muutaman vuoden sisällä siitä päivästä kun olet ne polttanut.Esim elokuvan minkä olet polttanut levulle lakkaa toimimasta kun päivität koneesi ohjelmiston uudestaan.Tämä on tarkoitukseellisesti suunniteltua toimintaa.Eli varo sitä kun seuraavan kerran vaihdat konetta ehkä jo bios hylkii polttamasi levysi.mutta näin he toimivat valmistajat nykyään..0 ja 1 järjestyksen vaihto on helppoa jos valmistaja sitä haluaa..
Polttamasi cd voivat lakata toimimasta
että näin taas
7525
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kaikki tuhoutuu ja syntyy taas uudelleen kunnes muutos tapahtuu ja kärsimyksen meri lakkaa vellomasta.
Miksi näin tehtäisiin ja mitä järkeä siinä olisi?
Miettimällä moni asia ratkeaa....
Kun valmistaja a alkaa tekemään koneita mitkä hylkivät piratti-softaa, niin on toinen valmistaja b jättää piratit rauhaan.
Voipi olla että valmistaja b saa kasan uusia asiakkaita ja valmistaja a ihmettelee että, mihin ne markkinat kuihtui?
Niinhän tämä nykyään toimii, paras protesti on äänestää rahoillaan.
Luin jostain että cd-levyt ja myös dvd-levyt tyhjenee omia aikojaan noin 3 vuodessa. Siksi ne pitäisi kopioida uusille levyille aika ajoin, etenkin kun valokuvia ja muuta itselle tärkeää niissä säilyttää.
En ole kuullutkaan että voisi olla kyse siitä että tietokone materiaalia hävittäisi?
sillä niistä tosiaan häviää tallenne muutaman vuoden, jopa kuukauden sisällä. Jos käytät laadukkaita tunnettuja merkkejä niin kestävät pitempään. CDR kestää pitempään kuin DVD. Hidas polttonopeus auttaa asiaan jonkun verran. Painetut DVD:t eli esim elokuvat kestävät hyvin.
halpoja itse poltettuja ja data pysynyt aivan käyttökunnossa. Laitatko linkkiä missä sanotaan datan häviävän, olis mielenkiintoista lukea.