Miksi naiset eivät käytä enää koruja? Hyvä jos on vihkisormus mutta korvakorut ovat jo harvinaisuus puhumattakaan ranne / kaulakoruista. Mistä tämä johtuu?
Miksi naiset
ww2q
121418
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Jospa ne miehet ei enää osta niitä koruja naisille?!!!
Mun vakiovarustus on 3 sormusta, ranneketju ja 5 korvista. Välillä voi roikkua riipuskin kaulassa.
Tämä tosin johtuu siitä et oon ollu aikonaan kultasepänliikkeessä töissä, mistä tuli ostettua koruja edullisesti ja muutenkin innostuttua aiheesta.
turvallisempaa olla pitämättä edes sormuksia. Arvaas miltä korvakilluttimet tuntuu kuulosuojainten alla?
ole muodissa, paitsi pukukorut jotka on isoja ja näyttäviä, sekä usein myös rihkamaa (meillä taviksilla) eli sisältävät nikkeliä. Ei niitä voi päivittäin käyttää. Siksi.
Ihan sama, ovatko muodissa vai ei. En vain viitsi pitää ylenpalttisesti koruja, kun tuntuvat hankalilta. Välillä rannekoru saattaa tarttua vaatteisiin kiinni ja muutenkin helyt ovat epäkäytännöllisiä. Mieluummin olen ilman.
Tosin kihlasormusta käytän ja miehen ostamia timanttikorvakoruja. Mutta en muuta.
Kuusi kultaista sormusta (ei kihloja) kaksi kaulakorua, viisi korvista ja ranneketju meni just yks päivä poikki :( Itepä olen suurimman osan koruista ostanut kun tykkään ja mies kun ei ole tuonut...
Voi tietysti olla, että itse koruja käyttävänä kiinnitän huomiota enemmän toistenkin koruihin, mutta omien huomioideni mukaan todella monet käyttävät koruja.
Itselläni on yötä päivää kaksi kaulakorua, kaksi sormusta (ei kihla- tai vihkisormuksia) korvakorut. Sormuksia voisi olla enemmänkin, jos vain löytäisin mieleisiäni, mutta suurilla kivillä varustettuja kultasormuksia on tosi vähän myynnissä.
pidän koruista todella paljon.. tolloja jotka eivät käytä.
Voi! Toki naiset käyttää koruja, helyt on ihan erikseen. Tällä hetkelläkin kaulassa roikkuu 14 timanttia, sormissa 4 sormusta, korvissa 2, ranteessa kellon lisäksi hentoinen ketju jossa myös muutama naisen paras ystävä. Usko huviksesi,jos naiselle antaa timantteja, saa trendi olla mikä tahansa. Timantit on ja pysyy. Aina. Ehtona tietysti että ikuiset ystävät ovat kiinnitettynä valkokultaan, ei persoonattomaan keltakultaan.
Korut on ihania, etenkin silloin kun ne on lahjana saatu joltain hyvin erityiseltä ihmiseltä. Koruja tulee myös itse ostettua lahjaksi.
Pidän koruista, mutta käytän niitä hillitysti. Ajoittain en lainkaan. Töissä en käytä mitään koruja. Sosiaali- ja terveysalalla kun töissä olen. Mietippä, jos joku repäisisi korviksesta tai se tarttusisi johonkin työtä tehdessä. Kihla- ja vihkisormuksiakaan en töissä käyttäisi. Se hygieenisyys! Kaulakoruakaan en käytä, koska varmasti harmittaisi, jos joku sen repäisisi poikki.
Mutta ei ole varaa aitoihin. Korukolmion, Iberon yms halpiskoruja käytän. On varmaan sadat korvakorut. Mies taas ei niistä minulla piittaa. Ei edes huomaa jos mulla on uusi rannekoru, uudet korvakorut tai jotain. Siksi olen vähentäny niiden käyttöä, mitä sitä kun ei kerran huomata.
Aina arkisissa askareissa kuten kaupassa käydessä en välttämättä käytä koruja. Mutta tulee kyllä usein hetkiä kun haluan laittautua ja "varustautua" kunnolla eivätkä korut silloin tunnu epämukavilta, päinvastoin.