syntyy kuulema niin nopeasti että työttömyys poistuu kokonaan tämän hallituksen aikana.toisex irtisanomisia ja tehtaitten alas ajoja ja siirtoja ulos niin paljon tämän hallituksen aikana jota ei toisten tule.PERSKELES NÄÄHÄ SÄLLEI SAATANA.pankit työntää niin isoja asunto lainojakin jotta ei perillisilläkään ikä riitä niitä pois maksaa.HYVÄ SUOMI.
uusia työ
6
582
Vastaukset
- on kiire
nimittäin eduskuntavaalit on ens vuonna.
- vaalit tulossa
Oikeat työpaikat katoaa ja tilalle tulee osa-aika töitä.
Tilastossa näyttää hyvältä!
---yksi 8 tuntinen työpäivä muuttuu parhaimmillaan neljään osaan, 4kpl 2 tuntia sisältäviksi työpaikoiksi -- sehän onnkin nerokasta !!!!
----------------saadaan 4 työpaikaa entisen yhden sijaan!!! - työtön76
Googleta sanoilla "tehdyt työtunnit" niin löydät parempaa informaatiota, mitä hallituksen ja virallisen median edustajat työntävät ulos eetteristä tyhmälle kansalle. Työpaikkojen määrällä on ihan turha brassailla, jos ne ovat osa-aikaisia, käytännössä kyseessä on vain työn ja köyhyyden jakaminen yhä useamman kansalaisen kesken.
Tilastojen mukaan tehtyjen työtuntien määrä per lärvi on laskenut Suomessa aina 60-luvun puolivälistä lähtien tasaisesti ja 90-luvulla tapahtui vielä dramaattinen notkahdus laman muodossa. Ei siinä tarvita mitään Einsteinia selittämään, että jos työpäivä pysyy 8-tuntisena, porukkaa alkaa putoamaan työelämän puolelle kiihtyvällä vauhdilla. Samaan aikaan työn tuottavuus on noussut moninkertaiseksi. Käytännössä tämä näkyy siten, että kun palkkatulot ovat junnanneet paikoillaan, pääomatulot ovat kuusinkertaistuneet!
Summa summaarum; Suomen (ja kehittyneen länsimaisen talouden) hyvinvoinnin kasvu on riippuvaista tekniikan kehityksestä eikä enää tehdystä työmäärästä. Elämme jo toinen jalka utopiassa. Nykyisillä resursseilla olisi mahdollista maksaa "tarpeettomaksi jääneelle" kansaosalle toimeentulo, mutta sehän ei taas sovi tähän luterilaiseen/kapitalistiseen käsitykseen työstä, jossa ihminen on hyödyke siinä kuin jokin raaka-aine. Ei Suomeen oikeita ja oikeastaan mielekkäitä työpaikkoja synny juurikaan ellei kyseessä ole jokin epämääräinen virka, jonka suorittamiseen täytyy olla täysi työpäivä nyhjäämiseen ja silloin viis verovarojen säästö.
Toisin on tavallisten ihmisten ollessa kyseessä.Osa-aikaisia"roskatöitä"Yhdysvaltain paskamallin mukaisesti joilla ei elä ellei omaa 3:a työpaikkaa ja silloinkin oman terveyden kustannuksella.Juustohöylätään säästetyn säästettyä säästettävistä kohteista, kuten kouluista,pienistä tuista ostovoimaan nähden ja ties mistä, joka lopulta tulee vain kalliimmaksi.Kalliimmaksi omalla ajatusmallilla, mutta virkamiehillehän tällä on työllistävä vaikutus..Lisää epämääräisiä virkaneuvojia, kallonkutistajia, sossuja ja muita nysväkkeitä.
Tähän päälle vielä kaikenlainen vihreä liike hörhöily liikenteen haittaamisineen veroin,käyttömaksuineen..jne.Samalla itärajan taan romukasat liikkuvat miten lystäävät ja suomalaiset kärsivät heidän puoli-ilmaiset huvinsa omalla huolehtivalla asenteellaan maksamalla järjettömyyksiä liikenteestä..globaalia solidaarisuuttako?
Sama luontohörhöily päästökaupan muodossa maksaa työpaikkoja ties kuinka paljon.
Seuraaviksi poliitikot haluavat luultavasti henkilökohtaisen sairasvakuutuksen erään maan mukaisesti ihmisille.Evätään loppukin perusterveydenhuolto vähävaraisilta.Kysymys kuuluu vain milloin tämä tapahtuu ja vaikuttaako Euroopan Urpot=EU tähän.- näin on
Koko kansa saa töitä ja syntyy niin iso inflaatioa, että hiivapaketti maksaa viisi euroa! Oletkos sitä miettinyt???
- 10 £ kilo
ruppee kiljulle ja ponulle tullee kova hinta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http1994021Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1112563Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382245Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?801380Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te861268- 481139
- 751017
- 59863
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu57844S24 Lieksa miksi on paikallinen entinen Kansallinen Kokoomus valtuutettu sali niin kallis?
Vailla alennuksia? gogo express joensuu kertakäynti 10 euroa avoinna 5-24. Miksi pitää Lieksassa tukea paikallista yritt72797