sitä laatua saa hakemalla hakea. Vähän kuten tälläkin ravintopalstalla. Täällä on useita asiallisia helvetisti asioista tietäviä kirjoittajia, ja sitten näitä huutelijoita. Sinänsä huvittavaa että tuo huutelu kohdistuu paljolti näihin asiallisiin kirjoituksiin....? Ehkä syynä se että asialliset kirjoitukset eivät ole kaikille mieluista luettavaa. Tässäkin nähdään siis että kaupallisuus ajaa tuollaiseen käytökseen ;-)

Äänestä

Olen itse havainnut aivan saman. Olen kuitenkin roikkunut mukana jo aivan alusta, eli roinafoorumilta, saakka. Alkuaikoina siellä oli ihan mukava vaihdella informaatiota ja lässyttää paskaakin. Nykyisin siellä on just näitä Antti Ammattikoululainen 18 v -tapauksia. Just näitä joita näkee viikonloppuisin baarijonoissa "pullistelemassa" pakkiksen pipot päässä. Vitun kynäniskat.

Eli loppu lähestyy minunkin mielestäni.

Äänestä

Mielestäni olisi aika pakkiksen uudistua ja aloittaa vaikkapa kakkos foorumi. To entinen on todellakin jossain vaiheessa mennyttä kalua.

Äänestä
  • Samaa mieltä kuin weider--

    Foorumin leiska on venynyt alkuajoista kuin pullataikina ja alun mukava hc-treeniporukka on kasvanut kaoottiseksi laumaksi, joita saattaa ehkä säkällä kiinnostaa joskus myös treeni.

    Kaupallisuus on vienyt sen terän pois mitä vielä ennen kauppaa oli.

    Äänestä

  • Mielestäni foorumin taso on laskenut kävijämäärän nousun myötä, mutta isoon porukkaan mahtuu kaikenlaista sakkia. Itse vaan en enää jaksanut suodattaa liikoja pois, sillä teinit ja amikset ovat vallanneet sen. Monet puhuvat kuin ammattilaiset puolen vuoden treenin jälkeen. Itse kyllä edelleen käyn selailemassa, sillä onhan siellä monia oikeita tietäjiäkin jakamassa neuvoja. Itse kunnioitan eniten voimailupuolen jto:ta, perehtyy jokaiseen kyselijään yksilönä ja neuvoo treneissä ja tekee ohjelmia...jne.
    Tuollaisia tyyppejä voimailu tarvitsee, että nämä ed.mainitut teinit ja amikset pääsevät lajin sisälle heti alussa. Ja onhan hän neuvonut ja valmentanut monia menestyneitäkin voimailijoita. Palstalla hän on ilmeisesti ilman minkäänlaista korvausta, todella jalo ihminen.

    Äänestä

  • ex pakkisvippi kirjoitti:

    Mielestäni foorumin taso on laskenut kävijämäärän nousun myötä, mutta isoon porukkaan mahtuu kaikenlaista sakkia. Itse vaan en enää jaksanut suodattaa liikoja pois, sillä teinit ja amikset ovat vallanneet sen. Monet puhuvat kuin ammattilaiset puolen vuoden treenin jälkeen. Itse kyllä edelleen käyn selailemassa, sillä onhan siellä monia oikeita tietäjiäkin jakamassa neuvoja. Itse kunnioitan eniten voimailupuolen jto:ta, perehtyy jokaiseen kyselijään yksilönä ja neuvoo treneissä ja tekee ohjelmia...jne.
    Tuollaisia tyyppejä voimailu tarvitsee, että nämä ed.mainitut teinit ja amikset pääsevät lajin sisälle heti alussa. Ja onhan hän neuvonut ja valmentanut monia menestyneitäkin voimailijoita. Palstalla hän on ilmeisesti ilman minkäänlaista korvausta, todella jalo ihminen.

    Lopun alkua.

    Syitä
    -sensuuri
    -ylläpitäjä
    -palsta ei toimi
    -kehutaan omaa palstaa ja toimintaa minkä keretään ja haukutaan muita samalla
    -sanoinko jo ylläpitäjä?

    Äänestä

  • oiuioiu kirjoitti:

    Lopun alkua.

    Syitä
    -sensuuri
    -ylläpitäjä
    -palsta ei toimi
    -kehutaan omaa palstaa ja toimintaa minkä keretään ja haukutaan muita samalla
    -sanoinko jo ylläpitäjä?

    Täältä vielä yksi ääni ylläpitäjälle. Tuollaisen muiden haukkumisen (KP, UFS, Tomi, milloin kukakin) on pakko kostautua jossain vaiheessa oikein kunnolla.
    Ja tuo mitä aikaisemmin mainittiin palautteen vastaanottamisesta pätee kyllä. Aina vedotaan kävijä/postimääriin jos jollain on sanottavaa palstan tasosta. Fiksumpaa olisi kai kuunnella käyttäjiä ja kehittää toimintaa.

    Äänestä

  • ilolled kirjoitti:

    Täältä vielä yksi ääni ylläpitäjälle. Tuollaisen muiden haukkumisen (KP, UFS, Tomi, milloin kukakin) on pakko kostautua jossain vaiheessa oikein kunnolla.
    Ja tuo mitä aikaisemmin mainittiin palautteen vastaanottamisesta pätee kyllä. Aina vedotaan kävijä/postimääriin jos jollain on sanottavaa palstan tasosta. Fiksumpaa olisi kai kuunnella käyttäjiä ja kehittää toimintaa.

    Näyttää kuitenkin olevan senverran iso juttu kun pitää itkeä joka päivä siitä :D

    Äänestä

Kysytäänpä tämmöistä. Toivoisitko että se menisi konkurssiin ja lopettaisi toimintansa kaikessa muodossa? Tulisiko sinulle hyvä olo siitä ja edistäisikö se jotenkin elämääsi.

Toinen kysymys. Mitä mahdollista haittaa sinulle on siitä että se on olemassa? Onko sinut pakotettu lukemaan sitä? Jokaisella on vapaus valita. Tämä on yksi asia mitä on vaikea ymmärtää. Kenenkään ei ole Pakko sitä lukea eikä se ole keneltäkään pois, mistä siis tämä haloo ja haukkuminen?

Äänestä
  • Kyllä, oikeus voittaa kun P kaatuu - kaupan ja palstan toimintaan on liittynyt sen historian varrella niin monenlaisia väärinkäytöksiä ja arvelluttavia keinoja, ettei sitä voi hyvällä katsoa. Eikä siltä valitettavasti voi kokonaan silmiään sulkeakaan, kun nuo toimet eivät rajoitu yhdelle palstalle, vaan spämmäys leviää kaikille muillekin alan foorumeille.

    Tässä perusteluja ja kertausta toisesta säikeestä:

    [...] Esimerkiksi voidaan monista tapauksista nostaa vaikka taannoinen Evolution-kartelli, jossa kilpailijat eivät saaneet myydä Evolutionia halvemmalla kuin Pakkotoisto - mm. lisäravinteet.com pakotettiin nostamaan hintojaan Pakkotoistossa syntyneen keskustelun takia! Lisäksi monista on vastenmielistä jatkuva kilpailijoiden (erityisesti JR Fitness ja UFS) mustamaalaaminen milloin mistäkin syystä, sekä Pakkotoiston sataprosenttinen takinkääntö Evolution ja Fast proteiinien keskinäisestä hintalaatusuhteesta. Jälkimmäisen tapauksen todelliset taustat on Pakkotoistolla pidetty salassa ja vääristelty päinvastaisiksi lähes tähän päivään, jolloin toinen osapuoli lopulta kertoi totuuden.

    Toisaalta on niitäkin keskustelijoita, jotka eivät lisäravinteista perusta, vaan ovat kyllästyneet Pakkotoisto-palstalla sen kaupallistumisen jälkeen kehittyneeseen sensuurin ja indoktrinaation kulttuuriin, jossa rakentavakin kritiikki tukahdutetaan mielivaltaisella keskustelujen muokkaamisella, poistamisella ja keskustelijan sulkemisella palstalta. Ei siis ihme, että monet ajattelevat asiakirjoittajat ovatkin ajan myötä jättäneet palstan, ja tilalle on tullut jees-miesten tai oikeammin kakaroiden opetuslapsikatras. Lisäksi viimeisenä niittinä monille entisille pakkotoistolaisille tuli palstan perustajan Tomin syrjäyttäminen ja siihen liittynyt epäoikeudenmukainen lokakampanja viime vuoden lopulla.

    Nämä ongelmat ovat kaiken aikaa pääasiallisesti henkilöityneet palstan ylläpitäjään Mika Siréniin, joka ei ole rajoittanut toimiaan edes omalle hiekkalaatikolleen, vaan on ravannut kaiken yötä spämmäämässä tälläkin palstalla ja mm. tiettävästi myötävaikuttanut Jippiin voimailupalstan sulkemiseen.

    Äänestä

  • "Kysytäänpä tämmöistä. Toivoisitko että se menisi konkurssiin ja lopettaisi toimintansa kaikessa muodossa? Tulisiko sinulle hyvä olo siitä ja edistäisikö se jotenkin elämääsi."

    En toivo konkurssia, eikä se vaikuttaisi elämääni millään tavalla. Koko kaupallinen puoli ei kiinnosta pätkääkään

    "Toinen kysymys. Mitä mahdollista haittaa sinulle on siitä että se on olemassa? Onko sinut pakotettu lukemaan sitä? Jokaisella on vapaus valita. Tämä on yksi asia mitä on vaikea ymmärtää. Kenenkään ei ole Pakko sitä lukea eikä se ole keneltäkään pois, mistä siis tämä haloo ja haukkuminen?"

    Olen ollut pakkiksella mukana lähes alusta lähtien. Vuodet 2002-2004 olivat palstan kulta-aikaa ja sinne kehkeytyi mukava ja asiantunteva porukka. Kaupallistumisen myötä ja etenkin ylläpidon toimesta palsta on huonontunut jatkuvasti ja on kohta lukukelvoton.

    Kukaan ei minua pakota lukemaan, enkä juuri enää luekaan. En aloittanut keskustelua haukkumismielessä. Lähinnä olen vain helvetin pettynyt siihen miten niin hieno idea ja yhteisö on saatu pilattua. Sinun on ehkä vaikea ymmärtää jos et ole kuulunut koskaan mihinkään nettiyhteisöön, mutta tiedän etten ole mielipiteineni yksin.

    Äänestä

  • Kertaaja kirjoitti:

    Kyllä, oikeus voittaa kun P kaatuu - kaupan ja palstan toimintaan on liittynyt sen historian varrella niin monenlaisia väärinkäytöksiä ja arvelluttavia keinoja, ettei sitä voi hyvällä katsoa. Eikä siltä valitettavasti voi kokonaan silmiään sulkeakaan, kun nuo toimet eivät rajoitu yhdelle palstalle, vaan spämmäys leviää kaikille muillekin alan foorumeille.

    Tässä perusteluja ja kertausta toisesta säikeestä:

    [...] Esimerkiksi voidaan monista tapauksista nostaa vaikka taannoinen Evolution-kartelli, jossa kilpailijat eivät saaneet myydä Evolutionia halvemmalla kuin Pakkotoisto - mm. lisäravinteet.com pakotettiin nostamaan hintojaan Pakkotoistossa syntyneen keskustelun takia! Lisäksi monista on vastenmielistä jatkuva kilpailijoiden (erityisesti JR Fitness ja UFS) mustamaalaaminen milloin mistäkin syystä, sekä Pakkotoiston sataprosenttinen takinkääntö Evolution ja Fast proteiinien keskinäisestä hintalaatusuhteesta. Jälkimmäisen tapauksen todelliset taustat on Pakkotoistolla pidetty salassa ja vääristelty päinvastaisiksi lähes tähän päivään, jolloin toinen osapuoli lopulta kertoi totuuden.

    Toisaalta on niitäkin keskustelijoita, jotka eivät lisäravinteista perusta, vaan ovat kyllästyneet Pakkotoisto-palstalla sen kaupallistumisen jälkeen kehittyneeseen sensuurin ja indoktrinaation kulttuuriin, jossa rakentavakin kritiikki tukahdutetaan mielivaltaisella keskustelujen muokkaamisella, poistamisella ja keskustelijan sulkemisella palstalta. Ei siis ihme, että monet ajattelevat asiakirjoittajat ovatkin ajan myötä jättäneet palstan, ja tilalle on tullut jees-miesten tai oikeammin kakaroiden opetuslapsikatras. Lisäksi viimeisenä niittinä monille entisille pakkotoistolaisille tuli palstan perustajan Tomin syrjäyttäminen ja siihen liittynyt epäoikeudenmukainen lokakampanja viime vuoden lopulla.

    Nämä ongelmat ovat kaiken aikaa pääasiallisesti henkilöityneet palstan ylläpitäjään Mika Siréniin, joka ei ole rajoittanut toimiaan edes omalle hiekkalaatikolleen, vaan on ravannut kaiken yötä spämmäämässä tälläkin palstalla ja mm. tiettävästi myötävaikuttanut Jippiin voimailupalstan sulkemiseen.

    Jollain on kyllä mielikuvitus huipussaan ja ääretön teiniangsti Mikeä kohtaan. Ei voi kuin ihailla.

    Mitä muuten tulee, niin evolutionin lausunnot kannattaa jättää omaan arvoonsa. Se mustamaalausjuttu on jo poistunut viranomaisten toimesta. UFS infon täysin valheellinen ilmoitus poiki 3 syytettä ja UFS joutuu vastaamaan aika pahasti tekemisistään. Ilmoitus oli paniikinomainen veto ja heikko yritys vahingoittaa kilpailevaa yritystä. Se poiki tännekin paljon viestejä ja se olikin tarkoituksena. Edellisen viestin kirjoittaja on ollut pääosassa tässä loan heitossa, säälittävää. Eli kannattaa tosiaankin katsoa vähän niin ja näin jos Ufs esittää jotain väitteitä miten asiat ovat menneet.

    Mitä tulee tähän yhteen kaveriin joka päivittäin kirjoittaa tänne ja vastailee sitten itselleen, hanki vaikka elämä. P on ja pysyy vaikka kuinka haluaisit sen kaatuvan. Jos oma yritystoimintasi on heikoilla kantimilla, niin ei se nouse muita haukkumalla. :D

    Äänestä

  • jamppa vaan turuust kirjoitti:

    "Kysytäänpä tämmöistä. Toivoisitko että se menisi konkurssiin ja lopettaisi toimintansa kaikessa muodossa? Tulisiko sinulle hyvä olo siitä ja edistäisikö se jotenkin elämääsi."

    En toivo konkurssia, eikä se vaikuttaisi elämääni millään tavalla. Koko kaupallinen puoli ei kiinnosta pätkääkään

    "Toinen kysymys. Mitä mahdollista haittaa sinulle on siitä että se on olemassa? Onko sinut pakotettu lukemaan sitä? Jokaisella on vapaus valita. Tämä on yksi asia mitä on vaikea ymmärtää. Kenenkään ei ole Pakko sitä lukea eikä se ole keneltäkään pois, mistä siis tämä haloo ja haukkuminen?"

    Olen ollut pakkiksella mukana lähes alusta lähtien. Vuodet 2002-2004 olivat palstan kulta-aikaa ja sinne kehkeytyi mukava ja asiantunteva porukka. Kaupallistumisen myötä ja etenkin ylläpidon toimesta palsta on huonontunut jatkuvasti ja on kohta lukukelvoton.

    Kukaan ei minua pakota lukemaan, enkä juuri enää luekaan. En aloittanut keskustelua haukkumismielessä. Lähinnä olen vain helvetin pettynyt siihen miten niin hieno idea ja yhteisö on saatu pilattua. Sinun on ehkä vaikea ymmärtää jos et ole kuulunut koskaan mihinkään nettiyhteisöön, mutta tiedän etten ole mielipiteineni yksin.

    Se on ihan miten sitä katsoo. Toinen näkee että se palsta on pilalla, mutta miljoona kärpästä ei voi olla väärässä. Se palsta antaa edelleen suunnattomasti apua aloittelijoille, joille se onkin tarkoitettu. Kaikkia ei voi miellyttää ja sinua tuskin koskaan, olet nimittäin henkeen ja vereen vastaan, kävi sitten miten tahansa. Sen näemme täällä, jokainen asia mitä Pakkotoisto tekee, on väärin.

    Kaikki nuo argumentit ovat kovin samankuuloisia mitä on kuultu jo vuosia. Milloin konkurssi, milloin palsta kaatuu. Sama levy päivästä toiseen. Jos joku vastaa sitten että statistiikat näyttävät kasvua, niin Viper tulee ja yrittää numerotkin vääntää toisinpäin. Yltiöpäinen negatiivisuus on se, mikä paistaa pahasti läpi. Teillähän on oma UFS palsta, lukekaa sitä ja tehkää siitä parempi, vaikka siten kopioimalla Pakkotoistoa, niinhän se tähänkin asti on edennyt. Ehkä jonkinasteinen reality check olisi paikallaan ja voisi tarkastella omaa asennettaan. Kuulostaa kateelliselta ja katkeralta kun henkilökohtaisella tasolla jotain ylläpitäjää haukutaan koko homman kaatajaksi. Sehän on sen kovalla työllä tehnyt ja eihän mikään ole ikinä täydellinen. Kaikessa on vikaa, paitsi toki UFS:ssä, mikä on täällä aina niin täydellinen pyhimys.

    Äänestä

  • fdsfdsf kirjoitti:

    Se on ihan miten sitä katsoo. Toinen näkee että se palsta on pilalla, mutta miljoona kärpästä ei voi olla väärässä. Se palsta antaa edelleen suunnattomasti apua aloittelijoille, joille se onkin tarkoitettu. Kaikkia ei voi miellyttää ja sinua tuskin koskaan, olet nimittäin henkeen ja vereen vastaan, kävi sitten miten tahansa. Sen näemme täällä, jokainen asia mitä Pakkotoisto tekee, on väärin.

    Kaikki nuo argumentit ovat kovin samankuuloisia mitä on kuultu jo vuosia. Milloin konkurssi, milloin palsta kaatuu. Sama levy päivästä toiseen. Jos joku vastaa sitten että statistiikat näyttävät kasvua, niin Viper tulee ja yrittää numerotkin vääntää toisinpäin. Yltiöpäinen negatiivisuus on se, mikä paistaa pahasti läpi. Teillähän on oma UFS palsta, lukekaa sitä ja tehkää siitä parempi, vaikka siten kopioimalla Pakkotoistoa, niinhän se tähänkin asti on edennyt. Ehkä jonkinasteinen reality check olisi paikallaan ja voisi tarkastella omaa asennettaan. Kuulostaa kateelliselta ja katkeralta kun henkilökohtaisella tasolla jotain ylläpitäjää haukutaan koko homman kaatajaksi. Sehän on sen kovalla työllä tehnyt ja eihän mikään ole ikinä täydellinen. Kaikessa on vikaa, paitsi toki UFS:ssä, mikä on täällä aina niin täydellinen pyhimys.

    Muuhun en jaksa puuttua, mutta eihän Mike ole edes pakkiksen perustaja ja suuri osa alkuajan kehtyksestä on Tomin ansiota. Typerää väittää UFS:ää kopioksi kun Tomi on vain jatkanut omilla ideoillaan.

    Äänestä

  • fdsfdsf kirjoitti:

    Se on ihan miten sitä katsoo. Toinen näkee että se palsta on pilalla, mutta miljoona kärpästä ei voi olla väärässä. Se palsta antaa edelleen suunnattomasti apua aloittelijoille, joille se onkin tarkoitettu. Kaikkia ei voi miellyttää ja sinua tuskin koskaan, olet nimittäin henkeen ja vereen vastaan, kävi sitten miten tahansa. Sen näemme täällä, jokainen asia mitä Pakkotoisto tekee, on väärin.

    Kaikki nuo argumentit ovat kovin samankuuloisia mitä on kuultu jo vuosia. Milloin konkurssi, milloin palsta kaatuu. Sama levy päivästä toiseen. Jos joku vastaa sitten että statistiikat näyttävät kasvua, niin Viper tulee ja yrittää numerotkin vääntää toisinpäin. Yltiöpäinen negatiivisuus on se, mikä paistaa pahasti läpi. Teillähän on oma UFS palsta, lukekaa sitä ja tehkää siitä parempi, vaikka siten kopioimalla Pakkotoistoa, niinhän se tähänkin asti on edennyt. Ehkä jonkinasteinen reality check olisi paikallaan ja voisi tarkastella omaa asennettaan. Kuulostaa kateelliselta ja katkeralta kun henkilökohtaisella tasolla jotain ylläpitäjää haukutaan koko homman kaatajaksi. Sehän on sen kovalla työllä tehnyt ja eihän mikään ole ikinä täydellinen. Kaikessa on vikaa, paitsi toki UFS:ssä, mikä on täällä aina niin täydellinen pyhimys.

    "miljoona kärpästä ei voi olla väärässä"

    Taisi tämä vertaus mennä nyt vähän väärin. Miljooona kärpästä viittaa siihen kun ne kärpäset on paskakasassa pörräämässä :D

    Miljoona lada-autoilijaakin on vain osoitus auton laadusta, ei olosuhteista että paljon muitakaan vaihtoehtoja ei ollut.

    Käytännössä kaikki netin foorumit ovat kasvaneet kun internetin käyttö on lisääntynyt. Tässä ei mitään ihmeellistä. Pakkotoisto foorumi on foorumi muiden joukossa ja siten kasvanut yleisen trendin mukaisesti. Monet ovat valitellee että kasvun tuoma kävijämäärät eivät kuitenkaan aina ole olleet pelkästään positiivinen seikka. Laadun määrä suhteessa muuhun vähenee vaikka pysyisikin ennallaan. Toisaalta laaduntuottajat saattavat väsyvät tuollaiseen tilanteesee jossa se asia hukkuu massaan. Yleistä muillakin foorumeilla tämä. Ennen joku murokin oli undergoundia, nyt siellä on kaikki teinipeelot ihmettelemässä :-/

    Pakkotoisto on hyvä foorumi ja parasta antia IMO siellä on se vuosien mittaan tullut tietokanta. Haulla löytyy tietoa hurjasti. Nykyinen kaupallisuus rajoittaa jonkun verran nykylisäravinteiden tilasta keskustelua, mutta jos tästä puolesta haluaa enemmän keskustelua niin esim. UFS Forum on hyvä mahdollisuus.

    Äänestä

  • Sivussa sisulla kirjoitti:

    Jollain on kyllä mielikuvitus huipussaan ja ääretön teiniangsti Mikeä kohtaan. Ei voi kuin ihailla.

    Mitä muuten tulee, niin evolutionin lausunnot kannattaa jättää omaan arvoonsa. Se mustamaalausjuttu on jo poistunut viranomaisten toimesta. UFS infon täysin valheellinen ilmoitus poiki 3 syytettä ja UFS joutuu vastaamaan aika pahasti tekemisistään. Ilmoitus oli paniikinomainen veto ja heikko yritys vahingoittaa kilpailevaa yritystä. Se poiki tännekin paljon viestejä ja se olikin tarkoituksena. Edellisen viestin kirjoittaja on ollut pääosassa tässä loan heitossa, säälittävää. Eli kannattaa tosiaankin katsoa vähän niin ja näin jos Ufs esittää jotain väitteitä miten asiat ovat menneet.

    Mitä tulee tähän yhteen kaveriin joka päivittäin kirjoittaa tänne ja vastailee sitten itselleen, hanki vaikka elämä. P on ja pysyy vaikka kuinka haluaisit sen kaatuvan. Jos oma yritystoimintasi on heikoilla kantimilla, niin ei se nouse muita haukkumalla. :D

    "Se mustamaalausjuttu on jo poistunut viranomaisten toimesta."

    Mistähän mahdat nyt puhua? Ainakin UFS sivuilla on edelleen se ketju missä kertovat tuosta erään lisäravinnealan kaksikon toimista:

    http://forum.ufs.fi/showthread.php?t=1080

    Äänestä

  • fdsfdsf kirjoitti:

    Se on ihan miten sitä katsoo. Toinen näkee että se palsta on pilalla, mutta miljoona kärpästä ei voi olla väärässä. Se palsta antaa edelleen suunnattomasti apua aloittelijoille, joille se onkin tarkoitettu. Kaikkia ei voi miellyttää ja sinua tuskin koskaan, olet nimittäin henkeen ja vereen vastaan, kävi sitten miten tahansa. Sen näemme täällä, jokainen asia mitä Pakkotoisto tekee, on väärin.

    Kaikki nuo argumentit ovat kovin samankuuloisia mitä on kuultu jo vuosia. Milloin konkurssi, milloin palsta kaatuu. Sama levy päivästä toiseen. Jos joku vastaa sitten että statistiikat näyttävät kasvua, niin Viper tulee ja yrittää numerotkin vääntää toisinpäin. Yltiöpäinen negatiivisuus on se, mikä paistaa pahasti läpi. Teillähän on oma UFS palsta, lukekaa sitä ja tehkää siitä parempi, vaikka siten kopioimalla Pakkotoistoa, niinhän se tähänkin asti on edennyt. Ehkä jonkinasteinen reality check olisi paikallaan ja voisi tarkastella omaa asennettaan. Kuulostaa kateelliselta ja katkeralta kun henkilökohtaisella tasolla jotain ylläpitäjää haukutaan koko homman kaatajaksi. Sehän on sen kovalla työllä tehnyt ja eihän mikään ole ikinä täydellinen. Kaikessa on vikaa, paitsi toki UFS:ssä, mikä on täällä aina niin täydellinen pyhimys.

    "Se palsta antaa edelleen suunnattomasti apua aloittelijoille, joille se onkin tarkoitettu."

    Eipä muuten alunperin ollut tarkoitettu aloittelijoille. Ja sekös tässä vituttaakin. Aloittelijapainotus johtuu täysin kaupallistumisesta. Aloittelijat ostavat kaikkea mahdollista jauhoa nopeiden tulosten toivossa, joten heihin kannattaa taloudellisessa mielessä satsata. Samalla kuitenkin sahataan omaa oksaa kun parhaat häipyvät vähin äänin taustalle.

    Äänestä

  • oqwiutoqiwuyt kirjoitti:

    "Se palsta antaa edelleen suunnattomasti apua aloittelijoille, joille se onkin tarkoitettu."

    Eipä muuten alunperin ollut tarkoitettu aloittelijoille. Ja sekös tässä vituttaakin. Aloittelijapainotus johtuu täysin kaupallistumisesta. Aloittelijat ostavat kaikkea mahdollista jauhoa nopeiden tulosten toivossa, joten heihin kannattaa taloudellisessa mielessä satsata. Samalla kuitenkin sahataan omaa oksaa kun parhaat häipyvät vähin äänin taustalle.

    Niinpä, alunperin homman nimi oli 'roinaforum', kaikkea muuta kuin siis aloittelijoille...

    Kokeneille treenaajille joilla on tietoa ravinnosta on turha yrittää edes mainita jostain massanlisääjästä. Kysykääpä 30:ltä yli 10 vuotta treenanneelta käyttääkö hän jotain gaineria. Sitten seuraavaksi kysytään 1-2 vuotta treenalleilta onko gaineria käytössä ;-)

    Kokeneet treenaajat kyllä käyttää lisäravinteita, mutta pääosin ns perustuotteita kuten erilaisia proteiinivalmisteita joko palkkariin tai lisäproteiiniksi päivän saantiin.

    Naurettavaa sanoa että nuoret tarvitsee gaineria, painoa on 70-80kg. Jos joku niin kokeneet paljon lihasmassaa omaavat voisivat periaattessa niitä tarvita, mutta he kokemuksesta tietävät että OIKEA ruoka varsinkin hiilareissa on parempi vaihtoehto kehittymiseen ja hyvässä kunnossa pysymiseen.

    Äänestä

  • Kokenut kirjoitti:

    Niinpä, alunperin homman nimi oli 'roinaforum', kaikkea muuta kuin siis aloittelijoille...

    Kokeneille treenaajille joilla on tietoa ravinnosta on turha yrittää edes mainita jostain massanlisääjästä. Kysykääpä 30:ltä yli 10 vuotta treenanneelta käyttääkö hän jotain gaineria. Sitten seuraavaksi kysytään 1-2 vuotta treenalleilta onko gaineria käytössä ;-)

    Kokeneet treenaajat kyllä käyttää lisäravinteita, mutta pääosin ns perustuotteita kuten erilaisia proteiinivalmisteita joko palkkariin tai lisäproteiiniksi päivän saantiin.

    Naurettavaa sanoa että nuoret tarvitsee gaineria, painoa on 70-80kg. Jos joku niin kokeneet paljon lihasmassaa omaavat voisivat periaattessa niitä tarvita, mutta he kokemuksesta tietävät että OIKEA ruoka varsinkin hiilareissa on parempi vaihtoehto kehittymiseen ja hyvässä kunnossa pysymiseen.

    Ostin sitä uutta hypetyspatukkaa Prismalta ja oli kyllä ihan ok. Hullu pitää silti olla että netistä sitä postikuluilla tilaa...

    Äänestä

  • patukkata kirjoitti:

    Ostin sitä uutta hypetyspatukkaa Prismalta ja oli kyllä ihan ok. Hullu pitää silti olla että netistä sitä postikuluilla tilaa...

    En muusta tiedä, mutta jos jotakin negatiivista sanoo P:stä P:llä niin siitä menee samantien muutama palko nenään :D Kaveri on asikaspalvelutehtävissä töissä, mutta miten kaveri hoitaa niitä?? Huh.

    Äänestä

  • hjkjk kirjoitti:

    En muusta tiedä, mutta jos jotakin negatiivista sanoo P:stä P:llä niin siitä menee samantien muutama palko nenään :D Kaveri on asikaspalvelutehtävissä töissä, mutta miten kaveri hoitaa niitä?? Huh.

    hyvä, että joku edes ymmärtää tilanteen nurinkurisuuden :)

    Äänestä

  • hjkjk kirjoitti:

    En muusta tiedä, mutta jos jotakin negatiivista sanoo P:stä P:llä niin siitä menee samantien muutama palko nenään :D Kaveri on asikaspalvelutehtävissä töissä, mutta miten kaveri hoitaa niitä?? Huh.

    ehkä sua vain vituttaa, voisiko olla niin yksinkertaista :D

    Äänestä

Varsin paljon siellä on ollut viime aikoina tarjouksia, hyvä asia asiakkaille siis :-)

Aminohappotarjoukset viime vuoden puolella olivat varsin hyvät. Aminohappojen toimittajalla taisi tosin olla jotain maksuvaikeuksia, olivat Kauppalehden protestilistalla!!! Tuo aminohappotarjous taisi olla lähtöisin juuri toimittajalta jolla oli tarvetta tyhjentää varastoa jotta saivat käteistä mahdollisesti laskujen maksuun ja uuden tavaran tilaamiseen?

Sittemmin uutta tavaraa ei ole tuolta toimittajalta kuulunut? Ei rahdin saapuminen näin kauan pitäisi kestää...

Ennenkuin Mayorsin nimi löytyi myöskin Kauppalehden protestilistalta kauppasivat (mayors) erikoishinnalla salisopimuksia. Rahaa ja salisopimuksia oli hyvä saada sisään ennen firman myymistä ;-)

Pakkotoisto on luukuttanut menemään tässä viime aikoina Hera80:ntä ja ProSlowta hyvillä tarjouksilla!. Ennen ei noita tarjouksia juuri nähty. Mistä moinen muutos nyt? Tarvitaanko käteistä?

Viime vuoden tilitiedot olisivat mielenkiintoista katsottavaa ;-)

Äänestä
  • Se on Oy, tilinpäätös loytyy patentti- ja rekisterikeskuksesta.

    Äänestä

  • jos testaavat volymia uutta edullista heraa varten. taitaa olla aika kovat volyymit tuommoisen kokoisella kaupalla ja odotan innolla kun alkavat luukuttamaan vähälaktoosista halpaheraa. herättää ainakin kovaa meteliä täällä, etenkin tyypilliseen tapaan ufs leirissä. on hyvä huomata koska ufs pudottaa entisestään hintaansa halpaherassa, tulee tapahtumaan varmaan muutamassa kuukaudessa kun myynnit putoavat lopullisesti. uhoavat että evolutionilla on myyntipisteitä 250 kappaletta, LOL, liikevaihtoon kun tätä vertaa, niin jokainen myyntipiste ostaa evolutionia vuoden aikana 53 eurolla. sen huomaa myös kun käy missä tahansa alan liikkeessä. evolutionia on pari hassua pussia ja sitä sitten kehutaan jäsenliikkeeksi. matti halonen hehkuttaa ihan onnessaan, että evolutionin pussin kuva on jossain nettisivulla, mahtaa olla kovat myynnit. talk the talk, walk the walk.

    Nyt vain odottamaan viperin vastaiskua, missä hän laskimella laskee prosentteja, 50 sentin erot lasketaan ja esitetään dramaattisina prosenttilukuina. yhden pussin hintaa verrataan johonkin älyttömään 15 pussin satsiin. mutta mitä viper ei tekisi saadakseen muut näyttämään huonolta :D

    Äänestä

  • fghfghgfhf kirjoitti:

    jos testaavat volymia uutta edullista heraa varten. taitaa olla aika kovat volyymit tuommoisen kokoisella kaupalla ja odotan innolla kun alkavat luukuttamaan vähälaktoosista halpaheraa. herättää ainakin kovaa meteliä täällä, etenkin tyypilliseen tapaan ufs leirissä. on hyvä huomata koska ufs pudottaa entisestään hintaansa halpaherassa, tulee tapahtumaan varmaan muutamassa kuukaudessa kun myynnit putoavat lopullisesti. uhoavat että evolutionilla on myyntipisteitä 250 kappaletta, LOL, liikevaihtoon kun tätä vertaa, niin jokainen myyntipiste ostaa evolutionia vuoden aikana 53 eurolla. sen huomaa myös kun käy missä tahansa alan liikkeessä. evolutionia on pari hassua pussia ja sitä sitten kehutaan jäsenliikkeeksi. matti halonen hehkuttaa ihan onnessaan, että evolutionin pussin kuva on jossain nettisivulla, mahtaa olla kovat myynnit. talk the talk, walk the walk.

    Nyt vain odottamaan viperin vastaiskua, missä hän laskimella laskee prosentteja, 50 sentin erot lasketaan ja esitetään dramaattisina prosenttilukuina. yhden pussin hintaa verrataan johonkin älyttömään 15 pussin satsiin. mutta mitä viper ei tekisi saadakseen muut näyttämään huonolta :D

    "odotan innolla kun alkavat luukuttamaan vähälaktoosista halpaheraa. herättää ainakin kovaa meteliä täällä, etenkin tyypilliseen tapaan ufs leirissä."

    Kovaa meteliä on nähty lähinnä muualla kuin UFS:lla tuon "halpaheran" johdosta. Ensin tuli hätä kun omassa kaupassa ollut hera maksoi kolmanneksen enemmän mitä muiden vastaavat. Kauppa ei käynyt? Hintaa oli pakko laskea jollain konstilla. Keksittiin pakata Hera80:ntä American pussiin vähän edullisemmalla hinnalla :-) Nyt on hätä kun halventuneen hinnan takia pitää saada volyymia myyntiin jotta päästään samalle tasolle myynnissä rahallisesti ;-) Muuten tulee takkiin.

    Äänestä

  • viesti kirjoitti:

    "odotan innolla kun alkavat luukuttamaan vähälaktoosista halpaheraa. herättää ainakin kovaa meteliä täällä, etenkin tyypilliseen tapaan ufs leirissä."

    Kovaa meteliä on nähty lähinnä muualla kuin UFS:lla tuon "halpaheran" johdosta. Ensin tuli hätä kun omassa kaupassa ollut hera maksoi kolmanneksen enemmän mitä muiden vastaavat. Kauppa ei käynyt? Hintaa oli pakko laskea jollain konstilla. Keksittiin pakata Hera80:ntä American pussiin vähän edullisemmalla hinnalla :-) Nyt on hätä kun halventuneen hinnan takia pitää saada volyymia myyntiin jotta päästään samalle tasolle myynnissä rahallisesti ;-) Muuten tulee takkiin.

    viperin selitykset alkoivat välittömästi. mietippä vain miten omassa kaupassasi, ollaan jo nähty miten hinnan alennuksetkaan eivät ole vetäneet, vaan kortit ovat nyt sitä, että laittomasti väitetään toista yritystä mustamaalaajaksi. aivan uskomaton ajattelutapa, kun ufs myy halvalla, niin kaikki on ok, jos sitten isoin myyjä tekee saman, niin on hätä mukamas kädessä. vitun säälittävä olet :D hajoa ammuihisi ja niele tappio, tuon sulle hameen :D

    Äänestä

  • sdfsdf kirjoitti:

    viperin selitykset alkoivat välittömästi. mietippä vain miten omassa kaupassasi, ollaan jo nähty miten hinnan alennuksetkaan eivät ole vetäneet, vaan kortit ovat nyt sitä, että laittomasti väitetään toista yritystä mustamaalaajaksi. aivan uskomaton ajattelutapa, kun ufs myy halvalla, niin kaikki on ok, jos sitten isoin myyjä tekee saman, niin on hätä mukamas kädessä. vitun säälittävä olet :D hajoa ammuihisi ja niele tappio, tuon sulle hameen :D

    taitaa olla molemmissa leireissä,tällä ja parilla muullakin foorumilla olevista kirjoituksista päätellen. Ei ole helppoa olla jauhokauppias...heh.

    Äänestä

  • sdfsdf kirjoitti:

    viperin selitykset alkoivat välittömästi. mietippä vain miten omassa kaupassasi, ollaan jo nähty miten hinnan alennuksetkaan eivät ole vetäneet, vaan kortit ovat nyt sitä, että laittomasti väitetään toista yritystä mustamaalaajaksi. aivan uskomaton ajattelutapa, kun ufs myy halvalla, niin kaikki on ok, jos sitten isoin myyjä tekee saman, niin on hätä mukamas kädessä. vitun säälittävä olet :D hajoa ammuihisi ja niele tappio, tuon sulle hameen :D

    "kun ufs myy halvalla, niin kaikki on ok, jos sitten isoin myyjä tekee saman, niin on hätä mukamas kädessä"

    Sotket nyt pahasti. UFS ja "isoin myyjä" ovat yksi sama asia ;-)

    UFS:lla ei hätää ole edelleenkään, eikä ole ollut. Muistellaanpa hetki tapausta Optimum. Kun UFS otti sarjaa myyntiin niin toisaalla alkoi kirjoitukset kuinka heitä kiusataan. Oltiin oltu yhteydessä jopa maahantuojaan etteivät möisi UFS:lle enää, sanottiin väärin (tahallaan?) että UFS:lle meni vain 20prk ja se siitä. Tässä erään jälleenmyyjän kortit alalla hintakilpailuun. Lisää kortteja? Sensuuri - *** :D lol HICA:sta ei voinut erään jälleenmyyjän foorumilla keskustella koska mielenkiinto tuotetta kohti olisi vienyt ihmisiä UFS:n sivuille ja samalla olisivat huomanneet mitä muutakin siellä on - halvalla!

    Tomin lähtöä toisaalle ja hänen foorumia ei voinut mainita koska sekin olisi vienyt ihmisiä toisen kilpailijan sivuille.

    Eräs tunnettu voimailija menehtyi, eräällä foorumilla oli asiasta muistokirjoitus. Kirjoitukseen ei voinut linkittää koska samalla sivustolla TOISAALLA on lisäravimmemyyntiä.

    Välillä on sitten kortteja ja pakkoja käännetty sen mukaan mikä on oma etu ollut, esim. "Evo/FAST".

    Erään lisäravinnealan voimakaksikko on ollut poliisin juttusilla liityen mustamaalaus-tyyppisiin kirjoituksiin toisesta lisäravinnealan yrittäjästä.

    Kortteja on enemmän kuin pakassa!!!!!!!!!!!!!

    Mitä UFS on tehnyt asiakkaille? Lisännyt tuotevalikoimaa. Tiputtanut hintaa monissa tuotteissa omassa kaupassa joka on ajanut muutkin firmat hinnanalennuksiin. UFS laittoi oman foorumin pystyyn palvellakseen asiakkaita entistä paremmin.

    Mitä alennuksiin tulee niin nehän on tainnut purea todella hyvin. Jo yli vuoden ovat pystyneet myymään mm. herakonsentraattia ja kahta eriä isolaattia huimasti edullisemmin mitä joku aika sitten vielä. Tämä kaikki juontu siitä että myynnissä on volyymia. Välillä jopa liiaksi - tuotteet loppuu kesken hetkellisesti :-)

    Äänestä

  • _Kunkku_ kirjoitti:

    "kun ufs myy halvalla, niin kaikki on ok, jos sitten isoin myyjä tekee saman, niin on hätä mukamas kädessä"

    Sotket nyt pahasti. UFS ja "isoin myyjä" ovat yksi sama asia ;-)

    UFS:lla ei hätää ole edelleenkään, eikä ole ollut. Muistellaanpa hetki tapausta Optimum. Kun UFS otti sarjaa myyntiin niin toisaalla alkoi kirjoitukset kuinka heitä kiusataan. Oltiin oltu yhteydessä jopa maahantuojaan etteivät möisi UFS:lle enää, sanottiin väärin (tahallaan?) että UFS:lle meni vain 20prk ja se siitä. Tässä erään jälleenmyyjän kortit alalla hintakilpailuun. Lisää kortteja? Sensuuri - *** :D lol HICA:sta ei voinut erään jälleenmyyjän foorumilla keskustella koska mielenkiinto tuotetta kohti olisi vienyt ihmisiä UFS:n sivuille ja samalla olisivat huomanneet mitä muutakin siellä on - halvalla!

    Tomin lähtöä toisaalle ja hänen foorumia ei voinut mainita koska sekin olisi vienyt ihmisiä toisen kilpailijan sivuille.

    Eräs tunnettu voimailija menehtyi, eräällä foorumilla oli asiasta muistokirjoitus. Kirjoitukseen ei voinut linkittää koska samalla sivustolla TOISAALLA on lisäravimmemyyntiä.

    Välillä on sitten kortteja ja pakkoja käännetty sen mukaan mikä on oma etu ollut, esim. "Evo/FAST".

    Erään lisäravinnealan voimakaksikko on ollut poliisin juttusilla liityen mustamaalaus-tyyppisiin kirjoituksiin toisesta lisäravinnealan yrittäjästä.

    Kortteja on enemmän kuin pakassa!!!!!!!!!!!!!

    Mitä UFS on tehnyt asiakkaille? Lisännyt tuotevalikoimaa. Tiputtanut hintaa monissa tuotteissa omassa kaupassa joka on ajanut muutkin firmat hinnanalennuksiin. UFS laittoi oman foorumin pystyyn palvellakseen asiakkaita entistä paremmin.

    Mitä alennuksiin tulee niin nehän on tainnut purea todella hyvin. Jo yli vuoden ovat pystyneet myymään mm. herakonsentraattia ja kahta eriä isolaattia huimasti edullisemmin mitä joku aika sitten vielä. Tämä kaikki juontu siitä että myynnissä on volyymia. Välillä jopa liiaksi - tuotteet loppuu kesken hetkellisesti :-)

    haukotus. Kuinkahan helvetin monta kertaa tuokin tarina on kuultu. Armotonta jankutusta. Paniikin oireita sulla kuomaseni.

    Äänestä

  • huoh kirjoitti:

    haukotus. Kuinkahan helvetin monta kertaa tuokin tarina on kuultu. Armotonta jankutusta. Paniikin oireita sulla kuomaseni.

    Mitä väliä sillä on montako kertaa nuo hupaisat jutut kerrataan, nuo on tositapahtumia :D

    Äänestä

  • paniikki ja hätä kirjoitti:

    taitaa olla molemmissa leireissä,tällä ja parilla muullakin foorumilla olevista kirjoituksista päätellen. Ei ole helppoa olla jauhokauppias...heh.

    Sanoisin että siinä leirissä jossa ei hinnalla pystytä kilpailemaan on paniikkia ;-)

    Äänestä

  • viesti kirjoitti:

    "odotan innolla kun alkavat luukuttamaan vähälaktoosista halpaheraa. herättää ainakin kovaa meteliä täällä, etenkin tyypilliseen tapaan ufs leirissä."

    Kovaa meteliä on nähty lähinnä muualla kuin UFS:lla tuon "halpaheran" johdosta. Ensin tuli hätä kun omassa kaupassa ollut hera maksoi kolmanneksen enemmän mitä muiden vastaavat. Kauppa ei käynyt? Hintaa oli pakko laskea jollain konstilla. Keksittiin pakata Hera80:ntä American pussiin vähän edullisemmalla hinnalla :-) Nyt on hätä kun halventuneen hinnan takia pitää saada volyymia myyntiin jotta päästään samalle tasolle myynnissä rahallisesti ;-) Muuten tulee takkiin.

    "jos testaavat volymia uutta edullista heraa varten. taitaa olla aika kovat volyymit tuommoisen kokoisella kaupalla ja odotan innolla kun alkavat luukuttamaan vähälaktoosista halpaheraa. "


    Voi Mike Mike :D :D :D :D

    Onkohan tuommoiset volyymit ;D Sun ulosanti on todella hyvää kauppiaaksi!!! :D

    Äänestä

palautusjuomia tms roinaa, ja missä ne näkyvät?

Ette taida olla ihan bodarilehteen kelpuutettuja saati sitten voimajätkiä kun täällä heilutte.

Pakkis rulettaa niin kauan kuin jauhopöhöttyneitä wanabe voima-lihaskimppuja riittää.

Äänestä
  • "kun ufs myy halvalla, niin kaikki on ok, jos sitten isoin myyjä tekee saman, niin on hätä mukamas kädessä"

    "Tekee saman"? LOL! Se niiden tuleva halvempi rasvaherahan on edelleen reilusti kalliimpaa kuin kenenkään muun kilpailijan peruskonsentraatit, ja sitä paitsi todella rasvaista!

    Yritäs nyt Mike hieman painavammin argumentein!

    Äänestä

Itsekkin aika alkutaipaleelta seuranneena olen pikkuhiljaa ruvennut kyllästymään pakkikseen, ja ohjeiden mukaan olen toiminutkin eli ei ole pakko lukea. Joskus tulee käytyä vilkaisemassa pää aiheet ja onhan siellä vielä hyviäkin asia kirjoittajia jotka oikeasti asioista tietää, mutta ihan liikaa näitä wannabe tietäjiä jotka menee nopeasti henkilökohtaisuuksiin jos heidän tietotasoaan suvaitaan loukata.
Viestimäärät on kasvanut hurjasti, johtuu juuri tuosta käyttäjämäärien kasvusta ja se heijastuu juuri tuohon tason laskuun, typerien sisällöttömien viestien, turhien off topickien viljely on lisääntynyt siten että ylläpito ei enää ehdi/jaksa/uskalla reagoida niihin. Muutenkin moderointi on mennyt hiukan oudoksi, heti kun omistajasta sanotaan jotain on modet paikalla kehumassa henkilöä maasta taivaisiin, uskon että Mike on ihan hyvä jätkä vähemmälläkin.

Ufs ex-pakkis tompan foorumi oli hieno idea, harmi että ei ainakaan toistaiseksi ole kyennyt lunastamaan sille asetettuja odotuksia.

Koskahan joku perustaisi taas voimailu foorumin joka ei ole kauppa kytköksissä mihinkään omaan yritykseensä, ja sana olisi taas vapaa puhutaan sitten evosta tai fastista, ufs:sta tai pakkiksesta.
Ainoa bannittava sana voisi olla Pode

Äänestä
  • "Koskahan joku perustaisi taas voimailu foorumin joka ei ole kauppa kytköksissä mihinkään omaan yritykseensä, ja sana olisi taas vapaa puhutaan sitten evosta tai fastista, ufs:sta tai pakkiksesta."

    Siis UFS Forumilla on sana vapaa vaikka onkin kytköksissä kauppaan. Siellä voi ja on arvosteltukkin UFS:n myymiä tuotteita voimakkaastikkin. Tietysti pitää ymmärtää että kritiikkiin vastataan ellei kyse olke sitten jostain subjektiivisemmasta asiasta, kuten maku.

    Pakkiksen käyttäjistä reilu kolmannes käyttää UFS:n myymiä tuotteita, tämä arvioiden Pakkotoiston lisäravinnegallpuista ;-) Jos UFS tuotteista ei haluta nähdä keskustelua Pakkotoistolla niin onhan se hieno idea että noin suurella käyttäjäryhmällä on nyt mahdollisuus noista keskustella jos tarvetta on. Paljon kysymyuksiä on nähtykkin. Tämä asia palvelee paitsi asiakkaita myös kauppiasta. Tiedetään paremmin mitä "kentällä" on ajatukset.

    Täällä on oltu myös mukan roina-ajoilta asti ja en boi kun olla samaa mieltä sinun ja monen muunkin kanssa tuosta kehityksestä. Jotkut tuosta ovat mielissään moni ei.

    Äänestä

  • huom! kirjoitti:

    "Koskahan joku perustaisi taas voimailu foorumin joka ei ole kauppa kytköksissä mihinkään omaan yritykseensä, ja sana olisi taas vapaa puhutaan sitten evosta tai fastista, ufs:sta tai pakkiksesta."

    Siis UFS Forumilla on sana vapaa vaikka onkin kytköksissä kauppaan. Siellä voi ja on arvosteltukkin UFS:n myymiä tuotteita voimakkaastikkin. Tietysti pitää ymmärtää että kritiikkiin vastataan ellei kyse olke sitten jostain subjektiivisemmasta asiasta, kuten maku.

    Pakkiksen käyttäjistä reilu kolmannes käyttää UFS:n myymiä tuotteita, tämä arvioiden Pakkotoiston lisäravinnegallpuista ;-) Jos UFS tuotteista ei haluta nähdä keskustelua Pakkotoistolla niin onhan se hieno idea että noin suurella käyttäjäryhmällä on nyt mahdollisuus noista keskustella jos tarvetta on. Paljon kysymyuksiä on nähtykkin. Tämä asia palvelee paitsi asiakkaita myös kauppiasta. Tiedetään paremmin mitä "kentällä" on ajatukset.

    Täällä on oltu myös mukan roina-ajoilta asti ja en boi kun olla samaa mieltä sinun ja monen muunkin kanssa tuosta kehityksestä. Jotkut tuosta ovat mielissään moni ei.

    viperi on aina niin hassu, mainostaa täällä paniikinomaisesti ja vetää samaa levyä. jatka samaa rataa, tää on hyvää komediaa :D

    Äänestä

  • sdfsdfs kirjoitti:

    viperi on aina niin hassu, mainostaa täällä paniikinomaisesti ja vetää samaa levyä. jatka samaa rataa, tää on hyvää komediaa :D

    Hmmm...ketäs henkilö se olikaan joka näkee mainostamista aina kaikessa jos tuote uhkaa oman kaupan myyntiä, tai vaikka ei uhkaisikaan mutta mielenkiinto tuotteesta veisi silti toisen kaupan sivuille...ei nyt tuu just nimeä mieleen... Vaikutat kuitenkin samalta tyypiltä: näet kaikessa mainostamista, ihan kaikessa.

    Äänestä

  • nimi mieleen....... kirjoitti:

    Hmmm...ketäs henkilö se olikaan joka näkee mainostamista aina kaikessa jos tuote uhkaa oman kaupan myyntiä, tai vaikka ei uhkaisikaan mutta mielenkiinto tuotteesta veisi silti toisen kaupan sivuille...ei nyt tuu just nimeä mieleen... Vaikutat kuitenkin samalta tyypiltä: näet kaikessa mainostamista, ihan kaikessa.

    Katsoitko Mike ipconfigilla taas mistäpäin tuli viesti? :D Ja sinulla varmaan näkyy samalla käyttäjän nimikin ;) Olet sä semmoInen ekspertti!

    Tais olla jossain muualla se paniikki vähän aikaa sitten ;)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jamppa vaan turuust kirjoitti:

Koska pakkiksella saisin tästä kysymyksestä kickbannia tai vähintäänkin ylläpidon vihat päälleni, kysynkin teiltä arvon S24-ihmiset, alkaako pakkiksen loppu jo häämöttää?

Omia havaintojani, jotka mielestäni enteilevät loppua:
- palvelimet tukehtuvat kävijämäärään ja lagaus on jatkuvaa
- palstan parhaat sisällöntuottajat "katoavat" yksitellen ja hyvätkin viestit hukkuvat ns. teinimassaan
- ylläpidon vaikeudet ottaa kritiikkiä vastaan - jos negatiivisista asioista huomautetaan vastataan siihen usein henkilökohtaisuuksilla tms.
- liian tiukka sensuuri ja mielivaltainen viestiketjujen poistaminen

Mielipiteitä? Olenko täysin hakoteillä ja iso punainen P jatkaa vain kasvuaan? Olisi mukava kuulla myös muiden ex-pakkislaisten näkemyksiä.

Lisään tähän loppuun jo valmiiksi, niin ei tarvitse sitten sotkea tätä ketjua näillä:

"ikkunarunkkari, YHYYY BYÄÄÄÄ, apina, apina, kato vaikka kävijälaskuria jos et usko jne."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu