Suuressa arvossa Kuusankoski-Voikkaa linjalla. Tämä toimitusjohtaja teki tietoisen päätöksen kohdellessaan juuri Kuusankoskea niin rankasti.
Tämä Kuusankosken alue on Kymi Kymmenen, toisaalta myös koko nykyisen konsernin syntyaluetta. Nykyjohdolle kelpasivat valtavat maa-alueet metsäomaisuuksineen, jotka sitten kätevästi hukutettiin konsernin kaikkinielevään kitaan.
Vanhaa Kymiläisyyttä ei ole enää
jäljellä juuri missään, ja senkin vähän tuo pohjoisen nousukas meiltä vie.
Taitaa vain olla nykyään sellainen mentaliteetti, että nykyinen konsernijohto vain ottaa hyödyt itselleen lyhytnäköisesti eikä ajattele mitään seurauksia?
On se kai ihan kiva Jussi-Poika Pesonen ollut olla Kajaani OY:ssä töissä ja puolustaa sitä oppi-isääsi, jotta
hän voi säilyttää työpaikkansa?
Tämä Kuusankosken alue on Kymi Kymmenen, toisaalta myös koko nykyisen konsernin syntyaluetta. Nykyjohdolle kelpasivat valtavat maa-alueet metsäomaisuuksineen, jotka sitten kätevästi hukutettiin konsernin kaikkinielevään kitaan.
Vanhaa Kymiläisyyttä ei ole enää
jäljellä juuri missään, ja senkin vähän tuo pohjoisen nousukas meiltä vie.
Taitaa vain olla nykyään sellainen mentaliteetti, että nykyinen konsernijohto vain ottaa hyödyt itselleen lyhytnäköisesti eikä ajattele mitään seurauksia?
On se kai ihan kiva Jussi-Poika Pesonen ollut olla Kajaani OY:ssä töissä ja puolustaa sitä oppi-isääsi, jotta
hän voi säilyttää työpaikkansa?
Vastaukset 22
Vanhimmat
se on ihan sama vaikka pesonen ei kovin suuressa arvostuksesa siellä nyt olekkaa hän teki hyvän työn 71000 suomalaiselle upm:n osakkeen omistajalle..kiitos jussi
Ei määrää lopulta miten yhtiön käy!
vienyt on toi paha UPM Kuusankoskelta, mitään hyvää ei ole antanut? Se hyvä puolihan siinä on, että ikävä ei sitten varmaankaan tule.
Firmat investoivat jonnekin joksikin aikaa, ei investointipäätökset ole mitään elinikäisiä sitoumuksia.
Eikä toi päätös tehtaan lopettamisesta ehkä ihan äkkipikainen ole ollut. Eiköhän Pesonenkin mielummin olisi pidetty kuin vihattu mies kotimaassaan.
Kuusankoskella ja ajattele uudestaan mistä puhut!
Jussi ei tosiaan ole kovin hyvässä huudossä täälläpäin.
, että se suosio on varmaan aika pohjalukemissa ja eiköhän Pesonen sen arvannutkin. Teki silti kovan päätöksen firman puolesta, vaikka helpompaa olisi varmaan ollut pitää tuottamaton tehdas käynnissä.
Jotain, niin se vasta olisi hieno homma.
Se tuottamaton tehdas saadaan kannattavaksi jos KONSERNI ohjaa sinne tilauksia. Kyse on valinnoista.
Ihan kaikki on mahdollista yritystoiminnassa. Terveen yksikön ajaminen alas on nykypolitiikkaa.
...pelkkä rahan ja vallanahne paska. Isien ei olisi kannattanut seistä rajalla kiväärit kourassa näiden nykyjohtajien takia. Suoraan sanottuna Hävettää tämmöset Pesoset.
sinusta sitten on? Jos on ylituotantoa niin kai se jotenkin pitää purkaa. Se on tietysti selvää, että jos Suomen koneita jatkuvasti ajetaan täysillä muiden kustannuksella, niin varmaan luvut saadaan Suomessa näyttämään paremmilta. Se ei kuitenkaan välttämättä ole koko konsernin kokonaisuuden kannalta paras ratkaisu.
Ei monkansallisen yrityksen tj:n pidä ajatella ensimmäisenä Suomen kansallista etua, vaan firman etua.
Veti kotiin kun oli ollut Kajaanissa töissä joskus nuoruudessaan. Eli sitä puljua ei lopeteta.
Toiseksi Kuusankoski on Paperiliiton syntysija Tampereen ohella, jolloin ihan oikeasti kun Metsäteollisuus ry halusi "kouluttaa" Paperiliittoa, kävi se näin varsin kätevästi shokkivaikutuksineen vanhan teollisuuskaupungin kustannuksella!
Hyvin on mennyt porvarivetoisen median propaganda perille. Miksi UPM on ollut voimakkaasti luomassa sitä ylituotantoa lisäämällä tuotantoa esim keski-eurooppaan? Tässä on menossa ihan tietoinen tuotannon keskittäminen pois Suomesta.
Aivan turha Pesosten ja kätyrien jeesustella että "jos me ei saneerata niin sitte tulee joku muu joka saneeraa". Jos Suomen kansallisella edulla ei ole mitään merkitystä, niin miksi Suomenkaan pitäisi ajatella UPM:n etua?
Voikkaan tehtaan ja Pesosen omaisuuden voisi piruuttaan sosialisoida. Suomen pitää ajatella kansalaisten etua, eikä minkään rahassa jo ennestään rypevien sijoittajien.
siitä ei varmaan seuraisi mitään negatiivisia vaikutuksia seuraaviin investointipäätöksiin:)
En ole propagandan uhri. Minustakin on aivan selvää, että tässä on menossa tuotannon siirto pois Suomesta. Siihen on varmaan ryhdytty sen takia, että se on firman kannalta järkevää. Tällöin se on ihan oikein.
Kerätköön paperimiehet yhdessä liiton kanssa rahat ja ostakaa ne voikkaan tehtaat. Saatte olla sitten itse itsenne herroja. Miksi se ei käy?
Eipä tänne enää muutenkaan investoida, joten sosialisointia ja protektionismia voisi heittää peliin 50-luvun sääntelytalouden malliin. Mitään menetettävää ei enää ole.
Johan se on kerrottu julkisuudessa ettei UPM ole halukas myymään Voikkaan tehdasta. Se jätetään sinne ränsistymään ja mädäntymään.
, että silloin NL piti heidät hengissä ja me kuuluimme vastapalveluksena NL:n etupiiriin. Nyt ei sellaista elättäjää ole, ja suomettumisestakin on onneksi päästy eroon.
Sinulla ei selkeästikään ole mitään käsitystä siitä miten riippuvaisia me ollaan vapaakaupasta nykyään.
Perustakoon paperimiehet sitten kokonaan uuden tehtaan voikkaalle. Kyllä niitä rahalla saa. Hankitte vain rahoituksen ja laitatte tehtaan pystyyn.
suoraan sanottuna Jussi teki aivan oikein etelän kusipäille :D
Kauppalehden laskelmien mukaan Pesosen optioiden arvo on noin 1,3 miljoonaa ja UPM:n johdon optioiden arvo 80 miljoonaa euroa joita johtajat pääsevät muuttaan rahaksi syksyllä.
Suorastaan vituttaa tälläset Pesoset,Ahtisaaret Ollilat ja muut johtorymän jäsenet.Työpaikat menee ja toiset rikastuu vaan lisää sillä, esim Ollila monessako hallituksessa se istuu Upm:n lisäksi, ainakin neljässä ja paljonkohan se saa tuosta kaikesta liksaa.
"Yhtiön ja sijoittajien etu" jee jee. Millään muulla ei ole enää nykymaailmassa merkitystä. Tätä nämä Ollilat, Pesoset, Ahtisaaret ja muut pellet saarnaa päivästä toiseen.
Juttu on pitkä, joten lukekaa ketä kiinnostaa lehdestä, mutta lyhyesti sanottuna 3600 työpaikkaa uhrattiin että saatiin osakekurssi ylös, ja suojauduttiin nurkanvaltaukselta.
Taidettiin painaa paniikkinappulaa, koska Voikkaan tehtaanjohtajakaan ei kuulemma tiennyt asiasta mitään.
Asentajat oli aamulla hommissa asentamassa investointeja paikoilleen.
Ahtisaaren Mara on luunkova jätkä, vai mitä?
Turha enää kenenkään mussuttaa, että demarit ei ole markkinavoimien puolesta.
Kumma kun ei M-Realin nurkkaa ole kukaan vallannut, vaikka ko yrityksen nurkka irtoaisi huomattavasti edullisemmin.
UPM:n kokoiset puljut alkaa olla jo sen kokoluokan putiikkeja, ettei näitä nurkanvaltausjuttuja niele kukaan vähääkään sijoitusmarkkinoihin perehtynyt.
3600 työpaikkaa uhrattiin sijoittajien voittojen parantamiseksi ja johdon "kovan jätkän" maineen pönkittämiseksi.
Pesonen on selkään puukottaja ,,,ei se ole mies vaan marjanpoimija....ei uskalla tulla selvittämään MIKSI näin kävi todellisuudessa.......hirttää pitäisi mies munistaan jos sillä olisi edes sellaiset.
on tuottaa omistajilleen voittoa. Pesosen tehtävä on osakkeenomistajien etujen ajaminen, missä tehtävässä hän toimii kiitettävästi.
Jussi on mies paikallaan.
mutta missä se paikka olisi. Ei ainakaaan Suomessa. Koti,uskonto ja isänmaa. Siinä entiset pääomien puolustettavat. Onko niistä enää jäljellä yhtäkään.
Pääasia on, että mies hoitaa hommansa hyvin.